lancia

millanen kone tossa autossa on jos se on tyypiltään 1.6 i.e? Onko se kahella nokka-akselilla eli niinku sama ku fiatin twincam?
42112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Samaa sarjaa oleva sohc, kuin esim. Tipoissa ja Temproissa. TC löytyy sitten 1,8- ja 2-litraisista.

Äänestä

Onpa vajaan vuoden kokemus tuollaisesta vehkeestä. Siinä on yksi nokka-akseli, yksipisteruisku ja katalysaattori. Tehoa taisi olla 78 hv (joidenkin lähteisen mukaan vain 75 hv), kun vastaavassa koneessa Tipon keulalla kaksikurkkuisella kaasarilla ja ilman kattia oli 83 hv.

1,6-litraisessa Dedrassa on ihan liian lyhyt perävälitys, 120 km/h viitosella tarkoittaa 4000 kierrosta koneessa. Niinpä bensaa kului ihan liikaa: melkein kymppi satasella.

Tuossa em. kaasari-Tipossa oli sen sijaan sekä välitys- että kulutuspuoli ihan kohdallaan.

Äänestä
  • Dedraan löytyy tuolta korjaamokäsikirja. Vähän kallis, mutta "maksaa itsensä takaisin" sitten kun pitäisi tehdä jotain tekniikalle vrt esim. Deltan hinnat. Sitä paitsi ulkomailla ovat vieläkin kalliimpia.
    http://www.ago.fi

    Äänestä

  • Dedristi kirjoitti:

    Dedraan löytyy tuolta korjaamokäsikirja. Vähän kallis, mutta "maksaa itsensä takaisin" sitten kun pitäisi tehdä jotain tekniikalle vrt esim. Deltan hinnat. Sitä paitsi ulkomailla ovat vieläkin kalliimpia.
    http://www.ago.fi

    Bellasta tuon sai niin halvalla, että piti korjata mukaan kaverille tuliaisiksi. Väitti tosin, ettei autolla taida olla kovin paljoa enemmän arvoa kuin kirjalla? Sääli - omasta mielestä hieno auto.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


dedra kirjoitti:

millanen kone tossa autossa on jos se on tyypiltään 1.6 i.e? Onko se kahella nokka-akselilla eli niinku sama ku fiatin twincam?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu