Mikähän olis parasta lannoitetta omenapuille ?meilläkin on kolme vuotta sitten istutettuja puita eikä omenan omenaa ole tullut,talvella heitin niille tuhkaa, en tiedä oliko se hyvä?
Vastaukset 4
- ompuille
Kolme-neljä vuotta menee juurtumiseen, vasta sen jälkeen ne keskittyvät sadon tuottamiseen. Sinulla ei siis mielestäni ole syytä huoleen.
Ompuille paras lannoite on syyslannoite. Anna sitä vuosittain elokuun alussa. Kevätlannoitusta ei tarvita lainkaan jos kasvu on normaalia. Vain siinä tapauksessa, että niiden kasvu on kituliasta, voi keväisin antaa jotain yleislannoitetta. Liian runsas typpilannoitus estää kukinnan.- Leikisti Tarhuri !
Kiitos tiedosta, taas moni asia selkisi nyt vaan odotellaan,ilmoittelen kun omenoita alkaa ilmestyä.
- valkoinenkuulas
mutta se lisää kukintaa.Tee se ensi keväänä helmikuussa samalla puu vahvistuu.Tänä keväänä voisit laittaa narut ala oksiin ja kivet painoksi maahan jolloin kukinta saattaisi varhentua. Ota kivet pois n juhannuksen aikaan.( siis taivuta oksien kätkiä vaakatasoon)...niin voisi jo ensi vuonna kukkia.Tuo lannote asia tulikin jo edellisessä vastauksessa esille.Keväällä vähän typpilannoitetta ja elukuun alussa syyslannoitetta niin talven kesto paranee ja kukka aihioiden syntyminen lisääntyy.
- Leikisti Tarhuri!
Kiitos,teen niin ja sitten katellaan !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.361276Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke601045Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63953- 58928
- 69796
- 51791
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍81716Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le38688- 82682
Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su30635