Muovipussien ostamisesta/myymisestä aina syyllistetään, mutta miten ihmeessä muovipusseista muka pääsee kokonaan eroon? Ainakin meidän taloyhtiössä jätteet on laitettava muovipussiin, eikä niitä saa laittaa "irtonaisina" suoraan jäteastiaan. Itselläni on monta kankaista kauppakassia joita kyllä käyttäisin mielelläni, rahaakin säästyisi kun ei tarvitisisa ostella muovipusseja, mutta melkein joka päivä muovipussi on pakko ostaa, koska tarvitsen sitä roskia varten!
Miten muka muovipussien myynti ruokakaupoissa voitaisiin lopettaa? Onko sitten parempi, jos roskille ostaa erikseen erillisiä roskapusseja? Onko niillä sitten jotain eroa? Muovipussi mikä muovipussi.
Muovipusseista!
11
763
Vastaukset
- kierrättäjä
Ehdottomasti kannattaa käyttää kankaisia kauppakasseja.
Roskapusseillakin on suuria eroja. Myös hinnoissa. Kaupasta ostettava muovinen kauppakassi maksaa paikasta riippuen 10-20 senttiin. Tavallinen roskapussi tulee maksamaan kappalehinnaltaa n. 1-3 senttiä. Lisäksi roskapusseihin on käytetty vähemmän öljyä, kun ovat ohuempia. On myös semmoisia muovipusseja, jotka poltettaessa lämpölaitoksessa päästää ilmastoon vain vetyä, joka ei ole haitallista.
Lisäksi roskien kierrättäminen vähentää sekajätteen määrää huomattavasti! Joten ei tarvitse sitten niin paljoa niitä roskapusseja nakella sekajätteen joukkoon. Varmasti paikkakunnallasikin on joitakin pönttöjä, joihin voi viedä, jos ei sitten taloyhtiössä ole kaikille jätteille omaa laatikkoa.
Ai niin täällä päin yhessä kaupassa on puuvillakasseja myynnissä, joiden hinta on 0,89€. Se on ainakin kestävä, kun ajattelin ostaa joku päivä semmoisen.- dfgfsd
"On myös semmoisia muovipusseja, jotka poltettaessa lämpölaitoksessa päästää ilmastoon vain vetyä, joka ei ole haitallista.
"
Kauppakassiksi kangaskassi on hyvä (ja selkäreppu vielä parempi kun kädet jäävät vapaaksi tappeluun...). Mutta mikä ihmeen muovipussi muka päästää vetyä poltettaessa? Kuulostaa ihan huuhaalta. Vety on aika hanakka kaasu palamaan... - kierrättäjä
dfgfsd kirjoitti:
"On myös semmoisia muovipusseja, jotka poltettaessa lämpölaitoksessa päästää ilmastoon vain vetyä, joka ei ole haitallista.
"
Kauppakassiksi kangaskassi on hyvä (ja selkäreppu vielä parempi kun kädet jäävät vapaaksi tappeluun...). Mutta mikä ihmeen muovipussi muka päästää vetyä poltettaessa? Kuulostaa ihan huuhaalta. Vety on aika hanakka kaasu palamaan...että muistin sen kaasun väärin. Mutta joku kaasu se oli, joka ei oo haitallinen ympäristölle. En ite käytä niitä pusseja, kun ei oo tarvetta. Esimerkiksi wc-paperi pakkauksen pussi on oikein hyvä muovien keräykseen, jossa on täynnä muuta muovia. Eli käytämme tämmöisetkin hyödyksi.
- Aloittaja
Taloyhtiössäni on kyllä pöntöt paperille, lasille ja metallille, mutta täällä Pohjanmaalla ainakin lähes kaikki roskat laitetaan "keittiöjätteeseen", eikä esim. muovipakkauksille ole mitään omaa keräysastiaa. Kierrätän kyllä kaiken mahdollisen jätteen, mutta roskien määrää se ei paljon vähennä...
No pitää kuitenkin ruveta ostamaan noita erillisiä roskapusseja niin ainakin rahaa säästyy, jossei muuta... - dfgfsd
kierrättäjä kirjoitti:
että muistin sen kaasun väärin. Mutta joku kaasu se oli, joka ei oo haitallinen ympäristölle. En ite käytä niitä pusseja, kun ei oo tarvetta. Esimerkiksi wc-paperi pakkauksen pussi on oikein hyvä muovien keräykseen, jossa on täynnä muuta muovia. Eli käytämme tämmöisetkin hyödyksi.
