Kiinnostaisi lähteä ens talveksi lappiin tarjoilijan hommia tekemään. Voisiko joku kertoa kokemuksia esim. mitä koulutusta vaaditaan? anniskelupassi? Hygieniapassi?
Kaikki muutkin vinkit on tervetulleita! Kiitti!
Kaikki muutkin vinkit on tervetulleita! Kiitti!
Vastaukset 4
Vanhimmat
-hygipassi ja alkopassi on hyvä olla- alkoholipassilla et voi yksin anniskella kuin keppanaa jos ei ole 2v työkokemusta anniskelusta,,,mutta kokemus ja juomien, ruokien tarjoilutekniikoiden osaaminen,,,asiakaskunta on vaativaa ainakin à la cartepaikoissa - pitää osata laittaa kokoustilat ja hoitaa aamiaiset,noutopöydät, kahvitukset, cocktails avecit sun muut
suosittelen tarjoilijan koulutusta, jos olet n 20 v voit hakea myös aikuispuolelle suorittamaan perustutkintoa. sitä suorittaa tuttavaperheen tytär tavastiassa Hml ja oli lapissa työharjottelus.
-menestystä toivoo yli 30 v ravintolassa työskennellyt ja myös lapissa
Kiitos tuhannesti sinulle todella kattavasta vastauksesta! :) Jos voit sen verran vielä minua auttaa, että sisältyykö nuo molemmat passit tarjoilijan perustutkintoon vai pitääkö ne suorittaa erikseen?
..ja kun suoritat koulutuksen ja opiskelet siinä alkoholianniskelut(=passi) ja teet harjoittelua anniskeluravintolassa koulun aikana, olet koulutuksen jälkeen pätevä vastaavaksi hoitajaksi.
myös testin jälkeen saat sen hygieniapassikortin. alkoholipassi on paperilla oleva todistus testin suorituksesta. :) lycka till - perustutkintokoulutus ei sitäpaitsi maksa juuri mitään
...kiitos vielä kerran! :) Harmi kun esim. täällä Oulun seudulta en löytänyt alkavaksi aikuiskoulutuksen puolelta mitään ravinto-alan tutkintoa, mutta pitää tarkkailla koko ajan tilannetta!