onko kukaan vieraillut pernajan kartanoissa?tervik ,malmgård ja sarvilahti,ketä niissä nykyään asuu ja pääseekö niissä vierailemaan.onkohan kyseisisssä kartanoissa enää maataloutta?
pernajalaiset kartanot
3
1112
Vastaukset
- Tiedoksi
Nämä kartanot toimivat tänä päivänä niinkuin satoja vuosia sitten. Viljellään maata, tuotetaan eineksiä. Malmgårdissa on vähän väliä avoimet ovet, niitten luonnontuotteet sekä olut on myynnissä ilmoitettuna ajankotana. Tervikiin pääset tutustumaan ryhmässä ennakkoon sovittuna aikana. Pohjois ja suursarvilahden kartanoihin sulla ei ole mitään asiaa.
- Ikävä kyllä elossa
on sellaisikin jotka muistaa...
Malminkartano on vanha ja perinteikäs nimi.
Tavallaan sotasaalis, pitäisi palauttaa aikaisemmille omistajille.
- naapurikylästä
Meillä kaupassa on myynnissä malmgårdin kartanon olutta vuoden ympäri ja kartanon omistajat ovat hyviä asiakkaitamme! hei aina mainostavat että sinne saa tulla katsomaan.heillä on myyjäiset aika useasti ja myyvät muutenkin omia luomu tuotteita.esim nyt talvella he myyvät omaa glögiä ja heidän omaa kotijuustoa.. omistajat ovat creutzin sukua,hyvin ystävällistä porukkaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 74904
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104768- 60752
- 43704
- 49654
- 45653
- 31629
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34577- 50570
- 38516