Ave Verso vakionopeussäädin

Onko kokemuksia tarvike säätimistä ?, Merkki,
hinta ja toimivuus ?
4647
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Käsittääkseni kaikki vakkarit Ave Versoon ovat käytännössä "tarvikeosia", eli asennetaan Suomessa. Näin ainakin minulla (liisari, vakkari tilattu uuteen autoon).

Frigette-merkkistä ei maahantuoja (siis vakkarin) saanut millään toimimaan hyvin -- ongelma oli se, että kylmällä ei mennyt päälle. Boxia ja viikseä vaihdettiin, mutta ongelma ei poistunut.

Lopulta vaihtoivat LiteOn-merkkiseen, joka on toiminut hyvin siitä asti.

Äänestä

Kokemuksia on Rostra RF säätimestä. Asennus on helppoa, ei tarvitse vedellä piuhoja. Toiminnassa ei ole myöskään ollut moitteita.

Äänestä

Hommasimme kesäkuussa Ave Verson johon otimme lisävarusteena cruisen. Maksoi (taxfree autoon) 480 euroa. Merkki on LiteOn ja on toiminut manuaalivaihteisessa ihan hienosti. Mukava yllätys oli ko. laitteen kuulemma uusi ominaisuus, eli kolme muistipaikkaa sisältävä pikku ohjain. En ole juuri varsinaiseen viikseen koskenut, kun ohjelmoin nappien taakse 70, 90 ja 110 vauhdit (mittarivirhe n. 5 km). On hemmetisti kätevämpää kuin sompailla sillä viiksellä. Napit sisältävä pikkurasia on ratin takana ohjausakselin kotelon päällä. Sen voi itse laittaa minne vaan johdot piisaavat (3kpl). Napeissa palaa niin viiksessä kuin tässä rasiassakin muuten himmeät yövalot.
Joillakin nopeuksilla cruise hiukan nykäisee/vedättää kytkettäessä, asiaa voisi kyllä säätää mukana tulleilla ohjeilla, mutta on niin pieni "vaiva" että en ole viitsinyt.

PS. Se on totta, että tehdasasennettua cruisea ei ole saatavana Versoon Suomessa (Euroopassa?), vaan kaikki ovat jälkiasennettuja tarvikkeita.
Japanissa toki saa Ipsumiin mitä vaan....

Äänestä

Ajoin vastaavaa avea jossa oli tarvike säädin. Kyseessä ei ollut "sähköinen" vaan paineeseen yms hommaan perustuva. Kuulemma se oli pelannut hyvin mutta ainakin ajaessani huomasin että alamäkeen meni 120 ja ylämäkeen 100 kun 110 oli säätönä. Eli jonkinmoinen vika oli ainakin tuossa mokkulassa. (kyseessä oli automaatti, jos se ketään kiinnostaa)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vakio kirjoitti:

Onko kokemuksia tarvike säätimistä ?, Merkki,
hinta ja toimivuus ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu