Kirjoitteleeko tänne oikeat vl:t myös? Eikös nämä kirjoittajat ole sellaisia, joidenka mielestä vl on täynnä kaikenlaisia virheitä. Tuskin ykskään oikea vl täällä kirjoittaa jatkuvasti.
Kirjoitteleeko vl:t
tänne myös?
16977
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Enimmäkseen kirjoittajat kuitenkin näyttävät kritisoivan kaikkea sitä, mikä vl:lle on ollut ja on tärkeää. Jostakin syystä heivät usko niin, mutta eivät juttujensa perusteella sallisi muidenkaan uskovan niin. He näyttävät juuttuneen kritiikkiinsä.
vl-uskovaisille? Miksi nautitte lähimmäistenne nöyryyttämisestä? Eikö se teidän mielestänne ole yhtään sairasta?
Hoitokokoukset lienevät tapahtunut tosiasia. Ei niitä tällä palstalla ole kukaan kuitenkaan nautiskellen ihaillut. Vastakkaisia mielipiteitä näyttää kyllä olevan. Ovatko pahimmat tämän palstan nöyryttäjät muita kuin vl:iä?
Päivittäin kirjoittelevat miten väärässä vl:t ovatkaan opetustensa, ym suhteen. Syyttävät kuinka vl:t ovat olevinaan kaikessa oikeassa, mutta niinhän itsekin väittävät olevansa mielipiteissään kaikessa oikeassa vl:n suhteen. Aivan kuin näillä kritisoijilla olisi erehtymätön jumalallinen tieto hallussaan, eikä vlkriitikkojen kanssa saisi olla vahingossakaan eri mieltä, heti tuomitsevat tulipa näkemys vl:lta tai jostain muualta.
En ole yhdenkään vl:n nähnyt väittävän olevansa erehtymätön.
Mutta vlkriitikot syyttävät usein vl:ia siitä, miten vl:t heidän mielestänsä pitävät itseään erehtymättöminä opeissansa. Samaan tapaan vlkriitikotkin näköjänsä näyttävät olevan kritiikissään mielestänsä erehtymättömiä vl:n suhteen. Vlkriitikkoko ei voisi olla väärässä? Ainakin tältä palstalta nykyään välittyy sellainen asenne, että vl aina väärässä mutta vlkriitikko aina oikeassa.
Mistä sellainen asenne välittyy? Pelkäätkö, että olet väärässä, kun tuolla tavalla ajattelet?
Taidat olla niitä, jotka muodon vuoksi kumartavat seurakuntajumalaa, ja kun joku rohkea on tehnyt työn jonkin höpösynnin poistamiseksi, nyökyttelet innokkaasti mukana, että ainahan minä olen tuota sanonut, että sellaiset joutaakin sivuun. Mutta vasta sen jälkeen, kun sen on srk siunannut.
Kuka näitä asioita koettelisi, jos kukaan ei mitään kysyisi? Vai eikö sinun Raamatunkäännöksesi salli koetella?
nähäny täällä iloitsevan mistään hoitokokouksista. Toivottavasti ei koskaan tarvi edes "hoitokokkouksia".. Mutta mepä ihimiset ollaan vähän semmosia....ihan hoidon tarpeessa joskus itekuhi. !!!!! Väkivalta on eri assie. Ja onhan se niinhi, että itekuhi kokkee väkivallaksi eri assioita.....Mutta ei rakkauvella puhuttelu ja nuhtelu voi olla ehki väkivallanpoikastakkaa.
Juurihan sinä näytät, jos et iloitsevan, niin ainakin kiitollisuudella hyväksyvän hoitokokoukset. Mikähän sinut saisi huomaamaan kirjoituksesi ristiriitaisuuden? Olethan jo yli kolmentuhannen viestin rajan ylittäneenä (onnittelut siitä) varsin kokenut kirjoittaja täällä. Sellaisella konkarilla voisi olla vähän jo vastuutakin.
