Terijoen salavan hävittäminen

lopullisesti eroon

Pikkuisen rivitalon pihalle oli edellinen omistaja istuttanut terijoen salavan. Se oli kasvanut jo suureksi, pimensi asunnon ja vei koko tilan pihalta. Se kaadettiin myöhään syksyllä mutta muistelisin joskus lukeneeni että kannolle vois tehdä jotain ettei ala enää kasvamaan.... En löydä tietoa enää eli osaisiko joku auttaa asiassa???

2

1349

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • p.t.

      Omakohtaista kokemusta ei ole, mutta suola kuulemma auttaa. Lovea vähän kantoa, että sat suolan siinä pysymään, ja laita kunnon kerros.

    • Minä Itte

      Round-Up-kasvimyrkkyä sivelet kannon katkaisupintaan, niin puu ei lähde versomaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      2037
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      850
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      766
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      43
      682
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      661
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      624
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      546
    10. 48
      541
    Aihe