Minusta ei.
No, riippuuhan se tietysti mitä hankkii.
Moni kun ostaa useamman asunnon tuona aikana.
Omalle osalleni lankeaa yhteensä asuntovelallisuutta tarkalleen 30 vuotta, mutta lainojen pituudet ottohetkillä olivat 14 vuotta ja 19 vuotta.
No, riippuuhan se tietysti mitä hankkii.
Moni kun ostaa useamman asunnon tuona aikana.
Omalle osalleni lankeaa yhteensä asuntovelallisuutta tarkalleen 30 vuotta, mutta lainojen pituudet ottohetkillä olivat 14 vuotta ja 19 vuotta.
Vastaukset 15
Vanhimmat
ole.
Mutta yhteen asuntoon se voi olla pitkähkö aika.
Toisaalta jos hankkii sen lopullisen kerralla, niin mikä ettei.
Mutta vuokrien maksujen suhteen viisi vuotta on jo todella pitkä. Ja viime vuosina kovin kannattamatonkin.
Laskuppas kuinka paljon se asuntosi lopulta onkaan maksanut korkoineen jos otat 30 v. lainan. Taitaa olla talo ostettu kolmeen kertaan.
Mikä on talon arvo 13 vuoden päästä, kun lainat loppuu.
Eikö tyfnero osaa ottaa inflaatiota huomioon laskuissaan, HÄHHÄHHÄ
Tyhmä, tyhmempi tyfnero!
Itse olen laskeskellut maksavani 120 tonnin lainasta 25 vuodessa korkoja vain 30 tonnia tämän päivän rahaksi muutettuna. Toki lainalaskurit näyttävät paljon korkeampaa hintaa, mutta ne eivät huomioikaan sitä, että laina-ajan loppupäässä velkaa lyhennellään euroilla, joiden ostovoima/arvo on vain puolet nykyisestä. Suurin osa pankin keräämistä koroista uppoaakin tuon rahan arvon laskun kompensoimiseen ja todellinen lainarahan hinta = pankin voitto on vain tuo em. 25 % lainasta eikä 100 % kuten laskutaidoton vuokraluuseri kuvittelee.
Ei minusta. Minä ostin Helsingin rajalta vuonna 2000:
-Asunnon hinta 90500e
-Lainaa otin 92000e / 30v. (pikkuremppaan ylimäärästä)
Myin 2005:
-Asunnon hinta 138 888e
-Lainaa oli jäljellä 82000e / 25v.
Ostimme 2005:
- Asunnon hinta 176 000e
- Lainaa otimme 125 000e / 12v.
Myydään 2009??
- Asunnon hinta 240 000e
- Lainaa 90 000e / 9v.
Ostamme 2009??
- Asunnon arvo 300 000e?
- Lainaa 150 000e? / 15v?
Näin se homma pojat etenee. Seuraavassa ostettavassa talossa/asunnossa sitä olisikin sitten tarkoitus viihtyä todella piiiitkääään.
Saa lamoja tulla ja mennä ihan kaikessa rauhassa.
Nykylyhennystahdilla laina olisi maksettu vuonna. 2023. Todellisuudessa kuitenkin huomattavasti paljon nopeammin koska selvää, jopa tuhnulle, lienee että palkat eivät Suomessa vuonna 2018 ole enää samat kuin nykyään. Ne kun tuppaavat kokoajan nousta siinä missä laina taas koko ajan pienenee :)
tyfny:
Tuo ensimmäinen asunto.
Sitten jää oikkuruiseen vuokraneukkukuutioon eliniäkseen ja ahneet vuokranantajat kuppaavat ja pumppaavat puoli-ilmaiseksi ostamansa asunnon hinnalla moneen kertaan asunnon ostohintansa.
"Ostimme 2005:
- Asunnon hinta 176 000e
- Lainaa otimme 125 000e / 12v.
Myydään 2009??
- Asunnon hinta 240 000e
- Lainaa 90 000e / 9v."
Tuo 2009 myyntihinta voi olla PIKKASEN alhaisempi =)
"Tuo 2009 myyntihinta voi olla PIKKASEN alhaisempi =)"
Kun ei ole.
