Löytyisikö ketään, kenen metsästä tai ojan pientareilta saisi käydä hakemassa jonkin verran lähinnä kuusen taimia? Myös männyn taimet ja koivun taimet olisivat tervetulleita.
Taimet tulisivat meidän omaan pihapiiriin kasvamaan.
Varsinkin ojissa ja sähkölinjojen alla kasvaa paljon puiden taimia, jotka joko myrkytetään tai leikataan säälittä poikki heti pieninä. Miksi niitä ei voisi antaa sellaisille, jotka tarvivat juuri puiden taimia?
Meille riittäisi esim. 10-20 kpl kuusentaimia ja muutamia koivun ja männyn taimia, esim. 5-10 kpl kumpiakin.
Ja jos rahasta on kiinni, niin voisimme me jotain niistä maksaakin. :)
Taimet tulisivat meidän omaan pihapiiriin kasvamaan.
Varsinkin ojissa ja sähkölinjojen alla kasvaa paljon puiden taimia, jotka joko myrkytetään tai leikataan säälittä poikki heti pieninä. Miksi niitä ei voisi antaa sellaisille, jotka tarvivat juuri puiden taimia?
Meille riittäisi esim. 10-20 kpl kuusentaimia ja muutamia koivun ja männyn taimia, esim. 5-10 kpl kumpiakin.
Ja jos rahasta on kiinni, niin voisimme me jotain niistä maksaakin. :)
Vastaukset 17
Vanhimmat
asia ??
Mene kysymään !!
Laihialtako olet vai itseriittoinen euralainen ??
Luuletko, että ne ilmaiset taimet vielä ilmaiseksi kuskataan tontillesi ja jopa istutetaan paikoilleen ?!
Onpa pöyristyttävän omahyväistä ajattelua !!
Oletpa töykeä!
Jos asuu asutusalueella, ei ehkä ole naapureilla puuntaimia. Tuskimpa kenenkään omakotitontilla on niinpaljon tilaa että metsää kasvaa. Minusta kysyjä on ihan asiallinen. Antaisin puun taimia mutta kun olen toiseltapuolen suomea, täältä asti ei kannata lähteä hakemaan.
ainakaan pölhö !
mitä voi vastata ihmiselle, joka on ?
puutarha-alueesi ?
Kiitos sinulle asiallisesta, rakentavasta viestistä! Muut eivät pystyneet samaan. :)
Itse olen ainakin ilomielin ja hymyillen ottanut vastaan ystävien, sukulaisten ja jopa naapureiden ilmaistaimia. Miksi en olisi, jos kerta ovat heille ylimääräisiä, menossa poistoon tai tiellä? Vastaavasti kun minulla on ylimääräisiä taimia, niin jaan niitä ystäville, sukulaisille ja jopa naapureille. Nytkin on kaikki ikkunalaudat niin tupaten täynnä taimia, että ei noita kaikkia saa omaan pihaan mahtumaan.
Ei kaikki ilmainen tai halpa ole automaattisesti huonoa. Onneksi on vielä ihmisiä, jotka eivät laske aina ja kaikelle hintaa.
Aloittajaa auttaisin mielelläni, mutta olen kovin kaukana. Kysele rohkeasti kasvotusten selllaisilta, joilla saattaisi tietosi mukaan olla. Osa närkästyy varmasti (jostain kumman syystä), mutta kyllä avuliaitakin varmasti löytyy.
että "saisitte" käydä hyödyntämässä toisten maita, arvon korkea-arvoisena itseään pitävä rouva ??? Ei VOI olla mies !
kyselemään !
Eiköhän se olisi sulle luontevampaa ja helpompi ratkaisu.
Samalla kaikki oppisivat tuntemaan sinut....
"Ja jos rahasta on kiinni, niin voisimme me jotain niistä maksaakin. :)"
Paljonko on jotain? Noin pieni määrä ei tule hirmu kalliiksi, vaikka taimistolta hakisi.
Jos välttämättä lapiohommiin haluatte, etsikää sellainen paikka, jossa niitä "ylimääräisiä" taimia kasvaa. Sitten menette lähimmästä talosta kysymään, onko ne taimet heidän vai jonkun muun. Sitten ojennatte omistajalle kaksikymppisen, jolla hinnalla saisi taimistolta 20 kpl 1 e taimia, joiden pääjuurta ei ole tuhottu lapiolla.
jospa istutat nämä puut sitten sellaiseen paikkaan jossa niillä on tilaa kasvaa eli vaikka taimet vaikuttaa pieniltä niin mieti minkä kokoiseksi ja levyiseksi ne kasvavat. Hankala kaataa sitten isona varsinkin pienellä tontilla.
kaikenlaisia pensaita, havupuita jne. edullisesti, jospa sieltä löytäsit ?
Ainahan kannattaa kysyä. Saattaa löytyä ihminen joka antaa joutotaimiaan. Itse en voi sinua auttaa, kun asun täällä pohjoisessa. Minulla on metstila, perinönä saatu. Minä kävin erään ystäväni kanssa omalta tilalta hakemassa kuusentaimia, pihlajia ja mesiangervoja, kun ystäväni osti omakotitalon, jossa oli iso tontti. Hän laittoi rajaojan laitaan angervoja, aidaksi kuusia ja muutaman pihlajan pihalle. Mieti tarkoin kasveille paikat, koska puut kasvaa isoiksi. Onne yrityksellesi, toivottovasti saat haluamasi. Ei minusta ole ollenkaan hullumpi ajatus "kerjätä" puuntaimia.
sulkalehtiharmaalepän taimia, koivun,kuusen ym. mainitsemiesi puiden ei kyllä ole.
Pihallani kuusen, koivun ja jokunen männyn, tammen ja vaahteran taimi.
http://www.saksaveski.ee/?442
Eri kokosia. Suosittelen.
Tienpientareelta olen pihani komistukset pieninä ottanut. Ei minulla lupia ollut. Ohi kulkenut isäntä kyllä kiitteli. Sanoi että metsästäkin voisin hakea, mutta kiva kun siistit ojanpenkkaa.
kitu joutomailla linjojen alla tuskin mitää arvokasta