Onko kellään kokemuksia kotimaisten kalojemme pitämisestä akvaariossa?
Olen ajatellut, että esim. hauki tai muutama ahven voisivat olla mielenkiintoiset kasvatettavat, mutta miten niitä täytyisi hoitaa? Kaikissa kirjoissa, joita olen saanut aiheesta käsiini, käsitellään ainoastaan "oikeita" akvaariokaloja, enkä oikein tiedä, minkä muun lajin ohjeita voisi soveltaa näille kotoisille kaloille.
Suurkiitokset jo etukäteen, jos joku osaa neuvoa edes lähteitä, joista saisi tietoa!
Hauki akvaariossa
13
4005
Vastaukset
- e.e.
Jos hauen haluaa akvaarioon, akvaarion täytyy olla todella suuri (hauki kasvaa metriseksi). Helpompaa on pitää esim. ruutanoita ja särkiä yms. pienempiä kaloja jotka oppivat syömään kuivaruokaa. Akvaariossa täytyy olla viilennyslaitteisto, sillä veden lämpötila ei saa nousta huoneen lämpötilan tasolle. Kesän helteillä monien akvaarioiden lämpötilat nousivat lähelle 30 astetta ja tämä olisi ollut kohtalokasta kotimaisille kaloille.
aqua-web:istä voi kysyä ohjeita ja katsella vanhoja vastauksia www.aqua-web.org- sani
Nousihan lämmöt järvissäkin lähelle 30 astetta, eivätkä kalat siihen kuolleet.
Mitenkäs se on tuon kasvamisen kanssa...? Kyllähän "oikeat" akvaariokalatkin kasvavat luonnossa ja isossa akvaariossa isoiksi, mutta jäävät pienemmiksi pienissä oloissa. Mahtaisiko sama päteä haukiin ja muihin omien vesiemme elikoihin? - Olga
sieltä löytyikin kaikenlaista asiaa.
kyllä se kai on kokeiltava ahvenparvea.. lämpötilaongelmakin ratkesi, kun täytyy pitää yksi huone lämmittämättä talvella, noin 15 asteessa
(huonekasvien säilytys),
niin siinähän menee kalatkin samalla. - Sanni
sani kirjoitti:
Nousihan lämmöt järvissäkin lähelle 30 astetta, eivätkä kalat siihen kuolleet.
Mitenkäs se on tuon kasvamisen kanssa...? Kyllähän "oikeat" akvaariokalatkin kasvavat luonnossa ja isossa akvaariossa isoiksi, mutta jäävät pienemmiksi pienissä oloissa. Mahtaisiko sama päteä haukiin ja muihin omien vesiemme elikoihin?Järvissä ei lämpötila todellakaan noussut 30 asteeseen. Pintavesi nousi johonkin 25 asteeseen, mutta syvällä on aina viileää. Kesällä vesi on kerrostunutta ja pohjalla syvänteissä 4 asteista. Vesi ei siis syvällä ole tosiaan lämmintä enää.
- jullepulle
no joo
- Minä
...Otin pienempänä mökillä rantaleikeissä pieniä haukia kiinni ja laitoin johonkin ammeeseen. Ei kulunut kuin pari tuntia, kun kaikki hauet olivat hypänneet kuivalle maalle ja kuolleet. Olen tietysti täysin amatööri akvaarion hoidossa, mutta ajattelin tuoda yhden, asiaan liittyvän kokemuksen julki.
- Pena
Minä pidin pienenä sellaisia 2 . 4 senttisiä haukia ja mateita pullossa viikkojen ja kuukausien välein ja hyvin elivät ja kasvoivat. Syöttelin hyttysten toukkia ja vaihdoin vettä päivittäin.
