Valtaosa vanhoillislestadiolaisen herätysliikkeen jäsenistä on tyttöjä ja naisia.
Kaikista asioista, myös naisia koskevista kysymyksistä, liikkeessä päättävät vain miehet.
1. Puhujainkokouksessa ei ole yhtään naista päättämässä, sillä tällä vuosisadalla ei enää ole yhtään naista puhujaksi kutsuttu. (Useita naispuhujia oli vielä 1800-luvulla.)
2. SRK:n johtokuntaan kuuluu 24 miestä. SRK on toiminut jo yli sata vuotta. Tähän päivään mennessä ei sen johtokuntaan ole valittu yhtään naista.
Kaikista asioista, myös naisia koskevista kysymyksistä, liikkeessä päättävät vain miehet.
1. Puhujainkokouksessa ei ole yhtään naista päättämässä, sillä tällä vuosisadalla ei enää ole yhtään naista puhujaksi kutsuttu. (Useita naispuhujia oli vielä 1800-luvulla.)
2. SRK:n johtokuntaan kuuluu 24 miestä. SRK on toiminut jo yli sata vuotta. Tähän päivään mennessä ei sen johtokuntaan ole valittu yhtään naista.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Naiset, kertokaa. Perustuuko teidän sortamisenne vl-uskon Raamatun tulkintaan?
Vai mikä on syynä, että naiset eivät osallistu tasavertaisina päätöksentekoon?
On totta, että pääosa vl-herätysliikkeen kielloista kohdistuu juuri naisiin.
Ehkäisykielto on niistä rajuin, koska se kieltää naisen itsemääräämisoikeuden omaan fyysiseen ruumiiseensa.
Samaa ruumiillista itsemäärämisoikeutta rikkoo myös meikkaamiskielto ja muu ulkonäköön liittyvä vanhoillislestadioalisuuden kontrolli.
Ei voi olla ihmettelemättä, että nykyaikaiset suomalaiset naiset ovat valmiita alistumaan alistettaviksi.
ajatus. Naisten on alistuttava miesten tahtoon. Ja olla kyselemättä liikoja. Muuten tulee henkilökohtainen "puhuttelu"
Minä en usko, että kyse on ollenkaan noin suoraviivaisesta asiasta.
VL-yhteisö on muodostanut jo yli 40 vuoden ajan oman muusta yhteiskunnasta erillisen alakulttuurinsa, joka on verrattavissa Suomen oloissa lähinnä romanien alakulttuuriin.
Tyttö kasvatetaan vl-naisen osaan pienestä saakka, jolloin hän alistuu aikuisenakin osaansa. Hän hyväksyy ehkäisykiellon ja kaontrolloimisen. Ihan samoin kuin nuori romanityttö ottaa ylleen romaninaisen asun, eikä kysele siitä, eikä myöskään muusta mitkä ovat yhteisön sisäisiä tapoja.
Hyvin sanottu!
>> Tyttö kasvatetaan vl-naisen osaan pienestä saakka, jolloin hän alistuu aikuisenakin osaansa.
"Naiseksi ei synnytä, naiseksi kasvetaan", kirjoitti Simone de Beauvoir. Samoin vl-naiseksi kasvetaan, ja se tapahtuu vl-kasvatuksella.
Olen itse tämän kokenut. Vaikka en ole enää vl, kasvatuksen alistavat mallit elävät sisimmässäni. Olen joutunut erikseen harjoittelemaan normaaliin, naisten ja miesten keskinäistä tasa-arvoa arvostavaan maailmaan... pitkän tien kulkien.
VL-kasvatus jättää syvät jäljet.
Et taida tuntea herätysliikkeemme historiaa...
"VL-yhteisö on muodostanut jo yli 40 vuoden ajan oman muusta yhteiskunnasta erillisen alakulttuurinsa..."
Lestadiolaisuus syntyi 1800-luvun puolivälin tienoilla. Vanhoillislestadiolaisuus syntyi 1900-luvun alun hajaannuksessa, jossa liike jakaantui Suomessa kolmeen ryhmään.
Vanhoillislestadiolaisuus on siis jo yli 100-vuotias.
Kirjoittaja tarkoittaa tietysti sitä ajanjaksoa, jonka ajan vl-liike eristäytyi muusta yhteiskunnasta heikkisaarilaisen opin seurauksena. Tästä on todellakin vain noin 40 vuotta. Jokatapauksessa alle 50 vuotta.
Joosua
Onhan se pallo jalassa, koulut on kesken, painostus ja uhkailu voi olla kovaa. Minä lähin maailmalle vähin eväin nuorena, mutta kiitos elämälle, jäi/jätin myös ahdasmielisen lahkon, en ole sitä päätöstä katunut.
Samoin minä älysin onneksi lähteä sen verran nuuorena, että kerkesin löytää ihanan puolison. VL-miesten joukosta sitä ei olisi koskaan löytänyt. Fiksuja vapaita vl-miehiä on tosi vähän...
Tästä:
>> enää ole yhtään naista puhujaksi kutsuttu. (Useita naispuhujia oli vielä 1800-luvulla.)
lisätietoa:
http://larsleevi-naiset.blogspot.com/
Onko tuo jokin uusi vl-blogi?
Tiesitkö että "Jeesuksen nimessä ja veressä" sanonta on naisten keksimä!
