tietoja kultasestanoutajasta

marihei

Heipa!
Meille on tulossa kultsi poju pian ja nyt kaipaisin vähän tietoja ja kokemuksia niistä. Tiedän ja tunnen kyllä luonteen ja perus jutut, mut missään ei kerrota niitä huonoja puolia. esim. mitkä on ne yleisimmät sairaudet? Koira saanut kaikki rokotukset vuoden ikään asti, koska koira yleensä uudelleen rokotetaan? Kaikki tieto tervetullutta.

5

1052

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole huonoja puolia

      No, se on herkkusuu ja lihoo siksi helposti. Paljon lenkkeilyä, niin pysyy sutjakassa kunnossa kultsikka ja omistaja.
      Sen karva kasvaa aikamoista vauhtia, eli jos haluat että kultsikkasi on aina priimakunnossa, se pitää trimmata säännöllisin väliajoin. Omiani trimmaan vain näyttelyihin.
      Kultsikoilla on jonkin verran lonkkavikoja niinkuin kaikilla isoilla koirilla, ne pitää kuvauttaa noin vuoden iässä. Samoin kyynärpäät ja silmät.
      Kultsikoilla on myös jonkinverran useammin epilepsiaa, kuin koirilla keskimäärin. Ikävä tauti, mutta kestettävissä ja täsmälääkitys löydettävissä. Joskus koira on ikävä kyllä lopetettava.
      Mutta noin muuten: kultsikka on upea koira, nauti tulevaisuudestasi sen kanssa ja pidä siitä hyvää huolta!

    • Kutainennoutajaa ! ...

      Yleisimmät sairaudet:
      Lonkka ja nivel sairaudet.
      Silmäsairaudet.
      Korvatulehdukset hyvin yleisiä.

      Pentu koira rokotetaan:
      3kk:n , 4kk:n ja 1vuoden ikäisenä.
      Sen jälkeen vuoden välein.
      eli sitten 2-v:nä.. 3-v:nä jne.

      Muuten, kultainennoutaja on iloinen, toiminnan haluinen, reipas ja herkkusuu!
      Tosissaan saa kiinnittää kultaisennoutajan ruokavalioon, niinpä, suositeltavaa on ostaa eläin kaupasta huom! (täysikasvuiselle koiralle) light ruokaa, eli kevyt ruokaa.
      Hyviä merkkejä ruuissa mm: Eagle, Pro Plan Purina, Royal Canin, ja Pro formance.

      • marihei

        Kiitos vastauksistanne.
        Tänään haetaan poju kotiin ja jännitetään miten arki alkaa sujumaan.


      • kultsu
        marihei kirjoitti:

        Kiitos vastauksistanne.
        Tänään haetaan poju kotiin ja jännitetään miten arki alkaa sujumaan.

        Halusin vaan varoittaa, että noista edellisistä vinkeistä poikkeavia kultsuja on kyllä liikenteessä paljon. Itsellämme ja sattumalta myös naapurillamme on hyvin nirsot ja allergiset kultsut. Eivätkä ole tietääkseni sukulaisia.

        Eli jos on ongelmia syömisen kanssa, niin aluksi tarvittaessa vaan mahdollisimman energiarikasta ruokaa. Raksuihin voi lisätä voita ja muuta penturuokaa voi kokeilla varovasti lisäten aikaisempiin raksuihin lusikallinen päivässä. Ja vasta myöhemmin mahdolliset allergiatestit, kun ei ne näytä kuitenkaan mitään tarkkaa. Meidän kultsu täytti juuri viisi vuotta, ja nyt vasta ymmärrän sen olevan allerginen naudanlihalle..!

        Tsemppiä!


    • katsomassa

      goldenringin nettisivuja tai noutajakoirayhdistyksen foorumia. Saat paljon tietoa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      167
      2602
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      727
    8. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      714
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      668
    Aihe