Myöhemmin pidin kotimaisia kaloja (kiiskiä, ahvenia, mutuja, salakoita, särkiä, kivisimmpuja) akvaariossa tavallisen huoneen lämmössä. Ei ongelmia mitä nyt ahvenet kasvoivat lämpimän veden vuoksi vuodessa sellaiseen kokoon, että alkoivat syödä pienempiään. Niitä piti sitten vaihhtaa pienempiin vuoden välein.
- plootu
nähneeni joskus huomenta suomessa ilkka koiviston olohuoneessa komean seinään upotetun akvaarion jossa oli ainoastaan kotimaisia kaloja, mm.ruutanoita, kampeloita, särkiä yms. upea sekin akvaario oli.
- *Sanna*
Mielestäni vielä jotkut suomalaiset kalat tarvitsevat koko ajan vaihtuvan veden. Se on kyllä järjestettävissä, mutta jo monimutkaisempaa. En suosittele.
- laa laa
Virtausta pitää olla mutta tuskin nyt jatkuvasti vaihtuvaa vettä! huh!
- *sanna*
laa laa kirjoitti:
Virtausta pitää olla mutta tuskin nyt jatkuvasti vaihtuvaa vettä! huh!
Kyllä joillekin lajikkeille pitää olla. Usko vain. Hauesta ja en tiedä, mutta jotkut suomalaiset kalat tarvitsevat vaihtuvan veden. Kysyppä vaikka kalojenkasvattajilta. Fakta.
Joillekin riittää varmasti pelkkä virtaus, ja suodatin hoitaa tarvittavan veden kierrättämisen. Mutta jotkut viljeltävät kalat vaihtuvan veden vaativat. En nyt tiedä että laittaisiko joku näitä kaloja akvaarioon, tarvitsevat usein paljon vettä ja tilaa, joten silloin ehkä kannattaisi rakentaa lampi ulos. Mutta tosiaan itse en ainakaan omaa akvaani laittaisi suomalaisia kaloja, useat kasvavat aika suuriksi. - kalabiologi
*sanna* kirjoitti:
Kyllä joillekin lajikkeille pitää olla. Usko vain. Hauesta ja en tiedä, mutta jotkut suomalaiset kalat tarvitsevat vaihtuvan veden. Kysyppä vaikka kalojenkasvattajilta. Fakta.
Joillekin riittää varmasti pelkkä virtaus, ja suodatin hoitaa tarvittavan veden kierrättämisen. Mutta jotkut viljeltävät kalat vaihtuvan veden vaativat. En nyt tiedä että laittaisiko joku näitä kaloja akvaarioon, tarvitsevat usein paljon vettä ja tilaa, joten silloin ehkä kannattaisi rakentaa lampi ulos. Mutta tosiaan itse en ainakaan omaa akvaani laittaisi suomalaisia kaloja, useat kasvavat aika suuriksi.Ensinnäkään "lajike" nimitystä ei käytetä kalalajeista ja toisekseen ei luonnossakaan vesi tule mistään hanasta (siis ole täysin puhdasta) vaan toisesta vesistöstä. Suomessa on kaloja jotka tarvitsevat puhdasta vettä (lohikalat yleensä) mutta ei mikään kala tarvitse akvaariossa alati vaihtuvaa vettä. Kalankasvattamoissa ei voida järjestää sellaista suodatusta tuhansille kaloille mitä akvaariossa on. Siksi ottavat vetensä vesistöstä. Akvaarioon ei siis tarvitse kuin virtaus ja suodatus järjestää ja vaihtaa vettä tarvittaessa. Itselläni on ollut lohikaloja akvaariossa ja vettä tarvitsee kyllä vaihtaa paljon, mutta että sitten alati vaihtuva vesi, hah!
- Olliiiih
No hauelle sopiva allas voisi olla n. 2000l ja suodattimiks muutama fx6, nii eiköhän niillä alkuun pääse :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.1666124Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni2093506Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on153215Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a582910Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,942638Tämä on persut
Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven22525IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-302256Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.251963Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna
Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:561744- 461719