Eli onkos kenelläkään tietoa siitä, millaisilla pisteillä VAKAVA-kokeen pohjalta on viime vuonna päässyt koulutuksiin, myös muihin kuin luokanopettajan (eli siis lukemaan yleistä/aikuiskasvatusta) ?
Ymmärsin että ainakin viime vuonna systeemi olisi ollut sellainen, että
oikea vastaus = 1 piste
väärä vastaus = -1 piste
ei vastausta = 0 pistettä , olenko oikeassa?
Jos kokeessa 200 kysymystä, oliko viime vuonna max pistemäärä sitten 200?
VAKAVA pisterajat ?
6
4087
Vastaukset
- se menee
Kokeessa on vuosittain määrä x pisteitä. Jokainen yliopisto suhteuttaa kokeesta saadut pisteet omaan pisteytys järjestelmäänsä. Esimerkiksi Turussa yleiseen kasvastustieteeseen hakeva voi saada lähtöpisteitä max 35p. ja kokeesta pisteitä max 48p. Jos vakava-kokeen maksimi pistemäärä olisi vaikka 200 ja saisit siitä 170. Tällöin lasketaan sinun pisteesi kaavalla ( 170/200 *48), jolloin saisit koepisteitä 40,8 eli noin 41 pistettä. Jokainen yliopisto kuitenkin säilyttää vapauden myös pyöristää pisteitä ylös- tai alaspäin taikka vaikeuttaa pisteiden keräämistä suuremmalla jakajalla, jos hakijoiden määrä on suuri ja monet hakijat ovat melkein tasapisteissä.
Pisteytyksestä olet saanut oikean kuvan, aina toki ei ole tuota tasan 1 -1 vastauksia, mutta jos et vastaa mitään oli viime vuonna aina 0p. tuloksena. Yleensä pelkän kokeen perusteella sisäänpääsevien pisteraja on n. 70- 80% maksimista eli n. 150 pistettä. Tämä tarkoittaa, että saat vastata väärin n. 10 kysymykseen ja olla vastaamatta n. 20 kysymykseen. Eli virheprosentin tulee olla alle 5%. - edelliseen...
Pisterajat tulevat aivan varmasti nousemaan tänä vuonna. Opiskelijat osaavat valmistautua paremmin kokeeseen kun tietävät millaisia kysymyksiä odottaa. Valmennuskurssien järjestävät osaavat tehdä parempia valmennus kokonaisuuksia ja hakijamäärät vain jatkavat kasvuaan valtakunnallisesti. Uskon, että pisterajat tulevat nousemaan ainakin sen 20% viimevuotisesta.
- TÄÄH?!
Siis jos ymmärsin oikein, niin jos ei siis tiedä oikeaa vastausta kannattaa olla mieluummin vastaamatta ku veikata jotain?! Ku jos veikkaa väärin tulee miinuspisteitä...hyi kuinka pelottavaa.
- pupupidu
Jos muistan oikein, viime vuonna parhaat pisteet (opettajankoulutus, Helsinki) olivat jotain 165/200 VAKAVA-kokeessa. Itse sain jotain 146 ja olin ihan kirkkaasti soveltuvuusosiossa mukana. N. 120 taisi olla Helsingissä alin millä pääsi "jatkoon".
- tarkista faktat
Ennen kuin alat paasaamaan tilastoista katso tarkat luvut:
Vuonna 2007 Kasvatustieteisiin
Haki: 27189
Hyväksyttiin: 2484
Pelkän kokeen perusteella pisteitä piti olla 74/100, et silleen.
- Anonyymi
Jos saa 8+ kokeesta ja pistettä voi saada max 25 nii paljon saa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke592852- 1252060
- 921778
- 1631365
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?731331- 621282
- 691165
- 691122
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂731059Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t331007