hake-stokeri kokemuksia?

Haluaisin mielipiteitä ammattilaisilta/hakkeella lämmittäjiltä. Lämmitettävä kohde 120 45 neliöinen ok-talo ja myöhemmin isohko autotalli. Kattila on arimax 35 ja siihen ympätään hake vermeet. Mikä paras stokeri merkki/koko KW? Entä kesällä kun lämmöntarve pieni, laittaa varaaja(Koko?) vielä lisäksi, jolloin vois kattilan sammuttaa muutamaksi päiväksi,jos meinaa lämmetä "liikaa"
63099
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

tarvit joka tapauksessa,´.Se lämmitetään haluttuun läpötilaan,jonka jälkeen vain min.ylläpitoliekki,kunnes taas tarvii lämmitystä.

Äänestä

Onko siis aina tilanne se, että tämän kokoisessa talossa kattilan lämpö nousee liian korkealle säästöliekilläkin ilman varaajaa? Koska käsittääkseni kaikilla ei varaajaa ole lisänä...

Äänestä

Termostaattihan sitä ohjaa .

Äänestä
  • liekkiä ajastimella käynnistämällä polton muutamaksi sekunniksi 4-8 minuutin välein.Tuskin tuolla poltolla alkaa kiehumaan.Ei stokeria tosiaan varaajakäyttöön kannata laittaa

    Äänestä

Katso vanhat viestit. Tämän sivun vasemmassa ylälaidassa, on hakusarake. Kirjoita siihen stokeri ja alapalokattila ja paina hae. Varaaja noin 2000 litraa tarvitset tuohon alapalokattilaan kumminkin. Talvella lämmität Vetomat 40 stokerilla ja kesäksi siirrät stokerin pois pesästä. Ja asennat arinat paikalleen, ja puita tai haketta kattilapesään. 4 päivän välein valakia. Mutta, jos laitat vaikka stokerikattilan, se ei tarvitse varaajaa välttämättä.

Äänestä
  • kiitos hyvästä vinkistä, täytyy perehtyä asiaan, lueskella vanhoja kommentteja ja käydä ammattimiesten pakeilla niin löytää toimivan ratkaisun..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hakehemmo kirjoitti:

Haluaisin mielipiteitä ammattilaisilta/hakkeella lämmittäjiltä. Lämmitettävä kohde 120 45 neliöinen ok-talo ja myöhemmin isohko autotalli. Kattila on arimax 35 ja siihen ympätään hake vermeet. Mikä paras stokeri merkki/koko KW? Entä kesällä kun lämmöntarve pieni, laittaa varaaja(Koko?) vielä lisäksi, jolloin vois kattilan sammuttaa muutamaksi päiväksi,jos meinaa lämmetä "liikaa"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu