Onko tämmönen B mersu ns"oikea mersu" onko kellään kokemuksia, olen ajatellut semmosen ostaa vm -06 tai -07 diisselinä
Mersu B
mesekö
2997
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Täytyy kyllä myöntää, että en voi ihan hirveesti suositella. Olen tällä hetkellä sakemannien maalla työkomennuksella ja tässä muutama plussa ja miinus tosta 2 viikkoa alla olleesta vajaa 3tkm ajetusta B170 bensamallista:
- Kone vaatii kierroksia ja todellakin tilanteeseen sopivan vaihteen (kyseessä siis manuaali), tietty diisselinä voisi olla mukavampi ajettava
- Melkosesti herkkä sivutuulelle
- Kömpelö, johtuen suuresta kääntösäteestä
- Yleinen laatuvaikutelma, mm. muovipintainen ratti, joka on kaiken lisäksi helevatan liukas
- Vasemman viiksen asettelu rattikehässä, ratin takaa ei vasemman viiksen toimintoja näe yhtään
Mersun laatu, ei nitise eikä natise paikat
Yllättävän vakaa ajaa myös lujemmissa nopeuksissa, varsinkin mitä jutellut työkavereiden kanssa, joilla alla mm. Opel Astraa, Audi A3:a ym.
Hiljainen (myös 150km/h ja kulkee kyllä mittarin mukaan tämäkin sen 200km/h)
Jämäkän oloinen
Yllättävän tilava ulkokuoreen nähden (varsinkin takajalkatilat erittäin reilut, lisäksi takarontti vetää heittämällä ison matkalaukun ja muut työkamat)
No, tossa nyt muutama asia, mitkä tulivat yhtäkkiseltään mieleen. Se, ostaisinko tällaisen, onkin sitten toinen juttu. Muita tila-autoja en ole ajanut edes, mutta kokemani perusteella todennäköisesti en. Tai en ainakaan kyseisellä koneella ja varustetasolla. Kyllä tekee jo mieli ajella omaa -02:sta C200 kompuraa... ;)
-Pete
..200 Cdi Aut. Sport leather interior.
Kokoisekseen ja ilman nelivetoa olevaksi aivan liian kallis, mutta autona mielestäni kyllä hyvä.