liljakukko

kippe-66

Tietääkö joku mikä olis paras tapa tuhota liljakukot? Ilmestyivät viime kesänä liljojen kimppuun. Olis varmaan hyvä hävittää ne nyt keväällä, ennen kuin lisääntyvät.

15

3893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joooops

      Ei niihin tehoa oikein mikään muu, kuin yksi kerrallaan listiminen. Keinovalikoima on vapaa, kunhan huolehdit, että se todella kuolee.

    • fiu

      ei aikuisena tehoa muu kuin rusennus,ja liukkaat liikkeet,ne pudottautuu alas kun havaitsevat pienenkin liikkeen ja kaivautuvat mahapuoli ylöspäin pää edellä multaan.Muniin tehoaa raid.

    • retail

      Olen kuullut että kiehuvaan veteen kukon tipauttaminen tehoaa. tarvii olla tosi vikkelä kylläki.

    • näin se on

      Yksi kerrallaan ne pirulaiset on nypittävä liljoista, ei siinä muu auta!

    • järjestää

      Aikuiset yksilöt on hankalia pyydystettäviä, kun heittäytyvät vatsa ylöspäin pakoon.

      Toukat ovat helpompia ja nehän kasveja syövätkin. Panet vain hansakat käteen ja pyyhit lehtien alapinnat puhtaiksi. Toukat ovat piilossa pienten, mullanväristen paakkujen sisällä - ovat tosi ällöjä koskea paljain käsin:(
      Myrkyttäminen ei oikein auta, kun se limaläjä ympärillä suojaa itse toukkaa.

      • auttaako

        On tuolla vielä karatea pullossa. Tehoaisiko se jos käyttäis säännöllisesti viikon välein muutaman kerran


      • liljat jää
        auttaako kirjoitti:

        On tuolla vielä karatea pullossa. Tehoaisiko se jos käyttäis säännöllisesti viikon välein muutaman kerran

        Tapanani on laittaa sanomalehdet liljojen ympärille, kun ne ovat pieniä taimia. Ja kun kukko vilahtaa ja pudottautuu, ei se pysty hämäämään minua vaalealla alustalla.
        Ja minä listin sen, ja varmuudeksi laitan pataan, jossa poltan roskia.
        Viime vuonna ei kukkoja näkynyt. Saapi nähdä tänä vuonna?


    • hermot menee...

      No nyt se alkoi meillä, aamulla listin jo kaksi. kasvusto on vielä niin matala että hankala löytää. Täytynee alkaa jokapäiväinen tappojahti.
      Viime kesä oli ihan hirveä, päivittäin toistakymmentä kukkoa etikkapurkkiin, lopuksi leikkasin kaikki liljat pois. Tietenkin niitä oli sitten johonkin jäänyt talvehtimaan, prrrr... kele! Täytyy ilmeisesti alkaa pyyhkimään lehtiä ja hakea myrkkyä.. tänä vuonna ne ei pääse voitolle!

    • nuppuun

      Meillä ei onnistu tuhoamine, mutta liljat kukkivat jos laitan jokaiseen liljan kukkaan erikseen Raidia heti kun ne nousevat nupulle.

      • Nimetön

        Vuosikaudet olen nyppinyt liljakukkoja käsin. Eilen kokeilin toukkiin puutarha Raidia ja aamun tuhoamiskierroksella en löytänyt ainuttakaan. Myrkky pitää kyllä ruiskuttaa läheltä,jolloin kasvi tietenkin kärsii,mutta sipulissa on uusi kasvu.


    • Murhaaja

      Ne riivatut alkoivat vilistelemaan liljapenkissa kuukausi takaperin. Ei siina muu auttanut kuin hanskat kasiin ja kukkoja listimaan.

      NE liljakukon toukat vasta alloja ovatkin - pienia toukkia omiin ulosteihinsa kaariytyneina.(yoks) Nypin lehdet irti missa naita toukka/kakka kasoja esiintyy ja muserran ne laattakivea vasten.

      Jos satut nakymaan oikein pienen pienia kirkkaan punaisia munia noin 6-8 rykelmassa, niin ne ovat vasta munittuja liljakukon munia. Henki pois vaan rusentamalla niita laattakivea vasten tai polttamalla. Viime viikolla tuli tapettua noin 15 kukkoa - huomattavasti vahemman kuin viimevuoden vastaava saldo, joten kasipeli nayttaa toistaiseksi toimivan.

      • Moumotti

        Luin jonkun vanhan viestin, että joku pääsi liljakukoista istuttamalla samettiruusuja samaan penkkiin. Oletteko kokeillut? Minä istutin tänään samettiruusuja samaan penkkiin, kun liljakukkoja näkyy olevan taas aika runsaasti. Liljat on kai jo menetetty, sen verran reikäisiä ovat (en jaksaisi alkaa siihen tappolistimiseen, ällöttää ajatuskin, mieluummin luovun vaikka sitten liljoista). Ajattelin että voinhan tuota testata, auttavatko samettiruusut. Jos apua näkyy olevan, niin tulen kertomaan.


      • Laiska puutarhuri_
        Moumotti kirjoitti:

        Luin jonkun vanhan viestin, että joku pääsi liljakukoista istuttamalla samettiruusuja samaan penkkiin. Oletteko kokeillut? Minä istutin tänään samettiruusuja samaan penkkiin, kun liljakukkoja näkyy olevan taas aika runsaasti. Liljat on kai jo menetetty, sen verran reikäisiä ovat (en jaksaisi alkaa siihen tappolistimiseen, ällöttää ajatuskin, mieluummin luovun vaikka sitten liljoista). Ajattelin että voinhan tuota testata, auttavatko samettiruusut. Jos apua näkyy olevan, niin tulen kertomaan.

        Voi sun kanssas, rupeappa vaan litsimään niitä liljakukkoja, sillä sun pihastas ne jatkavat kylläisinä matkaansa ja ovat lisänneet sukuaan kukkapenkkeihis.Liljakukko on viheliäinen tuholainen, joka ei kelpaa edes linuille ruuaksi(kuulemma)

        Itse kasvattelen liljoja ja ottaa päähän kun kuulee että naapuri vain valokuvaa ja ihailee omassa pihassaan olevia liljakukkoja ja samaan aikaan harmittelee, kun kauniit liljat on joka vuosi syöty ja lehdenaluset p*****=liljakukon toukkia täynnä...

        Jospa nitistäis ne liljakukot, niin ne ei lentelis joka pihassa tekemässä tuhojaan!!Mulakin on paljon liljoja ja helpottais työtä jos muutkin nitistelisi tuota kavalaa ötökkää...


    • Tupuna62

      Luin liljakukon tuhoomisesta mitä ootte kirjoittaneet,mutta myöhästähän se nyt on.
      Miun liljoista nuput oli syöty lähes kokonaan,nyt toisen kerran,viime kesänä sama juttu.
      Oisko apua et nostan sipulit maasta???mut miten niiden kanssa toimitaan??

    • stsmm

      kokeilin kolmena iltana peräkkäin ämpärillinen vettä reilusti mäntyneste liuosta joukkoon.myös maahan. nyt näyttää puhtaalta mutta kannatta seurata ja uusia vielä muutaman päivän päästä.tehoaa myös krassiin. liljoihin tulee liukas pinta ja kukot putoavat maahan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      182
      7732
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      141
      5302
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      87
      4145
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      59
      2812
    5. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2449
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      133
      2336
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      575
      2165
    8. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      81
      2142
    9. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      10
      1934
    10. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      72
      1184
    Aihe