Kaikki hiilivety-yhdisteet (myös öljystä valmistettu muovi) tuppaavat pukkaamaan (puhtaasti) palaessaan palamistuotteinaan hiilidioksisia ja vettä.
Hiilidioksidi sinällään on ihan myrkytön kasvu ja tarpeellinen kasvien rakennusaineena. Jotkut tosin epäilevät sen aiheuttavan kasvihuoneilmiön voimistumista ja siten olevan ilmaston kannalta aivan yhtä huono juttu kuin öljyn polttaminen. - kierrättäjä
Aloittaja kirjoitti:
Taloyhtiössäni on kyllä pöntöt paperille, lasille ja metallille, mutta täällä Pohjanmaalla ainakin lähes kaikki roskat laitetaan "keittiöjätteeseen", eikä esim. muovipakkauksille ole mitään omaa keräysastiaa. Kierrätän kyllä kaiken mahdollisen jätteen, mutta roskien määrää se ei paljon vähennä...
No pitää kuitenkin ruveta ostamaan noita erillisiä roskapusseja niin ainakin rahaa säästyy, jossei muuta...asun Pohjanmaalla ja täältä alueelta löytyy julkisia pönttöjä muoville, kartongille (esim. maitopurkit), metallille, lasille ja paperille sekä pattereille. Paperia ei tosin tarvitse kuskata kauemmas, kun parkkipaikalla on oma astia. Mutta muut pitää viedä vähän kauemmaksi.
Aika jännä juttu, jos teidän taloyhtiöstä ei löydy energiajätelaatikkoa? Täällä päin monessa taloyhtiössä on semmoinenkin laatikko. Siihen voi laittaa muovit ja kartongit. Mulla asuu yks sukulainen taloyhtiössä ja olen vienyt hänen maitopurkkinsa julkiseen kartonkilaatikkoon. Nehän menevät silloin uusiokäyttöön, kun taas energiajätelaatikon sisältö menee johonkin laitokseen poltettavaksi. - kierrättäjä
Aloittaja kirjoitti:
Taloyhtiössäni on kyllä pöntöt paperille, lasille ja metallille, mutta täällä Pohjanmaalla ainakin lähes kaikki roskat laitetaan "keittiöjätteeseen", eikä esim. muovipakkauksille ole mitään omaa keräysastiaa. Kierrätän kyllä kaiken mahdollisen jätteen, mutta roskien määrää se ei paljon vähennä...
No pitää kuitenkin ruveta ostamaan noita erillisiä roskapusseja niin ainakin rahaa säästyy, jossei muuta...asun Pohjanmaalla ja täältä alueelta löytyy julkisia pönttöjä muoville, kartongille (esim. maitopurkit), metallille, lasille ja paperille sekä pattereille. Paperia ei tosin tarvitse kuskata kauemmas, kun parkkipaikalla on oma astia. Mutta muut pitää viedä vähän kauemmaksi.
Aika jännä juttu, jos teidän taloyhtiöstä ei löydy energiajätelaatikkoa? Täällä päin monessa taloyhtiössä on semmoinenkin laatikko. Siihen voi laittaa muovit ja kartongit. Mulla asuu yks sukulainen taloyhtiössä ja olen vienyt hänen maitopurkkinsa julkiseen kartonkilaatikkoon. Nehän menevät silloin uusiokäyttöön, kun taas energiajätelaatikon sisältö menee johonkin laitokseen poltettavaksi. - Aloittaja
kierrättäjä kirjoitti:
asun Pohjanmaalla ja täältä alueelta löytyy julkisia pönttöjä muoville, kartongille (esim. maitopurkit), metallille, lasille ja paperille sekä pattereille. Paperia ei tosin tarvitse kuskata kauemmas, kun parkkipaikalla on oma astia. Mutta muut pitää viedä vähän kauemmaksi.
Aika jännä juttu, jos teidän taloyhtiöstä ei löydy energiajätelaatikkoa? Täällä päin monessa taloyhtiössä on semmoinenkin laatikko. Siihen voi laittaa muovit ja kartongit. Mulla asuu yks sukulainen taloyhtiössä ja olen vienyt hänen maitopurkkinsa julkiseen kartonkilaatikkoon. Nehän menevät silloin uusiokäyttöön, kun taas energiajätelaatikon sisältö menee johonkin laitokseen poltettavaksi.Asun Vaasassa enkä ole täällä missään nähnyt pönttöjä muoville tai kartongille. Keittiöjätteelle, karkeajätteelle, metallille, paperille, lasille ja paristoille on pöntöt täällä pihassa... Lajitteluopaskin tuli kotiin, ja siinä neuvottiin muovipullot, maitopurkit ym. laittamaan keittiöjätteeseen.
