Milloin housuvaippoihin?

Kyselevä

Niin että milloin olette siirtyneet tarravaipoista housuvaippoihin? En tosin ole painosuosituksia kaupassa vielä katsellut mutta kunhan kyselen. Meillä tyttö reilu 4kk ja tarravaipan vaihtaminen on alkanut olla jokseenkin hankalaa kun tyttö ei pysy hetkeäkään paikallaan, aargh!

4

1129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ........

      Testan niitä nyt kun saatiin näytepaketti noita liberon pienimpiä. Poika nyt vajaat 6kk ja ihan toimii. Tosin vaihtaminen ei juuri helpompaa ole kun
      täytyy vaihtaa makuulla/sylissä ja kiemurtelee yhtälailla.

      • lapsen ikää

        mutta pienimpiä housuvaippoja alettiin käyttämään juuri siitä syystä että se makuullaan vaihto oli ihan mahdotonta. Ja koska lapsi muutenkin kova liikkumaan tuntui että teippivaipat löystyy siinä tiimellyksessä heti. housuvaipat senkin takia kätevämpiä kun joustaa


    • 4:n äiti

      Me tykättiin kaiken ikäisillä enemmän tarravaipoista. Kokeiltiin kyllä housuvaippoja, kun näytteitä tuli, ja taidettiinpa yksi paketti ostaakin.

      Miksi tykättiin enemmän tarravaipoista, oli se, kun ne on helpompi riisua. Tarrat saa auki yhdellä kädellä, kun taas housuvaipan sivusauman repimiseen tarvitaan kaksi kättä. Eikä se housuvaipan lukeminen minusta ainakaan helpompaa ole kuin tarravaipan pukeminen. Tai ainakin se on hitaampaa. Kun vaipan saa vedettyä reisien yli, on se ihan rullalla, ja sen oikominen on tuskaa kun lapsi haluaisi jo lähteä leikkimään.

      Tuohon tarravaipan pukemiseen kiemurtelijalle olen käyttänyt mm. sellaista konstia, että annan lapselle käteen jonkun mielenkiintoisen esineen siksi aikaa kun sujautan vaipan paikalleen.

    • neljän mutsi

      Eikäs noita housuvaippoja aikoinaan kutsuttukin harjoitusvaipoiksi..silloin kun tulivat markkinoille. Meillä käytetty sitten kun alettiin käydä potalla enemmän eli kun vaippa alkoi jo pysyä välillä kuivanakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      219
      3190
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      313
      2791
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1808
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      55
      1715
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      45
      1585
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1376
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1322
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1270
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      428
      1266
    10. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1259
    Aihe