Saksasta saa Noenia jopa alle tuhannella eurolla (-95). Kun tuohon laskee verot päälle (noin 1500) niin siinä voi miettiä kannattaako hakea vai ei? Saako suomesta vanhalla 15k mummolla kaksi litraisen abseilla varustetun laatu auton. Tällainenhan maksaa suomessa jotain 10ke:n paikkeilla. Älkää hyvät ihmiset olko tyhmiä ja maksako suomen hintoja!!!!
http://www.mobile.de/SIDCaW6wNUqe6LBMD0I7-pW4Q-t-vaNexlCsAsK%F3P%F3R~BmSB10LsearchPublicJ1060697131A1LsearchPublicCCarS-t-vpLtt~BmPA1B20A0k-t-vMkMoSm_xcosO~BSRA6D5700DneoaDNEOAA0ADA0/cgi-bin/searchPublic.pl?_form=search&sr_make=5700&sr_model=neon&sr_priceFrom=-2&sr_priceTo=-2&sr_mileageFrom=-2&sr_mileageTo=-2&sr_registrationDateFrom=-2&sr_registrationDateTo=-2&sr_category=-2&sr_powerRange=-2&sr_color=-2&sr_engineType=-2&sr_doorCount=-2&sr_country=D&sr_zip=&sr_zipRadiusTo=-2&sr_sortOrder=0&sr_daysOldTo=-2&doSearch.x=0&doSearch.y=0
http://www.mobile.de/SIDCaW6wNUqe6LBMD0I7-pW4Q-t-vaNexlCsAsK%F3P%F3R~BmSB10LsearchPublicJ1060697131A1LsearchPublicCCarS-t-vpLtt~BmPA1B20A0k-t-vMkMoSm_xcosO~BSRA6D5700DneoaDNEOAA0ADA0/cgi-bin/searchPublic.pl?_form=search&sr_make=5700&sr_model=neon&sr_priceFrom=-2&sr_priceTo=-2&sr_mileageFrom=-2&sr_mileageTo=-2&sr_registrationDateFrom=-2&sr_registrationDateTo=-2&sr_category=-2&sr_powerRange=-2&sr_color=-2&sr_engineType=-2&sr_doorCount=-2&sr_country=D&sr_zip=&sr_zipRadiusTo=-2&sr_sortOrder=0&sr_daysOldTo=-2&doSearch.x=0&doSearch.y=0
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kova peli on
http://www.mobile.de/SIDNa8QPs2td6ozNF0xnhl5jg-t-vaNexlCsAsK%F3P%F3R~BmSB10LsearchPublicJ1060699487A1LsearchPublicCCarY-t-vctpLtt~BmPA1A1B20C309k-t-vMkMoSm_xcosO~BSRA6D5700DneonDNEONA0ADA0/cgi-bin/da.pl?bereich=pkw&top=8&id=11111111118924462&
on yleensäkään ajaa noin vanhalla autolla. Vanhoja raatoja löytyy omistakin nurkista,ei kannata raahata Saksasta.
Etkö todellakaan ole huomannut, että maassamme ajetaan autot keskimäärin 17 vuotiaiksi, -95 Neonilla noita ajovuosia on siis jäljellä vielä kymmenkunta. Ja jos suomiauton hinta on vieläkin yli viisi tonnia, miksei saksasta alle puolen hinnan saisi Neonia hakea? (Ja takapaksissa älyttömästi halpaa kaljaa :)
se 17 vuotta joku itsetarkoitus auton iässä? Yli viisivuotiaat joutavat romuttamoon.
eivät sinne kuitenkaan joudu. Tiedät varmaan syytkin miksi, joten en kertaa niitä tässä.
Neonit nyt vaan kannattaa hakea saksasta tai jos nordic -mallin haluaa niin ruotsista. Hyvät valikoimat ja säästyy hakukustannuksissa se erotus saksan hintoihin. Ruotsissa on helppo myös tinkiä jne...
ja piste. Olen ajanyt kohta Neonillani 4 vuotta ja kyllä siinäkin ajan jäljet näkyvät ja tuntuvat. Auto on vm96 ja pidän ehdotonta takarajaa vaihdolle ensi kesää jolloin se täyttää 8-vuotta. Sen jälkeen elinkaaressa rupee tulemaan SUURIA korjauksia = liian kalliita auton arvoon nähden joten vaihdan pois.
Odotan lahoomista mm. pakoputkesta (jonka hinnankin kysyin jo valmiiksi =n650€!), kansipahvista, jarruista ja kytkimestä. Neon on erinomainen peli muttei sekään ikuinen. Eli kun tälläsen 2-3000 pelin Saksasta tuo niin kannattaa varautua parin tonnin korjauksiin tulevaisuudessa.
Miten auto joka vaatii isoja korjauksia 8-vuotiaana voi olla erinomainen. Mielestäni autossa ei saa olla vielä mitään vikaa tuossa iässä...
Olen tottunut autojen kanssa sitten ehkä vähän eri "meininkiin" kuin sinä. Nuo korjaukset eivät ole mitään ihmeellisiä tuon ikäisessä, vehje kuluu. Mutta jos auton arvo n 7-8000€ ja sen tip-top kuntoon laittaminen vaatiin 2000€ on se suhteettoman kallista. Kannattaa vaihtaa uudempaan samantien ja laittaa vähän lisää rahaa.
