Näin sanoi hyvä ystäväni ja rakennusmestari 40v kokemuksella! Uskoin tätä neuvoa ja olen erittäin tyytyväinen.
Teitkö sinä virheen?
Ei vettä lattiaan!
17
1855
Vastaukset
- kieroliero
En saa öisin nukuttua kun pelottaa.
- nm hm
Miksei vettä lattiaan?
Voin montakin syytä kyllä itse keksiä, mutta mikä oli tämän vanhuksen perustelu? - Peukalo keskellä per
Meinaakko betoonis kuiviltaan lattiaan laittaa??
- hemmetinmoisen
virheen, ryhdyin rikkaaksi, ei tosiaankaan olisi kannattanut. Kaikkein parasta olisi asua sosiaalituilla kunnan patterilämmiteisessä kämpässä.
- näin.
No jos eristysvaatimuksissa ollaan menossa "passiivitalo" suuntaan, niin ei tietenkään kannata laittaa vesikiertoista. Eikä sitä toista kuuluisaa keskustelunaihetta eli maalämpöä. Silloinhan riittää esim. LTO:n yhteydessä oleva lämmitin. esmes sähkövastus. Kosteisiin tiloihin kannattanee laittaa kuitenkin kaapelit lattiaan.
Kuulostaa järkevältä!
Se mitä todellisuus on -30 pakkasilla, en tiedä... Ehkä silloin pitää turvautua tulisijaan. - mut kuitenkin,
näin. kirjoitti:
No jos eristysvaatimuksissa ollaan menossa "passiivitalo" suuntaan, niin ei tietenkään kannata laittaa vesikiertoista. Eikä sitä toista kuuluisaa keskustelunaihetta eli maalämpöä. Silloinhan riittää esim. LTO:n yhteydessä oleva lämmitin. esmes sähkövastus. Kosteisiin tiloihin kannattanee laittaa kuitenkin kaapelit lattiaan.
Kuulostaa järkevältä!
Se mitä todellisuus on -30 pakkasilla, en tiedä... Ehkä silloin pitää turvautua tulisijaan.ei semmoista lattiaa olekaan joka imee itseensä lämpöä huoneilmasta, joten nykymatalenergiataloihin kannattaa laittaa lattialämmitys.
- imee
mut kuitenkin, kirjoitti:
ei semmoista lattiaa olekaan joka imee itseensä lämpöä huoneilmasta, joten nykymatalenergiataloihin kannattaa laittaa lattialämmitys.
Talossa jossa ei ole lattialämmitystä on silti lattiasta lämmin eikä pakkasella. Mielenkiintoista miten tämä onnistuu.
Lattian lämpötila on 19 astetta kun sisälämpötila 21. Eroa normaalilla lattiaeristyksellä on noin 2 astetta. Kun matalaenergiatalossa lattian eristykset ovat kaksi tai kolme kertaa paksummat on eroa vain 0,5-1 aste. - mutta kommentoin silti
mut kuitenkin, kirjoitti:
ei semmoista lattiaa olekaan joka imee itseensä lämpöä huoneilmasta, joten nykymatalenergiataloihin kannattaa laittaa lattialämmitys.
Kyllä sellainen lattia varmasti löytyy. Lämpö siirtyy aina lämpöisemmästä materiaalista kylmempään. Jos lämpöä on huoneilmassa enemmän kuin vaikka nojatuolissa, lämpenee nojatuoli pikkuhiljaa huoneilman lämpötilaan. Samoin tekee lattia (olettaen että lämpö ei karkaa lattian läpi). Jos huoneilma viilenisi äkillisesti (vaikka ovia pidettäisiin talvella auki), alkaisi lattia ja nojatuoli luovuttamaan lämpöä huoneilmaan.
- näin...
No jos eristysvaatimuksissa ollaan menossa "passiivitalo" suuntaan, niin ei tietenkään kannata laittaa vesikiertoista. Eikä sitä toista kuuluisaa keskustelunaihetta eli maalämpöä. Silloinhan riittää esim. LTO:n yhteydessä oleva lämmitin. esmes sähkövastus. Kosteisiin tiloihin kannattanee laittaa kuitenkin kaapelit lattiaan.
Kuulostaa järkevältä!
Se mitä todellisuus on -30 pakkasilla, en tiedä... Ehkä silloin pitää turvautua tulisijaan. - Alalla 45vuotta.
Tappoi itsensä kun oli neuvonut ikänsä vääriä ratkaisuja. Olis varmaan henki menny muutenkin, asiakkaitten toimesta.
- suositellut ja hypettänyt
suorasähkölämmitystä??
- juurikaan ihmettele
Kyllähän tuohon 45 vuoteen on varmasti vannotettu niin pullotaloja kuin tasakattojakin. Vaikkei vettä lattian sisälle ole putkistoissa kulkemassa niin katon läpi sitä lattialle tulee.
Vaan ei liene rakennusmestaajan syy vaan rakmest opettajan ja viime kädessä valtion, siis Moskovasta syy löytyy, olimmehan me silloin Neuvostoliiton vallan alla ennenkuin pääkaupunkimme siirtyi Brysseliin.
- hohhohoh
että laittoi sähkökaapelit lattiaan.
Salama iski ja kaapelit kärähti, eikun remppaa taas tekemään.
Itse olin viisas ja laitoin vesikiertoisen lattialämmityksen.- kallistua
perinteiseen puulämmitykseen isolla talon keskelle sijoitetulla varaavalla takalla ja seinille varoiksi perinteiset sähköpatterit.
- niin pyyhitään
ei meilläkään yleensä vettä lattialle, mutta jos nyt sattuu tippumaan, niin pyyhitään yleensä heti pois ettei jää lätäköitä lattialle, ei ole mukava sellainen...
- pesu
Kyllä meidän pesuhuoneessa on suihkuja kaksi kappaletta, lattia siinä väkisinkin kastuu itseään pestessä. Kaupan kassajonossa saa mukavasti tilaa kun käyttää kuivapesua suihkun asemesta.
Ai mutta nyt minä vasta hokasinkin mitä tuolla "ei vettä lattiaan" tarkoitetaan: ennen vanhaan isännillä oli tapana syljeskellä lattioille, saattaisi nykyiset lattialaatat olla pirun liukkaita räkäklimpin sattuessa klakerikengän alle. Vesikierto lattiassa mahdollistaa muidenkin kuin sähkön käytön lämmönlähteenä. Vettä voidaan lämmittä niin maa-, aurinko- kuin polttolämmöllä ja lämpöä varastoida veteen sekä käyttö että lämmitysveteen.
Tekniikka, materiaalit ja säätöjärjestelmät kehittyvät sillä vauhdilla, että 40v sitten ei pystytty edes uneksia nykypäivän ratkaisuista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7193124Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3622812Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o672623Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä322522Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582078Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181589Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121582- 491569
- 791569
- 571469