Tuosta linkistä löytyi jännä tieto:
"…juuri naiset käyttivät ensi kerran herätysliikkeen historiassa sittemmin tunnusmerkiksi muodostuneita synninpäästön vakuuttamisen sanoja: ”Jeesuksen nimessä ja veressä ovat synnit anteeksi annetut”. Tähän historialliseen yksityiskohtaan voi perehtyä O.H. Jussilan artikkelista Nisunjyvä-lehdessä (Jussila 1953; ks. myös Leivo 2001). Siinä mainitaan kolme Laestadiuksen aikaista, tätä synninpäästön vahvistussanomaa rohkeasti saarnannutta naispuolista sananjulistajaa: Eeva (tai Maria) Parkajoki Muonion Ylipäästä, Loviisa Ranta Muodoslompolosta ja Vuolon Luuva eli Loviisa Vuolo Muonion Ylikylästä. Jussila oli kirjoitusta laatiessaan päässyt haastattelemaan silminnäkijöitä ja aikalaisia."
Ei tullut mieleen että uskovaisten naisten kiinnostus on jossain muualla kuin Raamatun tulkintoja pohtimassa puhujainkokouksessa tahi SRK:n tilinpäätöksen tutkimisessa? :-D
Sinullako miehenä on tieto siitä että hengelliset asiat eivät kiinnostaisi naisia?
Oho! Poika luulee:
" - - uskovaisten naisten kiinnostus on jossain muualla kuin Raamatun tulkintoja pohtimassa "
Käypä lukemassa Mopin palstalla miten siellä varsinkin juuri naiset ovat avanneet Lutheria, galatalaiskirjettä ja Tunnustuskirjojen hengellsitä viisautta myöten kaikelle kansalle:
http://p2.foorumi.info/keskusteluavanhoillislestadiolaisuudesta/viewtopic.php?p=10734#10734
http://p2.foorumi.info/keskusteluavanhoillislestadiolaisuudesta/viewtopic.php?t=1198&start=0
Vain pari esimerkkiä mainitakseni!
Tosi outoa! Miten toi tasa-arvolaki?
Kirkolliskokouksessa ja jopa KEPUn ministeriryhmässä on nykyään naisia ja mieheiä. 8-)
Vanhoillislestadiolaisuus on VIIMEINEN ehdottoman MIESVALLAN LINNAKE!
Hyvä vertailu... On sellainen vanha viisaus, että valsta turmelee aina, ja absoluuttinen valta turmelee absoluuttisesti.
Herää kysymys, onko vl-liikkeessä valta päässyt keksittymään yksille ja samoille miehille??
Valta pikkuhiljaa turmelee sielun.
Juuri tästä syystä meidän luottamushenkilöitä täytyisi aika ajoin vaihtaa. Siksi johtopaikoilla onkin säännöissä määräaikaisuus pykälä.
Niiden johtokunnan jäsenten, jotka ovat vaihtovuorossa, tulisi oikeasti antaa tilaa uusille voimille SRK:n johtokunnassa. Miten käynee ensi kesänä.
"Herää kysymys, onko vl-liikkeessä valta päässyt keksittymään yksille ja samoille miehille??"
Eikö juuri viimekesänä johtopaikalle valittu henkilö ollut sellainen, joka oli jo toiminut aiemmin "johtotehtävissä" ns. hoitomiehenä hoitokokouksissa?
Kyllä. Hoitomieshistoriaa tärkeämpi lienee ollut se, että Olavi Voittoselal on jo kymmenien vuosien SRK:n johtokunnan jäsenyys takanaan. Niin että valtaan tottuneelle ei ollut vaikeaa ottaa puheenjohtajan valtaa itselleen.
SRK:n sääntöjen mukaan johtokunna jäsenyys on kaksi kautta, jonka jälkeen asianomainen on erovuorossa.
Mutta erovuorossa oelvat eivät kuitenkaan luovu paikastaan, vaan asettuvat uudestaan ehdolle. Heidät on tähän saakka valittu aina uudestaan samalle tuolille.
Sääntöjen ja yhdistyslain määräämä "erovuoroisuus" ei siten todellisuudessa ole toteutunut vl-liikkeen johtopaikoilla. Tästä on seurannnut vallan keskittyminen yksille ja samoille miehille.
Tämä on täyttä totta.
"erovuorossa olevat eivät kuitenkaan luovu paikastaan, vaan asettuvat uudestaan ehdolle."
Tätä ei pitäisi missään yhdistyksessä sallia, ei siis SRK:ssakaan. Vaan pitää asettaa erovuoroisten kanssa kilpailevia ehdokkaita, joiden kesken vuosikokouksen edustajat voivat suorittaa asiaankuuluvan äänestyksen. Johtokunnan jäsenistä tulee panna toimeen vaali vuosikokouksessa.
Näin tomitaan muissa "normaaleissa", lain mukaan toimivissa yhdistyksissä.
SRK:ssakin tulee saattaa voimaan lainmukainen menettely.
Mistä naisenemmistö johtuu? Eivätkö miehet ole yhtä uskonnollisia?
Jos käy esim. ev.lut. kirkon jumalanpalveluksissa voi aivan päivänselvästi nähdä, että naisia siellä pääasiasa on - ja nimenomaan vanhempia naisia.
Missä miehet?