Kumi- vai kangasmatot?

Utelu...

Kummat on paremmat, kumi- vai kangasmatot? Tällä hetkellä kangasmatot Dodgessa, menevät aika nopeasti likaisen näköisiksi... Automyyjä suositteli kangasmattoja.

7

3669

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pirssimiekkonen

      Tuokin sitten vähän riippuu siitä, minkävärisistä matoista on kyse. Jos on ihan vaaleat, niin toki kangasmatot on aika työläät. Itsellä tummat, ja varsinkin talviaikaan kun vettä asiakkaiden kengänpohjissa tulee, niin kangasmatto imaisee sen itseensä päästämättä sitä muovipohjan läpi pohjamattoon. Monissa autoissa nuo omat kumimatot on niin onnettomat, että niistä valuu vesi pohjamattoon.

      Ja ottaa vaikka silloin tällöin kangasmatot kuivumaan, pois autosta. Puhtaana ne tummat on suht helppo pitää, imurointi ja harjaus, niin ei tartte joka päivä olla pesemässä. Ja pesu ihan mäntysuopaliuoksella, puhdasta tulee.

      Onhan ne kankaiset myös "ylevämmän" näköiset....

    • 1.8 sxt

      Omassa autossani oli kangasmatot ( tummat ) ostettaessa, kauppaan kuului myös kumimatot. Kesällä kangasmatot toimivat loistavasti, mutta suosittelen kumimattoja talvisin, koska sulanut lumi kastaa ne nopeasti. Kangasmatot ovat kyllä hieman liian pienet jalkatilaan. Kumimatoissa on kunnon urat.

      • eiollut

        mitään lisättävää,samaa mieltä,elikä talvella on hyvä pitää kumimattoja ja kesää kohti kun mennään niin laitan kangas matot.


      • mieltä on

        kuin miestäkin. Omat käyttökokemukseni kangasmatoista talvella ovat pelkästään positii-
        visia. Kosteus, vaikka imeytyykin kangasmattoon
        kuivaa myös paremmin, kuin kumikaukalossa oleva
        vesilammikko(puhallusta pitää olla riittävästi
        jalkatilaan). Eipä ole talvella ikkunat huurussa
        sisäpuolelta.


      • kylläkin
        mieltä on kirjoitti:

        kuin miestäkin. Omat käyttökokemukseni kangasmatoista talvella ovat pelkästään positii-
        visia. Kosteus, vaikka imeytyykin kangasmattoon
        kuivaa myös paremmin, kuin kumikaukalossa oleva
        vesilammikko(puhallusta pitää olla riittävästi
        jalkatilaan). Eipä ole talvella ikkunat huurussa
        sisäpuolelta.

        ihan oikeassa,mutta huomasin että minulla kun oli aluksi kangasmatot,niin keräsi jongun syyn takia aika paljon kosteutta kangasmaton ja johja maton väliin,elikä pohja oli aika märkä.sain aina silloin tällöin pitää sisätilan lämppäriä lattialla ja matot oli kuivamassa kotona.nytten olen kyllä asentanut jo matot alle ja ovat kyllä tosi hyvät.


    • jenkkimiäs1967

      Mulla on molemmat, ja hyvin toimii vuoden ympäri. Siis kangasmatto päällä, kumimatto alla. Kumimatto varmentaa ettei talvella sulamisvesi tms pääse pohjaverhoukseen asti. Toisaalta kangasmatot ovat päällä hyvät kaikilla keleillä, imee kosteuden ja vaikka kuraa tulisi, se lähtee kuivuttuaan harjalla helposti pois. Matot ovat itselläni tummat, vaaleita en ostaisi.

      • onollut

        hyviä ajatuksia matoista,elikä eiköhän tämä tästä riitä jo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7495
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3987
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3520
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      2822
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2672
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2492
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2411
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2299
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2264
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1982
    Aihe