sahanpuru

puutiainen

Moikka, tämä ei varmaan kuulu tänne mutta mihin te hävitätte sahanpurun? voiko sen laittaa puutarhaan jonnekin`?

Sitten siemenperunasta, laitanko esikasvatukseen maitopurkkiin kun on jo pitkät idut ja sen jälkeen kasvihuoneeseen.

Sain ensimmäisen kasvihuoneeni tänä keväänä ja nyt on paljon opettelemista :)

4

6684

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fiu

      puu jätteen oon vienyt pensaiden aluskatteeksi,hienojakoisemman sahausjätteen olen sekoittanut auma-kompostini sekaan ohuina kerroksina se on vähän ongelmallista jos sitä on paljon kun se ei talven jälkeen sula helposti. ja kasvien juurille laitettuna siihen tulee iki-routa-pottujen "taimikasvatuksessa" olen aivan kujalla.

    • kompostoija

      onko lehtipuun vai havupuun sahanpurusta kyse. Havupuun sahanpuru ei maadu, tai ainakin se vaatii vuosikausien kompostoinnin (tieto saatu hevostilalta, jossa sahanpuru kompostoidaan hevosenlannan kanssa).Lehtipuun purut maatuvat nopeammin.

    • Sissi

      idätyksestä: idätä perunat valoisassa lämpimässä paikassa. Tällöin idut kasvavat vihreinä ja tanakoina. Voit istuttaa perunat multaan kun idut ovat noin 3–5 mm:n pituisia . Pimeässä kasvaneet idut ovat pitkiä, valkoisia ja honteloita, ja katkeavat helposti. Toki voit nekin istuttaa ja kasvavat myös. Mikäli siemen peruna on iso, sen voi halkaista kahtia siten, että molempiin puoliin jää ituja. Pussi/purkkiperunoita istuttaessa olen huomannut, että paremman sadon saa, kun istuttaa perunat multaan vaikka tomaattilaatikkoon (muovi mullan alle että voi kastella). Näin juuret eivät kasva kiepille kuten maitopurkkiin istuttaessa. Ulos istuttaessa maan tulee olla lämmin. Harson käyttö edistää kasvua paljon. Nämä ovat omia ohjeitani, joku toinen voi olla toista mieltä

    • Sissi

      Ensimmäinen vastaukseni näytti hukkuvan bittiavaruuteen joten lähetän tämän uudestaan:
      Perunan idätyksestä: idätä perunat valoisassa lämpimässä paikassa. Tällöin idut kasvavat vihreinä ja tanakoina. Voit istuttaa perunat multaan kun idut ovat noin 3–5 mm:n pituisia . Pimeässä kasvaneet idut ovat pitkiä, valkoisia ja honteloita, ja katkeavat helposti. Toki voit nekin istuttaa ja kasvavat myös. Mikäli siemenperuna on iso, sen voi halkaista kahtia siten, että molempiin puoliin jää ituja.

      Pussi/purkkiperunoita istuttaessa olen huomannut, että paremman sadon saa, kun esikasvattaa ne vaikka tomaattilaatikossa (muovi mullan alle että voi kastella). Näin juuret eivät kasva kiepille kuten maitopurkkiin istuttaessa.
      Kasvihuone on hyvä paikka perunan esikasvatukseen, harsoa voi käyttää sielläkin tarvittaessa. Ulos istuttaessa maan tulee olla lämmin. Harson käyttö edistää kasvua paljon. Nämä ovat omia kokemuksen tuomia ohjeitani, joku toinen voi olla toista mieltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3063
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2725
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2335
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2188
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1996
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      57
      1929
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1576
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1537
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1380
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      30
      1351
    Aihe