Keväällä !

Leikisti Tarhuri :

Mikähän olis parasta lannoitetta omenapuille ?meilläkin on kolme vuotta sitten istutettuja puita eikä omenan omenaa ole tullut,talvella heitin niille tuhkaa, en tiedä oliko se hyvä?

4

1041

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ompuille

      Kolme-neljä vuotta menee juurtumiseen, vasta sen jälkeen ne keskittyvät sadon tuottamiseen. Sinulla ei siis mielestäni ole syytä huoleen.

      Ompuille paras lannoite on syyslannoite. Anna sitä vuosittain elokuun alussa. Kevätlannoitusta ei tarvita lainkaan jos kasvu on normaalia. Vain siinä tapauksessa, että niiden kasvu on kituliasta, voi keväisin antaa jotain yleislannoitetta. Liian runsas typpilannoitus estää kukinnan.

      • Leikisti Tarhuri !

        Kiitos tiedosta, taas moni asia selkisi nyt vaan odotellaan,ilmoittelen kun omenoita alkaa ilmestyä.


    • valkoinenkuulas

      mutta se lisää kukintaa.Tee se ensi keväänä helmikuussa samalla puu vahvistuu.Tänä keväänä voisit laittaa narut ala oksiin ja kivet painoksi maahan jolloin kukinta saattaisi varhentua. Ota kivet pois n juhannuksen aikaan.( siis taivuta oksien kätkiä vaakatasoon)...niin voisi jo ensi vuonna kukkia.Tuo lannote asia tulikin jo edellisessä vastauksessa esille.Keväällä vähän typpilannoitetta ja elukuun alussa syyslannoitetta niin talven kesto paranee ja kukka aihioiden syntyminen lisääntyy.

      • Leikisti Tarhuri!

        Kiitos,teen niin ja sitten katellaan !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      36
      1276
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      60
      1045
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      953
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      58
      928
    5. 69
      796
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      791
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      81
      716
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      38
      688
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      682
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      30
      635
    Aihe