Minulla on ollut erimerkkisiä autoja paljon. Pari Volvoakin. Olenko volvisti kun ajan Volvolla? Tämän foorumin juttujen mukaan muutun melkoiseksi kusipääksi jos olen Volvon ratissa, jatkuuko tämä tila pitkään Volvosta luopumisen jälkeen? Onko vieroitusoireita? Tiedättekö onko muita vastaavia vaarallisia merkkejä ja mikä olisi tässä mielessä turvallisempi auto?
Volvisti
2
195
Vastaukset
- Olvisti
jos teet törkeitä ohituksia, niin kyllä se kusipäisyys voi säilyä hyvällä tömäyksellä lopun eliniänkin. Eiköhän se kusipäisyys muuten katoa alle puolessa vuodessa, kun jätät koskematta kyseiseen merkkiin.
- Vol- ja olvisti
Hhhmm. mikähän lie Volvon merkissä vikana?
Ajoin itse torstaina vanhalla farkulla 1231 km, ja hyvin pelitti.
Ohitin monia autoja ja minut ohitettiin monesti, mutta en huomannut mitään ihmeellistä reissun aikana, muuta kuin pari mersua. Ensimmäinen mese yllätti määrätietoisuudellaan; kun se ohitti minut (annoin toki vilkulla merkin), niin mesepä painoikin ennakko-odotuksista huolimatta ihan reippaasti ohi, ja meni sen siliän tien.
En enää tavannut sitä koko nelostiellä, vaikka reippaasti ajoin minäkin. Se oli menoa se, niin kuuluu ollakin.
Toinen mese kyllä mustasi mersukuskien maineen Lievestuore-Hankasalmi välillä to iltana seitsemän korvilla. Tämä "maanteitten ritari" veteli tosi törkeitä ohituksia c350 turbodieselillään ettei rumempaa voi olla.
Kyseessä oli täysin toisten turvallisuudesta piittaamaton kuljettaja. Minä en kokenut pahimpia ohituksia, mutta joku mitsun kuski vois valaista asiasta lisää...
Se yllätti, että kyllä myös sitikat, bemarit, nissanit, ja jopa volkkaritkin kulkivat Iisalmen korkeudella aika lujaa... Puhumattakaan opelista, joka muutoin on AINA tien tukkona.
Kaikenkaikkiaan luulisin torstain olleen liikenteessämme ihan tavallinen päivä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 805029
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h734668Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1112997Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv832917Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p232384Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.592025Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska201760- 321523
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1131415- 1851318