Eli ei ole omasta halusta/viitseliäisyydestä kiinni kierrättäminen tai muovipusseista luopuminen... - kierrättäjä
Aloittaja kirjoitti:
Asun Vaasassa enkä ole täällä missään nähnyt pönttöjä muoville tai kartongille. Keittiöjätteelle, karkeajätteelle, metallille, paperille, lasille ja paristoille on pöntöt täällä pihassa... Lajitteluopaskin tuli kotiin, ja siinä neuvottiin muovipullot, maitopurkit ym. laittamaan keittiöjätteeseen.
Eli ei ole omasta halusta/viitseliäisyydestä kiinni kierrättäminen tai muovipusseista luopuminen...Asun Pohjois-Pohjanmaalla. En ole koskaan kuullut sanoja "keittiöjäte" tai "karkeajäte".
Otin asioista selvää ja keittiöjäte on sama asia kuin täällä päin energiajäte. Eli muovit, kartongit ja biojäte menevät laitokseen poltettavaksi. On sekin parempi, kuin kaatopaikalle. Vuorostaan karkeajäte ilmeisesti menee kaatopaikalle.
Käsitin, että siellä päin on joku stormossen -niminen yritys, joka hoitaa nämä asiat? Otin googlettamalla selvää asioista ja tuon niminen yritys löytyi. - Aloittaja
kierrättäjä kirjoitti:
Asun Pohjois-Pohjanmaalla. En ole koskaan kuullut sanoja "keittiöjäte" tai "karkeajäte".
Otin asioista selvää ja keittiöjäte on sama asia kuin täällä päin energiajäte. Eli muovit, kartongit ja biojäte menevät laitokseen poltettavaksi. On sekin parempi, kuin kaatopaikalle. Vuorostaan karkeajäte ilmeisesti menee kaatopaikalle.
Käsitin, että siellä päin on joku stormossen -niminen yritys, joka hoitaa nämä asiat? Otin googlettamalla selvää asioista ja tuon niminen yritys löytyi.Joo pitää paikkaansa, muovit, kartongit ja biojäte tosiaan poltetaan, ja karkeajäte (jota ainakin itselläni tulee hyvin vähän, ehkä muutama pussi vuodessa) menee kaatopaikalle. Stormossen on tosiaan jätelaitoksen nimi, ja sieltä lähetetyssä oppaassa kerrotaan että keittiöjätteestä saadaan kuulemma biokaasua ja polttoainepellettejä. Eli parempi tietenkin kuin kaatopaikka. Samaisessa oppaassa todetaan, että keittiöjäte on laitettava kunnolla suljettuun muovipussiin, kun se viedään keittiöjäteastiaan. Eli siitä seuraa, että muovipusseja on ostettava, vaikka ei haluaisikaan.
- kierrättäjä
Aloittaja kirjoitti:
Joo pitää paikkaansa, muovit, kartongit ja biojäte tosiaan poltetaan, ja karkeajäte (jota ainakin itselläni tulee hyvin vähän, ehkä muutama pussi vuodessa) menee kaatopaikalle. Stormossen on tosiaan jätelaitoksen nimi, ja sieltä lähetetyssä oppaassa kerrotaan että keittiöjätteestä saadaan kuulemma biokaasua ja polttoainepellettejä. Eli parempi tietenkin kuin kaatopaikka. Samaisessa oppaassa todetaan, että keittiöjäte on laitettava kunnolla suljettuun muovipussiin, kun se viedään keittiöjäteastiaan. Eli siitä seuraa, että muovipusseja on ostettava, vaikka ei haluaisikaan.
että voisit käyttää hyödyksi myös hedelmä-, leipäpusseja yms. Ne on tosin pieniä, mutta rahallista säästöä saa myös niistä, kun niihinkin mahtuu jonkin verran jätteitä. Kokeileppa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ja taas ammuttu kokkolassa
Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.585545- 954491
Helena Koivu on äiti
Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.3752654Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?
Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s751203Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.
Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved3341072- 62881
- 28863
Sydämeni on sinun luona
Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun46846Trump ja Venäjä
Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja106817Jatkuva stressitila
On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan52799