Oikeastaan kun mietin kommenttiasia niin nauran ääneen täällä toimistolla! : D Esimerkiksi 8 vuotta vanha Peugeot oli rakennettava lähestulkoon uusiksi kun se lahosi joka puolelta. Muijan 99 Astrassa vuoti jakopäänhihnan stefa, raidetangon päät olivat kuluneet, mittaristossa sammui valoja... MITÄ se olisi ollut neljän vuoden päästä? Näihin verrattuna Neon = panssarivaunu.
Itselläni on kokemuksia xxxxxx-merkin autoista joihin on tehty seuraavaa normaalien polttimoiden, sulkien yms. lisäksi:
15,5-vuotias/190 tkm: 8-vuotiaana uusi akku, 10-vuotiaana uudet etujarrulevyt, 12-vuotiaana uudet takaiskarit. Omatoimista ruostesuojausta, ei hitsauksia tarvittu. Kaikki vipstaakit toimivat ja auto on erinomaisessa kunnossa.
5-vuotias/105 tkm: ei mitään.
1,3-vuotias/27 tkm: ei mitään.
Kun on tottunut luotettavuuteen ja käytön helppouteen, on todella vaikeaa perustella merkin vaihtoa järkisyillä. En kerro merkkiä kun se tulkitaan provokaatioksi kuitenkin :)
Työkaverillakin on kauhukertomuksia Opelista ja Pösöstä ja vielä uudehkoista malleista. Kyllä laatuasioista nykyään puhutaan ja tutkimuksia tehdään. Valinta on sitten jokaisen oma mihin rahansa laittaa.
Omankin autosi ostit käytettynä ja olet sillä ajellut lähes neljä vuotta?
Rahastako olikin kyse?
Uusi Neon, talvirenkaat ja lohko 23 000 e
Neon 2000, ajettu 40 000 km 15 000 e
Saksasta tuotu Neon 2000, ajettu 40 000 km talvirenkaat ja lohko 12 000 e
Miksi siis viimeksi ostit käytetyn, koska uusi olisi ollut parempi?
Mitä vittuu sä oikeen sönkkäät?
Motonetin sivuilta pakoputkien hinnat
PAKOPUTKET CHRYSLER NEON
Neon 2,0 --99 Väliputki. . . 14-1658 39.00
Neon 2,0 --99 Takapönttö. . . 14-1659 64.00
Hoooohoooooh.............
Neonin arvo tippuu/tippui mukavasti ensimmäisten vuosien aikana. Myös 3v Neon oli vielä iskussa (toisin kuten 8v pelit mistä alussa oli puhetta). Manuaali oli myös hakusessa koska 3-loviset automaatit ovat jäätä.
En näe järkeä ottaa riskiä jostain peruspelistä (=Neon) ja säästää kolme tonnia kun sen hakee Saksasta. Mutta jos sulta puuttu 3k€ niin hae, ihmettelyn aihe voi tulla kun myyt sitä eteenpäin.
Joo olen nähnyt saman ilmoituksen... ei taida olla sieltä avarimmasta päästä tuo putki?
Meikä ajelee 80km päivittäin töihin ja takaisin. Muutakin ajoa on suht paljon. Tulee noita kilometrejä sen verran vilkkaasti, että autot kuluu. Nykyinen autoni on Citroen Xsara ja 5 vuotta ajettuna siinä on korjausruljanssi jo pyörähtänyt päälle. Edellinen auto oli Nissan Sunny ja se kesti minulla noin 6 vuotta ennen kuin kunto oli sitä, että jatkuvasti joutui korjaamaan. Ehkä meikäläiselle on osunut maanantai kappaleita, mutta ihan mukavia autoja nuo on olleet. Mulla on tapana yleensä ajaa autoni siihen pisteeseen, ettei niitä enää jaksa korjailla. Myyn ne sitten nuorisolle kesä autoiksi. Seuraavaksi onpi kiikarissa tuo Neon anniversary malli.
Urputtaa uusien autojen puolesta ja itse ajelee seitsenvuotiaalla. Sullahan on 3 k€, ihan kuin Andylla aikoinaan, osta uusi.
Siis uusien?? vm 2000 uusi?? Nyt ymmärrän tämän: vm95 vielä "ihan iskussa" : )
Keskustelu alkoi Vm-95 ja hintaluokka Saksassa 2- 3000€ kun sanoin ettei sellainen vehje (ja kokemusta on, alla 96 joka vaihtuu vuoden sisällä) nyt kesää tee niin sitten alkaa vm 2000:n vertailu hinnoilla.
Ja nyt lopuksi totean etten osta enään Neonin kokoista autoa. Kuten kaikilla, ikää tulee lisää ja kokoa tarvitaan aina vaan lisää.
Hei haloo... taitaa vaan olla sellainen juttu, että 95 vuoden neonilla alkaa matkanteko olla jo loppupuolella... eli muista ottaa sen oluen tilalle ainakin yks vaihdelaatikko, moottori ja muuta pientä "kuluosaa"
Tämä "tietäjä" ei taida tietää näistä asioista paskan vertaa jos väittää ettei -95 neonilla ole kilometrejä edessä. Taitaa tyyppi olla näitä 15v kusipäitä...
Sinäkin pääset kohta viimein omistamaan Chryslerin. On muuten ihan hienoa Corollan jälkeen ; )
Mutta sitten kun olet omistanut sellaisen niin vasta SITTEN sinustakin tulee Neon tietäjä. Niin se maailma menee...
Mä luulen että tiedän aikaspaljon... mutta kerroppa sinä mitä niin hyvää samanlailla varustetulla autolla kuin lada... on? se ei kulje mihinkään ..vie bensaa paljon .. pitää peruuttaa.. huoltokustannukset on kohdallaan .. ja osia saa aina halvalla?