Toteutus?

Nimetön

Hei. Olen itse suunnitellut vaatteita paperille ja omasta mielestäni niistä on upeita ja ainut laatuisia tullutkin. Mutta entä toteutus? Olen vasta 13 ja miten pääsisin toteuttamaan iseäni?? Useat ovat kehuneet töitäni ja käskeneet toteuttaa unelmaani. Mutta miten?!

3

1056

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hiuz

      Sinun kannattaisi mennä ompelukurssille, missä saa ohjausta kaavoituksen yms kanssa ja ommella siellä vaatteesi. Esim. oman paikkakuntasi kansalaisopisto varmaan tarjoaa kursseja, tai voit pyytää tietenkin vaikka yksityisopetusta joltain paikalliselta ompelutaitoiselta ihmiseltä. (oma ompelukone tietenkin plussaa)

    • irmelin n

      Kaavoitus on tärkeä asia ompelussa eli kun olet piirtänyt esim. hienon koltun paperille, sinun pitäisi osata keksiä minkälaisista kankaankappaleista se syntyy. Kaavoitus on aika vaikea laji, mutta jos sitkeä on, niin kyllä sen vähitellen oppii. Kaavoitusta voi opetella esimerkiksi ostamalla ompelulehden tai kangaskaupan valmiskaavan ja siitä katsoa mallia, minkälainen on esim. perushihan kaava ja sitä voi sitten itse muokata haluamakseen. Jos et ole aiemmin ommellut, niin kannattaisi ensin pyöräyttää esim. muutama tavallinen paita käsityölehtien tai valmiskaavojen oppien mukaan. Toivottavasti äitisi osaa auttaa sinua ompelussa. Itse opettelin ompelemaan omat paitani, hameeni ja takkini 12-vuotiaana (aloitin ensin yksinkertaisista eli holkkihihaisista paidoista), mutta onneksi äiti osasi vähän opastaa. Kesti muutama vuosi, ennen kuin opin muuttelemaan malleja täysin oman pääni mukaan.

      Ompelukoulu on ihan hyvä ajatus, jos sellaisia paikkakunnallasi järjestetään.

    • jeu

      Ensin kannattaa ompeluharrastus aloittaa valmiilla kaavoilla ja miettiä niitä tarkkaan, miksi ne ovat sellaisia kuin ovat, miksi juuri sellaisista osista tulee tämän muotoisia vaatteita. Looginen päättely siis on hommassa edesauttava asia. Sitten voi mittailla itseään suhteessa näihin kaavoihin ja kokeilla kaavojen muuttamista sen mukaan, miten huomaa, että oma vartalo on mittasuhteiltaan erilainen kuin kaavan pituudet ja leveydet jne. Helpointa on aloittaa juuri hameista ja paidoista, housuja on todella vaikeaa suunnitella ja muuttaa, mikäli ne ovat istuvat, eivätkä ole joustavaa materiaalia. Joustavia materiaaleja taas on vaikeampi ommella kuin joustamattomia, joten ompelukoneen käyttö kannattaa aloittaa joustamattomilla kankailla. (vanhat lakanakankaat ovat hyvää harjoittelumateriaalia.)

      Niin tosiaan vielä, kirjastosta voit lainata lehtiä, esim. moda, joissa on valmiita yksinkertaisia kaavoja (pitää pyytää kirjaston virkailijalta) joita voit jäljentää kaavapaperille, ja lehdissä on myös melko yksityiskohtaisia ompeluohjeita siitä, miten nämä palat sitten ommellaan yhteen ja missä järjestyksessä. Koulun käsityötunneilla yläasteella(sinnehän olet varmaan seuraavaksi menossa, jos olet 13?) varmaan opit perusasioita vaatteiden ompelusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      248
      17335
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      178
      12323
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6091
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4935
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      19
      4920
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      26
      4042
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3625
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      20
      3576
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      139
      3076
    10. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      30
      2152
    Aihe