Mikähän olis parasta lannoitetta omenapuille ?meilläkin on kolme vuotta sitten istutettuja puita eikä omenan omenaa ole tullut,talvella heitin niille tuhkaa, en tiedä oliko se hyvä?
Vastaukset 4
- ompuille
Kolme-neljä vuotta menee juurtumiseen, vasta sen jälkeen ne keskittyvät sadon tuottamiseen. Sinulla ei siis mielestäni ole syytä huoleen.
Ompuille paras lannoite on syyslannoite. Anna sitä vuosittain elokuun alussa. Kevätlannoitusta ei tarvita lainkaan jos kasvu on normaalia. Vain siinä tapauksessa, että niiden kasvu on kituliasta, voi keväisin antaa jotain yleislannoitetta. Liian runsas typpilannoitus estää kukinnan.- Leikisti Tarhuri !
Kiitos tiedosta, taas moni asia selkisi nyt vaan odotellaan,ilmoittelen kun omenoita alkaa ilmestyä.
- valkoinenkuulas
mutta se lisää kukintaa.Tee se ensi keväänä helmikuussa samalla puu vahvistuu.Tänä keväänä voisit laittaa narut ala oksiin ja kivet painoksi maahan jolloin kukinta saattaisi varhentua. Ota kivet pois n juhannuksen aikaan.( siis taivuta oksien kätkiä vaakatasoon)...niin voisi jo ensi vuonna kukkia.Tuo lannote asia tulikin jo edellisessä vastauksessa esille.Keväällä vähän typpilannoitetta ja elukuun alussa syyslannoitetta niin talven kesto paranee ja kukka aihioiden syntyminen lisääntyy.
- Leikisti Tarhuri!
Kiitos,teen niin ja sitten katellaan !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521050
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍113994Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust37957Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7854- 89806
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.3674Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it189629Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista25627- 73597
- 57593