Nyt täytynee esittää vastakysymys. Mistähän päättelet, että kaikki jotka eivät jaksa arvostella vlopetuksia, olisivat automaattisesti vanhoillislestadiolaisia? Entäpä jos ei ole vl, mutta silti ei ole samaa mieltä sinunkaan kanssa kaikesta? Raamattua voi tulkita niin monella tavalla, kaikkeen ei edes ole yhtä vastausta. Tietenkin on hyvä keskustella erilaisista näkemyksistä. Kuitenkaan vlkriitikkokaan ei välttämättä ole sen oikeammassa näkemyksissään kuin vanhoillislestadiolainenkaan. Joissakin teksteissä vain osuu silmään, kun vlkriitikko uskoo ikään kuin saaneensa tehtävän Jumalalta, että hänen tulee mielestään oikeassa olevana opastaa väärässä olevia vl:ia oikeaan.
Ehkä se on itse tarkoituskin, että Jumalan lapsia ja taivaaseen menijöitä löytyy monenlaisista kristityistä uskovista? Jumalahan tietää, että ihmisillä ei ole täyttä tietoa uskonasioista, siksi erimielisyyttä löytyykin ympäri maapalloa. Toivottavasti myös sinä hyväksyt, että näkökulmia on hyvin erilaisia, eikä kaikki toisenlaisia mielipiteitä esittävät ole vanhoillislestadiolaisia.
ämmä, pakkula, vl-äiti, O.M, masa.k ja monet muut vuorollaan ovat tuomassa "todellisen uskon valoa tänne pimeyteemme"..
ihan muuallapäin, me jokkainen ämmä ja pakkula. Täällä kirjotellaan ihan henkilökohtasesti ommia mielipuolia !!! Mutta hengen oot haistanu!!!
Olemme kerrankin samaa mieltä.
Millainen on oikea vl? Kysymykseesi taitaa olla yhtä mahdoton vastata kuin sanoa, millainen ihminen on "normaali". Sehän on kaikkien ihmisten keskiarvo, keskimääräinen näkemys siitä, mitä ihminen tekee, ajattelee ja puhuu. Ei sellaista henkilöä ole todennäköisesti olemassakaan kuin tilastoissa. Laita nyt vaikka kymmenen tärkeintä kriteeriä, joita ajattelet oikean vl:n täyttävän, niin on helpompi alkaa määritellä, onko palstalla sellaisia.
Olet täysin tehnyt oikean havainnon ja esität tuossa kysymyksen johon on helppo vastata että kukaan oikea vanhoillislestadiolainen ei kirjoita täällä jatkuvasti. Olen itse uskomassa ja jo tuo sanonta jota vain meikäläiset käyttävät tuntuu olevan täällä kirjoittajille outo käsite. Itse olen tasan tarkkaan kirjoittanut tänne kaksi kertaa ja niittenkin jälkeen on tullut sellainen olo josta meitä varoitetaan että älkää istuko siellä missä pilkkaajat istuvat. Joten tämän jälkeen saakoon kohdallani toteutua se että kolmas kerta toden sanoo ja sillä tarkoitan sitä, että tällä kerralla uskallan minäkin yhtyä aloitteen tekijän ihmettelyyn ja vastata että ei todellakkaan ne jotka tänne yhtenään kirjoittavat ole uskomassa niinkuin oikeat vanhoillislestadiolaiset ovat.
Uskon, että suurin osa vl:ksi esittäytyvistä kirjoittajista ovat myös oikeasti vl:iä. Valitettavasti joukkoon mahtuu myös feikkejä.
Rekisteröidyistä nimimerkistä esim. Bono, vl2003, Moppi, RäpyläJem, ym. ovat varmasti vl:iä.
En epäile myöskään etteivätkö hyshys ja Metaskeema olisi vl:iä. He ovat vain toisinajattelija-vl:iä. Eri asia on sitten että miten vl määritellään. Riittääkö joukon mukana kulkeminen vai pitääkö olla yhteisymmärryksessä seurakunnan virallisen linjan kanssa. Jälkimmäinen voi leimata nuo nimimerkit ex-vl:iksi.
Aika harva kirjoittaa täällä "jatkuvasti", mutta moni ainakin epäsäännöllisen säännöllisesti.