astianpesukoneen asennus vanhaan keittiöön

tietämätön**

Olisin vaan tiedustellut asiansa tietäviltä onko astianpesukoneen liittäminen vanhaan keittiöön iso urakka? Keittiössä ei ole mitään vesiliittimiä tai mitään sähkötöitä tehty koneen varalle. Asennukset pitäsi tehdä alusta asti jotta kone saataisiin keittiöön. Osaako joku sanoa tälläiselle työlle arvio hintaa?

3

5319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laittelija

      Ostat sähkötarvikeliikkeestä 3x1.5 MMJtä ja yhden pistorasian. Sitten etsit lähimmän pistorasian ja käännät sähköt pois pääkytkimestä. Otat rasian pois seinästä ja liität uudessa kaapelissa olevan ruskean pistorasiassa mustaan tai ruskeaan. Sinisen liität siniseen ja keltavihreän keltavihreään mutta jos vanhassa pistorasiassa ei ole ke-viä niin ke-vi laitetaan samaan kuin sininen. Sitten ruuvaat pistorasian takaisin seinään ja vedät kaapelin sinne astianpesukoneen taakse.

      Siellä laitat kaapelit uuteen pistorasiaan, keskellä on kevi, sininen N kohtaan, ruskea L kohtaan. Nyt sinulla on sähköasennus tehty ja voit laittaa sähköt takaisin.


      Sitten katkaiset vedet. Ostat putkikaupasta pesukoneliittimen jonka liität hanalle tulevaan putkeen katkaisemalla putken ja liittämällä sen taas liittimellä yhteen. Sitten laitat vielä altaan viemäriputkeen sellaisen kauluksen johon se pesukone tyhjentää vedet.

      Ja valmista tuli!

      • Helepppooheikki

        ostat pöytämallin astianpesukoneen ja keittiön hanaan pikaliittimen. Sit viel jatkoroikan.


    • sähkökytkentöjä...

      Unohda nuo sähköhöpötykset tuossa toisessa viestissä ja ota sähkömies vetämään keskukselta 16A:n sulakkeen takaa 1-osainen pistorasia joka tulee vain tiskikonetta varten. Vesihommat voit tehdä tuon höpöttelijän ohjeilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      198
      6888
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2036
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1688
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1390
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1228
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1064
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      996
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      944
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      929
    Aihe