Missä turkulaisessa kaupassa olet saanut huonointa palvelua?

-Yliopiston kadulla Anttilaa vastapäätä sijaitseva urheiluvälineliike, ehdottomasti!

-töykeä ja ylenkatsova palvelu. kun kysyin tuotteesta, sain vastaukseksi halveksivan katseen. ehkä olen opiskelija, mutta silti mahdollinen maksava asiakas.
141058
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Onkohan tuota liikettä edes enää? Sama se ja parempi, jos ei. Sain sen sorttista palvelua, että en ole ko. liikkeeseen markoja taikka euroja kantanut.

Tämä vinkkinä nykyisillekin asiakaspalvelualan yrityksille ja kauppiaille - se on moro!

Äänestä
  • Silmälasien käyttäjänä olen iloinen siitä, että katukuvaan on ilmestynyt uusia, edullisia optikkoliikkeitä ettei enää tarvitse tyytyä näihin vanhoihin kiskurihintoja harrastaviin puoteihin.

    Äänestä

  • En ole harkinnutkaan ostaa Intrusta, koska se on niin kallis. Miksi maksaa liikaa.

    Äänestä

Onkohan tuota liikettä edes enää? Sama se ja parempi, jos ei. Sain sen sorttista palvelua, että en ole ko. liikkeeseen markoja taikka euroja kantanut.

Tämä vinkkinä nykyisillekin asiakaspalvelualan yrityksille ja kauppiaille - se on moro!

Äänestä
  • Halonenkin olisi ostokiellossa, mutta kun siellä saa sentään palvelua. Mutta kalliilla hinnalla siitä pitää maksaa. Korjauspalvelusta ja itse tuotteista.

    Se rikkoo kyllä varmaan Suomen virallista sisäpoliittista linjaa. Ihme, ettei valtion ylin johto ole puuttunut siihen.

    Äänestä

Kauppahallin lihatiskiltä en osta mitään.
Myyjillä on kumikäsineet, joilla käsittelevät vuorotellen ruokaa ja likaisia rahoja.

Kyllä rahastukseen pitää olla oma henkilö, niinkuin Turun Mestaripalvissa on
http://www.mestaripalvi.fi/pIndex.php

Äänestä
  • Muuten se on Suomen paras kauppahalli. Tuoksuineen kaikkineen. Kuten Turun torikin. Miten yksikään muu kaupunki voi edes puhua, että niillä on tori.

    Äänestä

  • En ole koskaan ennen kuullutkaan... ryhmämatkoillekin oivallinen kohde.

    Äänestä

  • muuten hiukan syrjässä kirjoitti:

    En ole koskaan ennen kuullutkaan... ryhmämatkoillekin oivallinen kohde.

    Aschanin edullinen myymälä on samassa rakennuksessa Salvumiehenkadun puolella, kannattaa poiketa:


    Aschan Paakari
    Salvumiehenkatu 4, 20320 Turku
    Puh. 020 446 2921

    Avoinna ma-pe 7.30-17, la 8-13

    Äänestä

Kävin pienessä kangaskaupassa keskustassa. Odottelin siinä vuoroani myyjän palvellessa edellistä asiakasta. En tiedä tuliko kauppoja vai ei.
Minulta myyjä kysäisi: Mitäs ei oota sull sais oll.
Väkisinkin hymyilyttää kun kävelen sen kaupan ohi.

Äänestä

Että yhden muovipussin saaminen voi olla sitten vaikeaa!

Äänestä

sen verran vetää asiakkaan yli, että antaa olla. Myös palvelu alentuvaa.

Äänestä

mutta Giganttiin en astu enää jalallanikaan. Niin paljon huonoja kokemuksia takana että kävelen mielummin Mustaan pörssiin ja maksan 'ylimääräisen', ainakin saa hyvää palvelua. En tiedä mistä kadulta ne ihmiset on sinne raahattu 'palvelemaan'...

Äänestä

Nämä nuoret nokkavat naiset eivät ota katsekontaktia, eivät hymyile ja tervehtivät vain kun itse niitä tervehtii ensin. Jos on kassalla jotakin erikoisempaa selviteltävää, esim. tuotereklamaatio tms., alkavat he vielä asiakkaan läsnollessa osoittelemaan ja supattamaan naama väärinpäin kollegoidensa kanssa! Uskomatonta.

Keskustan vaateliikkeissä muutenkin törmää samanhenkiseen ilmiöön usein. Jos ei ole vaatteet viimoisen päälle pränikät, ei saa edes tervehdystä (esim. Muotikuu).

Yliopistonkadun Bianco on taas todella miellyttävä kokemus. Joka kerta myyjä tervehtii iloisesti ja tarjoaa palvelua. Siellä käynkin usein, koska en viitsi edes katsoa sellaisten kauppojen tarjontaa, jossa minut jo ovella toivotetaan epätervetulleeksi. Mikään rätti ei ole niin ihmeellinen, että nöyrtyisin huonon palvelun takia asioimaan huonoiksi kokemissani liikkeissä.

Kun itse teen asiakaspalvelutyötä, pidän aina mielessä sen, että miten itse haluaisin tulla kohdelluksi. Ruokakaupat ovat liukuhihnoineen aivan ymmärrettävästi hieman eri asia kuin erikoisliikkeet ja uskonkin, että esim. rättikaupoissa huono palvelu johtuu ainoastaan koulutuksen puutteesta ja asennevammasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


näitä kannattaa välttää kirjoitti:

-Yliopiston kadulla Anttilaa vastapäätä sijaitseva urheiluvälineliike, ehdottomasti!

-töykeä ja ylenkatsova palvelu. kun kysyin tuotteesta, sain vastaukseksi halveksivan katseen. ehkä olen opiskelija, mutta silti mahdollinen maksava asiakas.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu