Tämä ei ole vertaistuki palsta ei ainakaan siinä mielessä
mitä vertaistuki tarkoittaa.
Mielestäni tämän palstan nimi voisi olla "yleistä keskustelua aiheesta kuin aiheesta".
Näin me syöpää sairastavat emme turhaan hakeutuisi tälle palstalle.
Otsikkohan on harhaanjohtava:-)
mitä vertaistuki tarkoittaa.
Mielestäni tämän palstan nimi voisi olla "yleistä keskustelua aiheesta kuin aiheesta".
Näin me syöpää sairastavat emme turhaan hakeutuisi tälle palstalle.
Otsikkohan on harhaanjohtava:-)
Vastaukset 28
Vanhimmat
Mulla lähestyy kontrolli ja se jännittää hiukan. Ensi viikolla verikoe ja syöpälääkäri. Leikatun puoleinen rinta on pahkuroita täynnä -ota siitä nyt selvää sitten. Pitää tarkistaa,milloin on seuraava mammografia
Ystäväni on sairastunut syöpään ja hänellä alkaa ensi viikolla sytostaatit.
siitä mitä se alunperin oli. Muutos ei minun mielestäni ole välttämättä ollut parempaan suuntaan.
Mistähän sitten johtuneekaan vai olenko minä itse muuttunut ? Tietysti vaikka aiheet tuntuvatkin olevan laidasta laitaan niin yhteisenä tekijänä on kuitenkin se että keskustelijat (enimmäkseen?) ovat nykyisiä tai entisiä syöpäläisiä. Mutta kun katsoo esim. säiettä jonka alussa joku suosittelee ilmeisen vilpittömästi kirjaa jonka on kirjastosta lainannut ja sitten jatkokeskustelu koskeekin lähinnä kirjalainaamisen oikeutusta ostamiseen verrattuna niin ei se tosiaankaan ole mitään vertaistukea yhtään mihinkään suuntaan.
kirjoitus osuu oikeaan...palsta on muuttunut
ei ole enää sama mitä oli perustamisen aikaan..
nyt nämä autojen renkaitten vaihdot,kala valheet..
kai ovat vain jotain täyttöä muuten tyhjälle palstalle.
Olen innokas palstan seuraaja,lähinnä lukenut.
,,MUTTA KIINNOSTUS HIIPUU,,ja kait loppuu
ei kantsi väkisin keksiä aiheita jotenkin liian teennäistä nykyään..valitettavasti aikansa kutakin:-)
No miksi et tee aloitusta asiasta joka on sydämelläsi.
Älä sano että et jaksa kun kuitenkin näyt jaksavan .....
ja tarkoitan nyt näitä ikäviä provoviestejä, joiden takia ehkä jotkut vakkarit ovat jääneet pois. Kuitenkin, näillä kilometreillä, tuollaiset voi suodattaa ja kertoa/keskustella juuri niistä asioista jotka sillä hetkellä painaa päälle. Syövänjälkeinen elämä vasta lujille ottaakin ja jos edes yhdelle kanssakulkijoista on apua tästä höpöttämisestä niin sehän jo riittää.
Kaiken huippuna, täällä oli aiemmin ihminen/ihmisiä, jotka eivät edes sairastaneet syöpää eivätkä olleet myöskään aiemmin sairastaneet, vakituiset tietävät ketä tarkoitan. Pysyisivät poissa.
tai olet sairastanut?
Tämä on vertaistukipalsta, sanan varsinaisessa merkityksessä.
Ei vertaistuki ole sitä että koko ajan pyöritään ja yritetään ajatukset pitää vain siinnä vaikeudessa, jonka kanssa kamppaillaan.
Ihminen ajattelee usein että vain se on oikea mikä sopii minun tähän hetkeen ja tähän tilanteeseen sekä minun luonteelle.
Ilmoittaudu joskus joihnkin vertaistukikoulutuksiin. Tulet yllättymään suuresti.
Tällaisella yleisellä palstalla ei voi valita vain yhtä linjaa koska ihmisillä on erilaisia tilanteita ja vaiheita sekä kaikki ovat erilaisia luonteita.
