Mikähän olis parasta lannoitetta omenapuille ?meilläkin on kolme vuotta sitten istutettuja puita eikä omenan omenaa ole tullut,talvella heitin niille tuhkaa, en tiedä oliko se hyvä?
Keväällä !
4
888
Vastaukset
- ompuille
Kolme-neljä vuotta menee juurtumiseen, vasta sen jälkeen ne keskittyvät sadon tuottamiseen. Sinulla ei siis mielestäni ole syytä huoleen.
Ompuille paras lannoite on syyslannoite. Anna sitä vuosittain elokuun alussa. Kevätlannoitusta ei tarvita lainkaan jos kasvu on normaalia. Vain siinä tapauksessa, että niiden kasvu on kituliasta, voi keväisin antaa jotain yleislannoitetta. Liian runsas typpilannoitus estää kukinnan.- Leikisti Tarhuri !
Kiitos tiedosta, taas moni asia selkisi nyt vaan odotellaan,ilmoittelen kun omenoita alkaa ilmestyä.
- valkoinenkuulas
mutta se lisää kukintaa.Tee se ensi keväänä helmikuussa samalla puu vahvistuu.Tänä keväänä voisit laittaa narut ala oksiin ja kivet painoksi maahan jolloin kukinta saattaisi varhentua. Ota kivet pois n juhannuksen aikaan.( siis taivuta oksien kätkiä vaakatasoon)...niin voisi jo ensi vuonna kukkia.Tuo lannote asia tulikin jo edellisessä vastauksessa esille.Keväällä vähän typpilannoitetta ja elukuun alussa syyslannoitetta niin talven kesto paranee ja kukka aihioiden syntyminen lisääntyy.
- Leikisti Tarhuri!
Kiitos,teen niin ja sitten katellaan !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242421Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3452030Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä261892Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101703Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581498Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121042Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181019- 55880
- 63875
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2828