Finnfoam vai styrox

kokemuksia_tästä

Tuleeko Finnfoam kokonaistaloudellisemmaksi ja sitten ei lisäksi painu kasaan ?

6

22144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kallimpaahan se on

      Eikös Finnfoam ole reilusti kalliimpaa?

      Puolustaa paikkaansa silloin kun eriste on saatava ohuemmaksi, kuten vaikka lattian lisäeristämisessä, jolloin korkeutta on rajallisesti. Tai sitten paikoissa joissa vaaditaan puristulujuutta, kuten ajoväylän routaeristys.

      Itse laitoin finnfoamia eristeeksi lattialaatan ja alaohjauspuun väliin, sekä autotallin oven edustalle routasuojaukseksi.

      • vielä että

        finnfoam ei ime vettä itseensä, kuten styrox.


      • työstäminen

        huomattavasti helpompi, ainakin minun mielestä, viilto ja naks eikä tule yhtään roskia katkaisemisesta, EPS-styroksista taas lentelevät ja tarttuvat mihin sattuu


      • niin kannattaa harkita
        vielä että kirjoitti:

        finnfoam ei ime vettä itseensä, kuten styrox.

        Jos lattiassa lainehtii vesi, niin sitten on kyllä muitakin ongelmia.

        Viisas possu myös perustaa talonsa niin että routaeristeet on kuivassa sorassa.

        Eikä routa-esp:n pitäisi myöskään olla kovin hanakka imemään vettä itseensä.


    • nm hm

      Eiköhän oikea vastaus ole, että sinne minne pitää laittaa FinnFoamia, sinne ei todellakaan kannata styroxia laittaa (eli pitää olla ohut rakenne, tai pitää kestää ajoittaista tai pysyvää painetta). Mutta jos ei ole tarvetta FinnFoamille, eli siitä ei ole mitän hyötyä, niin turhahan siitä on ylimääräistä maksaa... Esim. tavanomaisen routaeristyksen kanssa, jos maa pysyy EPSillä sulana niin kuin pitää vaikka millainen talvi tulisi, niin eipä se voi yhtään enemmän sula olla, vaikka laittaisit FinnFoamia.

      Sitten on tietysti epäselviä tapauksia, kuten joku kävelypolun alunen... Silloin on usein makuasia minkä vaihtoehdon valitsee (ei routaeristettä ollankaan, EPS, FinnFoam, tai vaikka lecasora...), kaikki pystyy perustelemaan.

    • kieroliero

      Ensinnäkin finnfoam on XPS-levy ja uretaani(PU) on eri tavaraa. Uretaani on parempaa eristyskyvyltään.

      XPS ja EPS ovat samaa tavaraa, mutta niissä on erilainen solurakenne. Niiden eristävyys on kuivissa tiloissa lähes sama. EPS imee hieman vettä joka heikentää eristävyyttä. Märässä XPS eristää siksi hieman paremmin.

      XPS-levyt kestävät paremmin painoa ilman litistymistä, verrattuna "tavalliseen" lattia-EPS:iin. Myös EPS-levyjä löytyy kovempana versiona. Nämä on puristuslujuudet ilmoitettu levyissä esim. EPS-100 tai EPS-300. Tavallisesti XPS on 300-luokkaa. EPS-500 on vieläkin lujempaa. XPS-levyjäkin taitaa löytyy 500-luokassa. Tässäkään suhteessa eroa ei ole kun verrataan samaa tavaraa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      44
      5832
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      47
      5328
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3708
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3663
    5. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      94
      3286
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3126
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      59
      2884
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      57
      2730
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      53
      2390
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      38
      1844
    Aihe