tietoja kultasestanoutajasta

marihei

Heipa!
Meille on tulossa kultsi poju pian ja nyt kaipaisin vähän tietoja ja kokemuksia niistä. Tiedän ja tunnen kyllä luonteen ja perus jutut, mut missään ei kerrota niitä huonoja puolia. esim. mitkä on ne yleisimmät sairaudet? Koira saanut kaikki rokotukset vuoden ikään asti, koska koira yleensä uudelleen rokotetaan? Kaikki tieto tervetullutta.

5

1015

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole huonoja puolia

      No, se on herkkusuu ja lihoo siksi helposti. Paljon lenkkeilyä, niin pysyy sutjakassa kunnossa kultsikka ja omistaja.
      Sen karva kasvaa aikamoista vauhtia, eli jos haluat että kultsikkasi on aina priimakunnossa, se pitää trimmata säännöllisin väliajoin. Omiani trimmaan vain näyttelyihin.
      Kultsikoilla on jonkin verran lonkkavikoja niinkuin kaikilla isoilla koirilla, ne pitää kuvauttaa noin vuoden iässä. Samoin kyynärpäät ja silmät.
      Kultsikoilla on myös jonkinverran useammin epilepsiaa, kuin koirilla keskimäärin. Ikävä tauti, mutta kestettävissä ja täsmälääkitys löydettävissä. Joskus koira on ikävä kyllä lopetettava.
      Mutta noin muuten: kultsikka on upea koira, nauti tulevaisuudestasi sen kanssa ja pidä siitä hyvää huolta!

    • Kutainennoutajaa ! ...

      Yleisimmät sairaudet:
      Lonkka ja nivel sairaudet.
      Silmäsairaudet.
      Korvatulehdukset hyvin yleisiä.

      Pentu koira rokotetaan:
      3kk:n , 4kk:n ja 1vuoden ikäisenä.
      Sen jälkeen vuoden välein.
      eli sitten 2-v:nä.. 3-v:nä jne.

      Muuten, kultainennoutaja on iloinen, toiminnan haluinen, reipas ja herkkusuu!
      Tosissaan saa kiinnittää kultaisennoutajan ruokavalioon, niinpä, suositeltavaa on ostaa eläin kaupasta huom! (täysikasvuiselle koiralle) light ruokaa, eli kevyt ruokaa.
      Hyviä merkkejä ruuissa mm: Eagle, Pro Plan Purina, Royal Canin, ja Pro formance.

      • marihei

        Kiitos vastauksistanne.
        Tänään haetaan poju kotiin ja jännitetään miten arki alkaa sujumaan.


      • kultsu
        marihei kirjoitti:

        Kiitos vastauksistanne.
        Tänään haetaan poju kotiin ja jännitetään miten arki alkaa sujumaan.

        Halusin vaan varoittaa, että noista edellisistä vinkeistä poikkeavia kultsuja on kyllä liikenteessä paljon. Itsellämme ja sattumalta myös naapurillamme on hyvin nirsot ja allergiset kultsut. Eivätkä ole tietääkseni sukulaisia.

        Eli jos on ongelmia syömisen kanssa, niin aluksi tarvittaessa vaan mahdollisimman energiarikasta ruokaa. Raksuihin voi lisätä voita ja muuta penturuokaa voi kokeilla varovasti lisäten aikaisempiin raksuihin lusikallinen päivässä. Ja vasta myöhemmin mahdolliset allergiatestit, kun ei ne näytä kuitenkaan mitään tarkkaa. Meidän kultsu täytti juuri viisi vuotta, ja nyt vasta ymmärrän sen olevan allerginen naudanlihalle..!

        Tsemppiä!


    • katsomassa

      goldenringin nettisivuja tai noutajakoirayhdistyksen foorumia. Saat paljon tietoa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2125
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      334
      1325
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1265
    4. 157
      1168
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      971
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      948
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      899
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      858
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      26
      822
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      799
    Aihe