minne 7hengen perhe matkustaa?

2 aikuista +5 lasta

Lapset 13, 11, 8, 5 ja kuopus 3.
Ensimmäistä kertaa olemme ajatelleet tällä revohkalla suunnata kauemmaksi kun tukholmaan.

Matkaesitteitä on selattu pari päivää urakalla, mutta ainakaan vielä en ole löytänyt kohdetta missä olisi huoneisto koko perhelle, onko sellaisia olemassakaan?
Matkakohteella ei suuresti väliä ole. Matkaan olemma ajatelleet lähteä syys-marraskuussa. Ainoa ehto on, että lämmintä piisaa ja lapsille tekemistä.

Kokemukset myös all inclusivesta vastaanotetaan, eli onko "ehdoton" ison perheen kanssa reissatessa? Monessa kohteessa kun alle 12-vuotiaat syövät ilmaiseksi maksavan vanhemman kanssa.


Vinkkejä kehiin.

11

1229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en kuitenkaan

      että mitä teitte niin paljn lapsia mutta en sano. Ehkä se Tukholma 2 hytillä on vielä paras vaihtoehto? Kyllä aina voi ostaa matkan 2 huoneella ihan minne vaan rahkeet kestää. Ja missään ei saa alle 12 v syodä ilmaiseksi, ei edes laivalla vaan raja on 4 vuotta.

      • Perheellinen

        todellakin saa joissakin hotelleissa syödä alle 12-vuotias maksavan aikuisen seurassa ilmaiseksi. Esim. Kyproksen Ayia Napa, siellä hotelli Panthea Garden (varmasti muitakin hotelleja), omakohtaista kokemusta on.


      • Sama vielä
        Perheellinen kirjoitti:

        todellakin saa joissakin hotelleissa syödä alle 12-vuotias maksavan aikuisen seurassa ilmaiseksi. Esim. Kyproksen Ayia Napa, siellä hotelli Panthea Garden (varmasti muitakin hotelleja), omakohtaista kokemusta on.

        unohdin mainita, että koskee varmaankin vain yhtä lasta/yksi maksava aikuinen.


    • suvituulet

      Ollaan vain 5-henkinen lössi, mutta silti ollaan valittu omatoimimatkat - saa edullisesti, isonkin kämpän sieltä mistä tahtoo jne. Interhome ja maakohtaiset vastaavat tarjoavat kohtuuhinnalla isojakin asuntoja kaikilla mukavuuksilla ja uima-altailla, katsasta sitäkin vaihtoehtoa. All inclusive tietenkin joillekin ok, mutta sitoo suotta yhteen paikkaan - minusta kauhean tylsää, mutta toki makuasia, eikä taatusti ehdoton. En usko että 4 lasta saa syödä 2 aikuisen kanssa ilmaiseksi - yleensä yhden suhde yhteen, vai mitä, tietäväisemmät? Ainahan voi ottaa 2 vierekkäistä huoneistoa ja vanhemmat jakoon, jos haluaa valmispaketin ;)

    • saara-maria

      Ollaan vain 6-henkinen lössi, mutta silti ollaan valittu omatoimimatkat - saa edullisesti, isonkin kämpän sieltä mistä tahtoo jne. Interhome ja maakohtaiset vastaavat tarjoavat kohtuuhinnalla isojakin asuntoja kaikilla mukavuuksilla ja uima-altailla, katsasta sitäkin vaihtoehtoa. All inclusive tietenkin joillekin ok, mutta sitoo suotta yhteen paikkaan - minusta kauhean tylsää, mutta toki makuasia, eikä taatusti ehdoton. En usko että 4 lasta saa syödä 2 aikuisen kanssa ilmaiseksi - yleensä yhden suhde yhteen, vai mitä, tietäväisemmät? Ainahan voi ottaa 2 vierekkäistä huoneistoa ja vanhemmat jakoon, jos haluaa valmispaketin ;)

    • reissuperhe

      http://www.finnmatkat.fi/Resorts/Travel.aspx?id=16698&cat=2|301&entry=11&dest=0&city=737&type=c&hotel=4344

      suurimmat huonistot on kuudelle, mutta voisitte kysyä hotellista mikäli pienin saisi lastensängyn.

      AI on mielestäni ehdoton lapsiperheelle tässä kohteessa. Erinomainen lapsille, hyvät uima-altaat ja turvallinen ympäristö. Hiekkarannalle ilmainen kuljetus. Miinuksena: ei juuri muuta nähtävää kuin auringonotto, syöminen ja rentoutuminen.

    • ásdfg

      Bulgarian Sunny Beach, siellä on rentoa ja edullista ja paljon tekemistä lapsille. Finnmatkojen hotelli Victoriassa on muutama tosi iso huoneisto, jonne mahdutte, kun kun 2 lasta nukkuu lisävuoteissa. Mahtavan hieno ja edullinen hotelli aivan rannan tuntumassa.

      Aamupala kuuluu hintaa, se on valtava buffet-aamiainen, jossa on kaikkea mahdollista. Sillä selviää pitkälle iltapäivään. Hotelliin edessä myydään ihania pita-kebabeja ja isoja uuniperunoita, joihin saa herkullisa täytteitä. Maksavat pari euroa kappale.

      Suosittelen, meidän 6-henkinen perhe lomaili siellä ja oli tyytyväinen.

      • Pandis

        syys-marraskuussa taitaa Bulgariassa olla niin viileää, ettei rantaloma onnistu.


      • ásdfg
        Pandis kirjoitti:

        syys-marraskuussa taitaa Bulgariassa olla niin viileää, ettei rantaloma onnistu.

        riittää mainiosti vielä syyskuussa.


    • käsitykseni mukaan

      aika harvassa hotellissa on yli 6 hengen huoneistoja. Olisitte vain kahdessa huoneessa, eipä siinä sen kummempaa.

      Itse katselin joskus 5-henkiselle perheelle matkoja, ja oli siinä ja siinä, että omatoimisesti hankitut halpalentoliput ja huvila ei tullut halvemmaksi.

      Esim. teill viikko luksusvillassa Espanjassa http://www.villadirectspain.com/spanish_villa/Casa_Constanza.html

      1750e Villa 2156e lennot Air Finlandilla = 3906 euroa. Aurinkomatkojen **** huoneistohotelli samalla alueella olisi teiltä lähemmäs neljä ja puoli tonnia.

      Lisäksi tietysti autoilu ja ruokailu, mutta ne tulisivat yleensä päälle kuitenkin JA Espanjassa saa aina parempaa ja halvempaa ruokaa, jos viitsii raahautua Tjäreborgin hotlasta ulos.

      Eiköhän noita villoja saa muualtakin kuin Espanjasta, ainakin Toscanan villoista oli satasessa juttua..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      192
      2415
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      58
      1325
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1187
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1068
    6. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1059
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      96
      1046
    8. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1038
    9. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    10. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      982
    Aihe