..kaivataan.
Myyrän tappo ohjeita...
Nyrkki
51632
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
perinteinenhän on tietenkin se, että ajat autosi pihan läheisyyteen ja laitat pakoputkesta letkun myyränkoloon, jos sen vain olet löytäny, ja kaasuttelet tyhjäkäynnillä. tulee myyrillä kiire löytää uusi pesäpaikka, jos karkuun kerkeävät
toiset laittaa astian myyräpolulle ja astiaan vettä ja päälle kellumaan omenan..astian pitää olla niin syvä että se tukehtuu...Tuo kaasutus on myös hyväksi koettu keino..tosin en tiedä onko se nykyään laillinen. Yksi konsti karkottaa myyrät puskista on kaataa kanankakkaa myyränkoloihin..siitä se ei tykkää..se on siisti eläin. se vaihtaa maisemia..ja puskan juuret saavat hyvää lannosta samalla. Olen kokeillut ja myyränsyömät marjapensaat rupesivat vallan rehottamaan. Maatalouskaupasta myös löytää apua myyrien hävittämiseen.
En kyllä suosittele marjapuskille tähän aikaan vuodesta kanankakkaa, syksy on ovella ja puskien pitäis valmistautua lepotilaan.nyt kun antaa potkua niin talvella käy huonosti kun ovat vallan hyvässä kasvussa kun lumet lykkää..
...jälkeä kaikista maan alla möyrivistä puutarhantuholaisista. Ja saapa siinä samalla toteuttaa vaistoaan ja mukavaa mökkipuuhaa.
On saanut kasvit olla rauhassa - tosin silloin tällöin löytyy yllättävistä paikoista myyränetsintäkuoppia.... ;-)
...vaihtoehto on laittaa myyrän koloon ihmisen hiuksia=) Kyll lähtee karkuun, mut tuskin kuolevat sillä:P