Se on eri asia kun tulee kyse yksilöllisestä tuesta, mutta sitähän ei täällä voi tehdä.
ovat just sieltä eli syvältä.-.-
Elikkä et tiedä niistä yhtään mitään, se ainakin selvisi nyt.
syöpäpotilaasta viimeinkin tehdään SAIRAS.
Olisiko hän muuten terve ?
Itse olen sairastanut ensimmäisen kerran pahanlaatuisen munasarjasyövän ja nyt toisella kerralla tähystettiin vatsasta pois hyvänlaatuinen pieni kasvi jolla ei liene kuin joku latinankielinen nimi jota en nyt jaksa muistaa. Kerran sytokuurit läpikäyneenä ja huokaisee helpotuksesta, että tällä kerralla tukka pysyy päässä.
En tiedä miten itse ajattelet, että mitä vertaistuki on, mutta itseasiassa minä ajattelen sen näin, että on hyvä että tämän kaltaisia palstoja on olemassa jonne voi suoltaa asiaa kun asiaa. Taustalla on kuitenkin aina ajatus syövästä ja siitä kuinka selviän tämän päivän loppuun asti.
Ei sen tuen tarvitse olla koko ajan sitä, että vellataan sitä syöpää ees ja taas kaikissa puheissa iloissa ja suruissa. Meidän syöpäläistenkin arki täyttyy ihan tuikitavallisista asioista kuten imuroinnista ja pyykinpesusta.
Miksi siis ei sitä saisi tuoda esille täällä, että itseasiassa arki jatkuu vaikka kuinka sairastettaisiin. Enkä minä ainakaan sairastaessani ja nyt alkuvuodesta tuloksia odotellessani olisi pysynyt järjissäni ilman arjen pieniä tekoja mitä piti tehdä tai, että yhtäkkiä maailma olisikin pysähtynyt minun jalkojeni juureen ja jännittänyt kanssani tuloksia.
Millä perkeleellä se aika olisi kulunut jos ei olisi ollut arkea joka täytti tietyn tyhjiön.
Minusta on myös hyvä, että syöpä sairautena nostetaan arjen tasolle eikä se enää ole kirosana, koska tästä kasvaa tiedon puu. Kun asia on arkipäiväisempi siitä on helpompi puhua ja siitä saatavaa tietoa on helpompi jakaa.
Valitettavasti olen kanssasi erimeiltä siitä etteikö tämä olisi vertaistukipalsta, koska itse olen saanut sitä vertaistukea täältä nimenomaan niin hyvässä kuin pahassa. Kiitos siitä kuuluu kaikille kirjoittaneille!
Tämä palsta on ainut asia mikä minua on auttanut tervehdyttävästi terapiani lisäksi. Ja olen iloisen siitä, että toiset ovat jaksaneet kirjoittaa täällä kauemmin ja toiset vähän vähemmän, mutta kuitenkin ovat kirjoittaneet ja minun mielestäni ns. palstankuolemispuheet ovat ihan paskapuhetta, koska näin ei käy niin kauan aikaan kun joku jaksaa rivinkin kirjoittaa asiasta tai ei.
minulla,kun vuosi sitten vähän yli sairastuin,oli onni jotta palstan löysin ja monta hyvää kanssakulkijaa ilman tätä palstaa olisi ollut raskaampi matka,joten kiitokset kaikille.En usko palstan kuolevan,se vaan muuttaa muotoaan ja toivottavasti tukea ja tietoakin täältä löytyy.
me tätä palstaa kuolemaan päästetä. Kun muistaa miten tämä palsta syntyi niin olisihan se häpeä jos kaikki sitten lopahtaisi näin äkkiä. Silloin kun palsta perustettiin oli joukko syöpäläisiä jotka halusivat keventää matkaansa höpötyksillä joita silloisella syöpäpalstalla ei siedetty. Kun tietty joukko sitten siirtyi uudelle palstalle siinä syntyi porukkahenki joka piti lippua korkealla. Nyt kun nämä vanhat ovat poistuneet tai jäähdyttelemässä ei tätä porukkahenkeä enää tunnu olevan samassa mitassa ja se heijastuu palstan sisällössä. Täällä on useasti toivottu että me vanhat pysyisimme poissa mutta minä väittäisin että meitä tarvitaan vielä välittämään porukkahenkeä uusille kirjoittajille. Porukkahenki on se vertaistuki joka pitää syöpäläiset pinnalla. Kukaan muu kuin itse syövän sairastanut ei voi ymmärtää toista syöpää sairastavaa, terveitten 'ymmärtäminen' on paljolti farisealaisuutta.
