tyhmä kysymys

mariee-

voinko opiskella kasvatustieteitä ja valmistua maisteriksi sekä samalla opiskella englantia niin, että saisin opettajan pätevyyden siihen? tajusiko joku mitä tarkoitin? =D

5

996

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enkun opena toimivalta vaad...

      enkun syventävätkin opinnot ja pedagoginen pätevyys opettaa ainetta. Kasvatustiede ei itsessään pätevöitä opeksi, tarvitaan esim. opettajan pedagogiset opinnot. Kuitenkin kasvatustieteen perusopinnot luetaan hyväksi (=korvaa) open pedagogisissa opinnoissa.

    • ..............

      Voit ottaa sivuaineeksi enkun, jos luet jotain muuta kieltä. Tai sitten hae suoraan opiskelmaan enkkua.

      Työllistyt myös paremmin, jos olet usean kielen ope.

      • mariee-

        tavoitteena olisin opinto-ohjaajan työ, ja sen lisäksi jonkin aineen opettajan pätevys. mahdoton yhtälö? =D


      • ......
        mariee- kirjoitti:

        tavoitteena olisin opinto-ohjaajan työ, ja sen lisäksi jonkin aineen opettajan pätevys. mahdoton yhtälö? =D

        Opoksi voit hakea totta kai, ja sivuaineena voit lukea jotain opetettavaa ainetta. Eihän se ole mahdotonta. =)

        Toinen reitti on lukea kieliä ja sitten hakea opinto-ohjaajan erillisiin opintoihin tutkintosi jälkeen. Vaatimuksena opettajan pedagog. opinnot ja ylempi korkeakoulututkinto.


      • sikakylä

        Jos töitä haluaa kielten opettajana mistä vain.
        Ensi sijainen yhdistelmä on englanti-ruotsi. Perusopetuksen peruspaketti.
        Jos on niin kovasti kiinnostunut muista kielistä että niitä lähtee lukemaan niin opettajan hommat painottuu suurempiin kaupunkeihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7588
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3652
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1856
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1100
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      963
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      921
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      817
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      742
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      739
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      672
    Aihe