Suunniteltua myyntiä varten pyysimme vain 3 viikkoa sitten arvion talostamme kolmelta isolta eri välitysfirmalta ja välittäjältä. Arviot vaihtelivat välillä 240-265 teur. Jälkimmäisen suuntaista lähdettäisiin siis pyytämään ja ensimmäinen arvioitu toteutuma.
Talo on kolmen asuinvuotemme aikana remontoitu lattiasta kattoon salaojia ja putkia myöten. Myös hoitamaton tontti laitettu.
Toki remontit ovat maksaneetkin, useampia kymmeniä tuhansia ollaan niihin laitettu, joten joka euro hinta-erossa ei ole puhdasta voittoa. Siitä huolimatta voittokin melkoinen. :)
Hyvää kesää sinnekin :) Me nautimme siitä omalla terassilla :)
huomaamatta sinulta:
"Todellisuudessa kuitenkin huomattavasti paljon nopeammin koska selvää, jopa tuhnulle, lienee että palkat eivät Suomessa vuonna 2018 ole enää samat kuin nykyään. Ne kun tuppaavat kokoajan nousta siinä missä laina taas koko ajan pienenee :) "
Kaikki muukin nousee, ei vain palkat. Jääkö palkasta enemmän käteen pakollisten menojen jälkeen 10-vuoden kuluttua kuin nyt? Sehän on tietysti fakta, että lainanahoitokulut eivät juurikaan tuona aikana muutu. Vuokrat nousevat satavarmasti 3% /vuosi.
Muuten asiasta samaa mieltä.
joutuu maksamaan jossain vaiheessa.
Harva asuu ilmaiseksi.
verrattuna.
Vuokralla ei tarvitse maksaa kuin yksi vuokra kerrallaan. Omistusasujat maksaa ensin kasapäin rahaa asunnosta ja sitten pulittavat vielä vuosien mittaan korot päälle.
Heh, taas yksi vuokraluuseri halusi kertoa koko maailmalle, ettei hallitse korkolaskuja eikä inflaatiota.
Vuokra nousee vuosittain. Esim. vuokra nyt 700 €/kk, omistusasujan kulut 900 €/kk (sis. 200 €/kk vastike ja loput lainaa).
Entäs 12 vuoden kuluttua, jos oletetaan, että vuokra nousee 3 % / vuosi, samoin vastike?
- vuokralurkki maksaa 998 €/kk
- omistusasuja 985 €/kk.
Entäs 24 vuoden kuluttua?
- vuokralurkilta kupataan jo 1422 €/kk
- omistusasuja selviää 1106 eurolla per kk.
Entäs 30 vuoden kuluttua?
-vuokralurkki maksaa 1699 €/kk
- omistusasuja on puolestaan maksanut lainansa pois ja maksaa tässä vaiheessa puolen miljoonan arvoisesta asunnostaan vain 485 €/kk
Jos lasketaan kokonaiskulut 25-30 vuodelta, niin aika tasoihin menee. Omistusasuja maksaa ensimmäset 10 vuotta vähän enemmän, mutta lurkki ottaa taas laina-ajan loppupuolella eli > 10 vuoden asumisen jälkeen nekkuunsa.
Siis kun ei huomioida sitä, että 30 vuoden päästä vuokrasäästäjällä ei ole edelleenkään mitään omaisuutta vs. omistusasuja, jolla on velaton asunto JA paljon pienemmät kulut = mahdollisuus kartuttaa omaisuuttaan edelleen.
Ja HUOM. nythän on lupailtu 30-40 % korotuksia vuokriin jo parissa vuodessa vuosikymmenen sijaan, joten vuokraläävä voi muuttua kk-tasolla huonommaksi vaihtoehdoksi jo ennen tämän vuosikymmenen loppua.
..mutta antaa tulla vaan, koska sehän aiheuttaa kuoriaisten joukkopaon vuokraläävistä, mikä pönkittää mukavasti kaikkien omistusasuntojen arvoa.
isännän, jos kuoriaiset kaikkoavat?
Asunnot vuokralurkeille, myyjälle hyvään hintaan tietenkin. Jossain kai noidenkin on asuttava.
On On On