MUTTA kaikki tämä edellyttää myös meiltä vanhoilta asianmukaista käytöstä. Käytöstä josta näkyy välittäminen ja tukeminen. Provosoiminen ja kinastelu eivät ole sellaista käytöstä.
kyllä tälläistä palstaa tarvitaan. Kyllä me uudet tarvitaan kuulla niistä kokemuksista , mitä jo selvinneillä ja pitempään tän taudin kanssa kamppailua käyneillä on. Vertaistuki on korvaamatonta, aina tulee vastaan uusia kysymyksiä ja on hienoa kun voi saada niihin vastauksia. Mukava on myös siinä lomassa vaihtaa arkipäivän kuulumiset.
Miksi syyllistät vanhoja vakikirjoittajia
minun mielestäni näin e i o l e !!!!!!!!!
kun tulee niin paljon skeidaa kirjoiteltua. Onneksi muutama provoilija ei ole enää niin aktiivinen. Siis kuka vaihtaa nimimerkkiä, kuin mustalainen hevosta? Viiden pisteen vihje.
ketä mahdat tarkoittaa??:))
RASPIS sun ikävän , , , , olenko oikeassa?:-))
Kyllä siinä jotain sellaista on mukana.
saatanan jorina tasaisin väliajoin.
joku sairastuu syöpään ja hakee tilanteeseensa sopivaa keskustelua ja
ehkä ei löydä hakemaansa tietoa ja ei osaa kysellä
ja on peloissaan ja hätääntynyt...
tälläista tulisi ensimmäiseksi mieleen:))
syöpä keskustelu palstoja
hain keskustelua siitä tilanteesta missä itse olin
oli vaikea itse aloittaa keskustelua
en tiennyt kuinka toimitaan keitä palstoilla on
tuskastuin usein kun kirjoitettiin kaikkea muuta mut ei syöpä asiaa
ymmärrystä teiltä jo vuosia palstalle kirjoittaneet
heille jotka ovat uusia täällä sekä vasta sairastuneita
ujoja arkoja ja pelkääviä - ei ole hyvä vastaus että kerro mitä vertaistukea haluat!!
Se on kuin lyönti poskelle..
Kunnes opin jotain vain hiljaa lukemalla passiivisesti(kesti kyllä kauan) ja aloin kysymään. Hiljaa hyvä tulee. Jokainen kokenut syöpäpotilas ja myös tuore syöpäpotilas on yksilöllinen. Jokainen suhtautuu eri tavoin. On totta, ettei sairautta, -syöpää-, paljon käsitellä. Koen silti jotain saaneeni tietoja ja lohdutusta, siis sain positiivista kannustusta. Pitää jollakin tavalla muotoilla oikein asiaansa niin että saa kaipaamansa palautetta. Mutta toisaalta tänne voi purkata pahaa oloansa ja kiukutella, onhan sormilla kirjoitettava purkaus jollakin tavalla helpottavaa. On jokaisen lukijan oma asia, osaako sivuta vai auttaa. Joten tsemppiä ujoille! Aika näyttää milloin saat rohkeuden kirjoittamaan! :)
ja syöpäpalstoja on useita joista olen hakenut ja saanut tukea.
Eikö mielestäsi syöpäpotilaat voi keskustella "aiheesta,kuin aiheesta?"Täytyykö aina selittää,mikä syöpä,missä syöpä,miten hoidot,jne!Ei syöpäläisen arki pysähdy siihen diagnoosiin-kaikki jatkuu,vaikka et niin haluaisikkaan.Ihmiset menevät ostamaan ruokaa,maksamaan laskut,päiväkävelylle,oksentavat-SO WHAT-me ollaan syöpäläisiä,entäs sitten?Mekin tarvitaan ruokaa,maksetaan laskuja,jos jalat kantaa,käydään jopa kävelyllä.Sun on turha syyllistää ihmisii,jotka haluu puhuu vain tavallisista asioista unohtaakseen edes hetkeksi sen paskan,mitä nyt tuntee!
näin,ei se maalima mihinkään pysähdy.