minne 7hengen perhe matkustaa?

2 aikuista +5 lasta

Lapset 13, 11, 8, 5 ja kuopus 3.
Ensimmäistä kertaa olemme ajatelleet tällä revohkalla suunnata kauemmaksi kun tukholmaan.

Matkaesitteitä on selattu pari päivää urakalla, mutta ainakaan vielä en ole löytänyt kohdetta missä olisi huoneisto koko perhelle, onko sellaisia olemassakaan?
Matkakohteella ei suuresti väliä ole. Matkaan olemma ajatelleet lähteä syys-marraskuussa. Ainoa ehto on, että lämmintä piisaa ja lapsille tekemistä.

Kokemukset myös all inclusivesta vastaanotetaan, eli onko "ehdoton" ison perheen kanssa reissatessa? Monessa kohteessa kun alle 12-vuotiaat syövät ilmaiseksi maksavan vanhemman kanssa.


Vinkkejä kehiin.

11

1238

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en kuitenkaan

      että mitä teitte niin paljn lapsia mutta en sano. Ehkä se Tukholma 2 hytillä on vielä paras vaihtoehto? Kyllä aina voi ostaa matkan 2 huoneella ihan minne vaan rahkeet kestää. Ja missään ei saa alle 12 v syodä ilmaiseksi, ei edes laivalla vaan raja on 4 vuotta.

      • Perheellinen

        todellakin saa joissakin hotelleissa syödä alle 12-vuotias maksavan aikuisen seurassa ilmaiseksi. Esim. Kyproksen Ayia Napa, siellä hotelli Panthea Garden (varmasti muitakin hotelleja), omakohtaista kokemusta on.


      • Sama vielä
        Perheellinen kirjoitti:

        todellakin saa joissakin hotelleissa syödä alle 12-vuotias maksavan aikuisen seurassa ilmaiseksi. Esim. Kyproksen Ayia Napa, siellä hotelli Panthea Garden (varmasti muitakin hotelleja), omakohtaista kokemusta on.

        unohdin mainita, että koskee varmaankin vain yhtä lasta/yksi maksava aikuinen.


    • suvituulet

      Ollaan vain 5-henkinen lössi, mutta silti ollaan valittu omatoimimatkat - saa edullisesti, isonkin kämpän sieltä mistä tahtoo jne. Interhome ja maakohtaiset vastaavat tarjoavat kohtuuhinnalla isojakin asuntoja kaikilla mukavuuksilla ja uima-altailla, katsasta sitäkin vaihtoehtoa. All inclusive tietenkin joillekin ok, mutta sitoo suotta yhteen paikkaan - minusta kauhean tylsää, mutta toki makuasia, eikä taatusti ehdoton. En usko että 4 lasta saa syödä 2 aikuisen kanssa ilmaiseksi - yleensä yhden suhde yhteen, vai mitä, tietäväisemmät? Ainahan voi ottaa 2 vierekkäistä huoneistoa ja vanhemmat jakoon, jos haluaa valmispaketin ;)

    • saara-maria

      Ollaan vain 6-henkinen lössi, mutta silti ollaan valittu omatoimimatkat - saa edullisesti, isonkin kämpän sieltä mistä tahtoo jne. Interhome ja maakohtaiset vastaavat tarjoavat kohtuuhinnalla isojakin asuntoja kaikilla mukavuuksilla ja uima-altailla, katsasta sitäkin vaihtoehtoa. All inclusive tietenkin joillekin ok, mutta sitoo suotta yhteen paikkaan - minusta kauhean tylsää, mutta toki makuasia, eikä taatusti ehdoton. En usko että 4 lasta saa syödä 2 aikuisen kanssa ilmaiseksi - yleensä yhden suhde yhteen, vai mitä, tietäväisemmät? Ainahan voi ottaa 2 vierekkäistä huoneistoa ja vanhemmat jakoon, jos haluaa valmispaketin ;)

    • reissuperhe

      http://www.finnmatkat.fi/Resorts/Travel.aspx?id=16698&cat=2|301&entry=11&dest=0&city=737&type=c&hotel=4344

      suurimmat huonistot on kuudelle, mutta voisitte kysyä hotellista mikäli pienin saisi lastensängyn.

      AI on mielestäni ehdoton lapsiperheelle tässä kohteessa. Erinomainen lapsille, hyvät uima-altaat ja turvallinen ympäristö. Hiekkarannalle ilmainen kuljetus. Miinuksena: ei juuri muuta nähtävää kuin auringonotto, syöminen ja rentoutuminen.

    • ásdfg

      Bulgarian Sunny Beach, siellä on rentoa ja edullista ja paljon tekemistä lapsille. Finnmatkojen hotelli Victoriassa on muutama tosi iso huoneisto, jonne mahdutte, kun kun 2 lasta nukkuu lisävuoteissa. Mahtavan hieno ja edullinen hotelli aivan rannan tuntumassa.

      Aamupala kuuluu hintaa, se on valtava buffet-aamiainen, jossa on kaikkea mahdollista. Sillä selviää pitkälle iltapäivään. Hotelliin edessä myydään ihania pita-kebabeja ja isoja uuniperunoita, joihin saa herkullisa täytteitä. Maksavat pari euroa kappale.

      Suosittelen, meidän 6-henkinen perhe lomaili siellä ja oli tyytyväinen.

      • Pandis

        syys-marraskuussa taitaa Bulgariassa olla niin viileää, ettei rantaloma onnistu.


      • ásdfg
        Pandis kirjoitti:

        syys-marraskuussa taitaa Bulgariassa olla niin viileää, ettei rantaloma onnistu.

        riittää mainiosti vielä syyskuussa.


    • käsitykseni mukaan

      aika harvassa hotellissa on yli 6 hengen huoneistoja. Olisitte vain kahdessa huoneessa, eipä siinä sen kummempaa.

      Itse katselin joskus 5-henkiselle perheelle matkoja, ja oli siinä ja siinä, että omatoimisesti hankitut halpalentoliput ja huvila ei tullut halvemmaksi.

      Esim. teill viikko luksusvillassa Espanjassa http://www.villadirectspain.com/spanish_villa/Casa_Constanza.html

      1750e Villa 2156e lennot Air Finlandilla = 3906 euroa. Aurinkomatkojen **** huoneistohotelli samalla alueella olisi teiltä lähemmäs neljä ja puoli tonnia.

      Lisäksi tietysti autoilu ja ruokailu, mutta ne tulisivat yleensä päälle kuitenkin JA Espanjassa saa aina parempaa ja halvempaa ruokaa, jos viitsii raahautua Tjäreborgin hotlasta ulos.

      Eiköhän noita villoja saa muualtakin kuin Espanjasta, ainakin Toscanan villoista oli satasessa juttua..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      50
      967
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      727
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe