Ilomantsissa on muutaman henkilön voimin toimiva ILOS, josta kai virallinen käännös kuuluu Ilomantsiin sitoutuneet, mutta jota kansanparissa sanotaan Ilomantsiin sopeutumattomiksi.
Järjestöllä on hyvin vihreän puolueen kaltainen ohjelma, eli kaikki mitä on tuottavaa ja antaisi kansalle tuloa on pantava niin tiukkojen määräysten kahleisiin, että hommaa ei voi panna käyntiin. Näin myös työpaikkoja ei synny, mutta siitäkös vihreät ovat huolissaan.
KYMYS KUULUU: Onko tämä ilomantsilainen ilmentymä vihreiden peitejärjestö?
Järjestöllä on hyvin vihreän puolueen kaltainen ohjelma, eli kaikki mitä on tuottavaa ja antaisi kansalle tuloa on pantava niin tiukkojen määräysten kahleisiin, että hommaa ei voi panna käyntiin. Näin myös työpaikkoja ei synny, mutta siitäkös vihreät ovat huolissaan.
KYMYS KUULUU: Onko tämä ilomantsilainen ilmentymä vihreiden peitejärjestö?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kyllä se taitaa olla niitä Hassin höyräyksiä koko piilopuolue. Kumma kun ei tohdita toimia oikalla nimellä, vaan pitää naamioitua joksikin sitoutuneiksi. Toiminta kuitenkin on enemmän sen luonteista millä nimikkeellä kansa kyseistä liikettä kutsuu.
KYSYMYS VOISIKIN KUULUA: Onko ryhmä vihreiden piiloryhmittymä, kuten SKDL oli kommunistien piiloryhmittymä.
Demokratiaahan se tuntuu tuo piiloryhmittymä korostavan, mutta eikö sen parissa ole vallalla johtajan valta.
Joten se taitaa olla feministinen liike?
motiiveistasi avoimesti ja rehellisesti? Muut se kyllä lukevat suoraan kirjoituksesi sävystä, mutta mitäpä itse näet omista jäljistäsi?
Enhän mie sotke luontoa kun asun kaupungissa tiilitalossa, jonka jätteet hakee jäteauto ja jätevedet menee puhdistamoon ja edelleen Suomenlahteen.
Mie noudatan Soinivaaran ohjetta ja asun kaupungin kerrostalossa, enkä viljele mitään ja ostan reilunkaupan tuotteita.
Enhän mie sotke luontoa kun asun kaupungissa tiilitalossa, jonka jätteet hakee jäteauto ja jätevedet menee puhdistamoon ja edelleen Suomenlahteen.
Mie noudatan Soinivaaran ohjetta ja asun kaupungin kerrostalossa, enkä viljele mitään ja ostan reilunkaupan tuotteita.
historianopettaja, joka käyn välillä Ilomantsin Pääskynpesässä.
Kyllä se Teidän Ilos näyttää olevan ihan oma paikallinen vihreyteen sitoutuva toimintatapa. Ainakin ne esitykset mitä sen parista lehtien palstoilla saa lukea on selvää vihreiden ohjelmaa.
Nythän ne aikoo Pohjois-Karjalassa vihreät saada jokaiseen kuntaan vihreiden listan. Saapa nähdä kummalta menee läpi, vai meneekö kummaltakaan kun kuulemma se yksinäinen viisasmies aikoo marssittaa valtuustoon kolme kumppaniaan.
Pilkunviilaajaksi moista ryhmää sanotaan sen johtajattaren toiminnan mukaisesti.
Onko pilkun paikan syynääminen demokratiaa tai kunnan kehittämistä? Onko jatkuva valitusrumba ja "vihreisiin arvoihin" vetoaminen kunnan kehittämistä jos seurauksena on työpaikkojen kaikkoaminen pois Pogostan kulmilta. Hätä on suuri silloin, kun sotku kolkuttelee omilla kulmilla, muuten ei välitetä. Jos osaa itse laulaa tai jopa ajatella eikä suostu johdettuun lauluun, on parasta etsiä uusi kuoro tai jäädä soololaulajaksi.
Me vihreät ollaan soluttauduttu jokaiseen ryhmittymään. Jokapaikassa minne käännytkin on viherpiiperoita!
Mites nyt suu pannaan? Menikö yöunet!
Enkä välitä, sillä Te ette täällä raukoilla rajoilla pärjää, ainakaan raa-assa työssä. Hyvähän se on uhota, kun on valtionvirka tai suojatyöpaikka.
Jotta se vihreydestänne.
Eikö ne aio lopettaa yhden piiperryskeskuksen kun siellä ei saada mitään aikaan. työajasta taitaa mennä piiperryksdeen suuriosa ja valtioko maksanee viulut.
Tietääkö kukaan onko se Tuiren johtama ryhmittymä saanut mitään aikaan vai onko aika mennyt saivarteluun. Ainakin johonkin aikaan niiden edustaja oli kunnanhallituksessa.
Kertovat, että hän oli esittänyt jotain kummaa ajatusta toteutettavaksi. Olivat kuulemma toiset kunnanhallituksen jäsenet ihmetelleet mistä on oikein kysymys.
Kylillä kertovat ettei esityksen tehnyt ollut osannut tarkentaa, vaan oli itsekin ollut ymmyrkäisenä.
Myöhemmin kävi ilmi, että esityksen oli paperilta lukijalle tehnyt ryhmän keulakuva.
Se siitä demokratiasta.
niin ei olisi aivan kuulopuheiden varassa.
Johan se on Tuire kumppaneinen parantanut maailmaa ja tarttunut jokaiseen pilkkuun mitä eteensä on saanut. Eli tämän se koko poppoo on saanut aikaan. Kumma jos eivät ota sitä yhtä puhujaa ryhmäänsä nyt kun Junnilainen viisaana miehenä jätti Tuiren ryhmittymän.
Nimity jota kylillä käyttävät on varsin sopiva.
Niinhän se on, että kertomasi juttu on valitettavasti totta, ei mikään kylälegenda tai lehtijuttu. Tosin siitä on jo kulunut aikaa ja vettäkin on Koitajoessa ehtinyt virrata melkoisesti. Järkyttävää tässä on se, että vallanhimon sokaisema päättäjä käytti hyväsydämistä "vasallia" oman asiansa ajamiseen.
Mitäs sitten?
Sinä ainakin verhoilet omaa vallanhimoasi jopa huonojalkaisista vanhuksista huolehtimiseksi.
Tulin sattumoisin tälle palstalle ja hämmästelin otsikoita. Mistä tässä on oikein kysymys kun puhutaan jostakin iloslaisista, onko ne ilomantsilaisten nimitys vihreille, kun me emme täällä hämeessä ole selvillä asioista. Aika erikoisia nuo näyttävät olevan muutkin keskustelut niin teillä kuin esim. Lieksassa.