Apua omille

vanhemille

oletko paljon apuna vanhemmillesi ?

toisinaan kuulee kuinka paljon lapset pitävät työnsä lisäksi huolen iäkkäistä vanhemmistaan tai toisesta elossa olevasta.

kannatko sinä huolta vai luotatko,että joku muu sen tekee ?

13

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • k/k

      äidin tukena ja hoidin hänet hautaan asti.

      • kunniatehtäväksi

        tämän?
        mikä oli raskainta?


      • k/k
        kunniatehtäväksi kirjoitti:

        tämän?
        mikä oli raskainta?

        älä puhu kunniast,sano mieluimmin et joka suvus on yks joka hoitaa hommat ja muut peesaa.
        Raskaint oli kun äiti eli mun kautta.


      • peesaausta
        k/k kirjoitti:

        älä puhu kunniast,sano mieluimmin et joka suvus on yks joka hoitaa hommat ja muut peesaa.
        Raskaint oli kun äiti eli mun kautta.

        tarvitaan.
        voi kun ei itse eläisi lastensa kautta.
        sinä olet hieno mies .


      • k/k
        peesaausta kirjoitti:

        tarvitaan.
        voi kun ei itse eläisi lastensa kautta.
        sinä olet hieno mies .

        peesaus jos se on sitä että muut vaan jeesustelee,käret taskuis,ovat niinkuin henkessä mukana.


    • ovat osanneet

      luovuttaa että antavat auttaa. Monet vanhukset haluaa pitää suitset käsissä kuolemaan asti.
      Mene siinä nyt huushollaamaan. Ei käy mustalta lampaalta huolenpito. Sitä ei tarvita.

      • silema

        Auttaisn mielelläni isääni, mutta,,,,,on sellainen jörrikkä ettei apua huoli. Vaikka apu olisi jo tarpeen.


      • tuppaa
        silema kirjoitti:

        Auttaisn mielelläni isääni, mutta,,,,,on sellainen jörrikkä ettei apua huoli. Vaikka apu olisi jo tarpeen.

        olemaan jörriköitä ja viiskymppiset naiset kaikkitietäviä siinä niitä ristiriitoja tulee. Isäsi pysyy jörrikkänä, mutta jos Sinä pystyt sen avun tarjoamaan vähän huomaamattomasti,niin se onnistuu paremmin.


    • Haituli*

      Pidän huolta kaiken aikaa,soittamalla päivittäin,käymällä melkein kuukausittain vaikka välimatka on 700 km.

      Olen luvannut huolehtia heistä ikuisesti ja he luottavat siihen.
      Niin paljon he ovat meidän penskojen eteen tehneet ja kovilla olleet elämän vaikeuksissaan,että olen onnellinen että saan pitää heidät vielä.

      • voit

        jaksaa , mutta missä raja tulee vastaan , minkä ikäisiä vanhempasi on


    • Niin kannan huolta koko ajan. Välimatkaa on yli kaksisataa kilometriä, ihan joka risaukseen en pääse. Mutta melkein joka toinen viikko tulee käytyä, joskus useamminkin.

      Vanhempani muuttivat palvelutaloon noin vuosi sitten. Olin silloin vuorotteluvapaalla ja pystyin hoitamaan heidän asioitaan ja olemaan apuna. Ja kun he sinne muuttivat oli se myös minulle iso helpotus. Siellä oli aina apu paikanpäällä eikä enää tarvinnut pelätä miten ne kotona selviää.
      No nyt siellä palvelutalossa asuu enää isä. Äiti nukkuin pois tammikuun alussa. Isän kanssa soittelemme joka päivä ja käyn hänen luonaan yhtä usein kuin kävin äidinkin eläessä.
      Äiti ja isä ovat koko ajan mielessä. Äitiä on kova ikävä ja ikävästä puhumme isänkin kanssa.

      Monesti vanhempani tarjosivat rahaa heille tekemistäni töistä. En koskaan ottanut enkä ota vastakaan. Kyllä se on niinpäin että minä olen heille velkaa kaikesta mitä he ovat minulle antaneet ja eteeni tehneet. Nyt on minun vuoroni. Jos pystyisin korvamaan edes osan siitä mitä itse olen saanut.

    • on muuttunut

      niin paljon lyhyessä ajassa, että useimpien vanhemmat tarvitsevat jonkinlaista apua ainakin tekniikan kanssa. Itse pidin huolta vanhemmistani loppuun asti, ei siinä helpolla päässyt. Työ on senluontoinen , että tämä oli mahdollista. Sitä en osaa vielä sanoa oliko siinä miten paljon järkeä, koska niin pitkä ja raskas jakso muuttaa ihmistä, eikä ne kaikki muutokset ole myönteisiä. Tämä huolenpito tuntui luonnolliselta ja koska muita lähisukulaisia ei ollut paikkakunnalla homma lankesi minulle.

    • ewr.fow

      kun kuuntelee, mitä he tarvitsevat.

      kun keskustelee, jos ovat yksin eläviä

      lisäksi ehdottaa kunnallisia apuja ja ottaa niistä selvää,
      pesua, siivousta, ym. kyllä vanhus sitten kieltää mitä ei tarvitse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      235
      3514
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      62
      3142
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      67
      2696
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      36
      2566
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      85
      2165
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1919
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      20
      1897
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1842
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      93
      1721
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1073
    Aihe