Otsikon mukaisesta ongelmasta kyselisin: Onko kellään kokemusta ko tukien murtumisesta tms. Omani ovat ilmeisesti pettäneet ja jouset pääsevät elämään ajaessa kuoppaisella tiellä. Nostin auton etupään ilmaan ja kokeilin heilutella renkaista niin juosisylinterit liikkuivat aika paljon. Ilmeisesti kyse on juuri ylätuista? Miten iso operaatio vaihtaa? Leikkö yleinenkin ongelma XM:ssä?
XM:n jousisylinterin ylätuet
4
551
Vastaukset
- jy.
yleinen vika .Työ ei ole suurensuuri mutta osat kalliita ja vaikeita löytää käytettynä. Vaikeusastetta lisää että ylätukia on kahdella eri keskireijällä.
- wileni
Etujousisylinterien yläpään murtuminen on XM:n tyyppivika. Tunnustele yläpään kumia, jos tuntuu pehmeältä tai "rapealta" kuin kumin alla olisi ruostetta, on yläpää todennäköisesti sökö. Ota pyörä irti ja tutki (käytä reilusti voimaa heiluttaessasi rakenteita) huolellisesti näkyykö alakautta ylätuessä kiinnityslaipan ja kumin välissä tai itse kumissa murtumia. Jos kumi on murtunut, jousisylinterin ylätuki pitää vaihtaa.
Vaihto ei ole hankala remontti tehdä itsekään, mutta käytetty osa maksaa n. 100e ja uusi n. 250e. Käytettyjä osia saa ainakin Sitronen Oy:ltä http://www.sitronen.fi/
Ennen kuin tilaat osan, katso kuljettajan oviaukon etureunaan maalattu nelinumeroinen RP-numero. Tällä numerolla saat asiantuntevasta liikkeestä oikean osan.
Minulta saat tarvittaessa vinkkejä/ohjeita remonttiin.- Chagalle
Pitänee laittaa iso kissa sitten telakalle ja alkaa remonttia vääntämään. Ilmeisesti nuo uudet tuet on aika varteenotettava valinta vai liekkö käytetyistä kellään hyviä/mitään kokemuksia?
Hei onko sinulla tai kenellä on linkki josta noita XM.n jousen ylätukia voisi tilata eli ostaa. Onko esim AutoArtikkeli yksi välittäjä tai Sitronen ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M847520Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2234918Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn844888HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen1084271Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584180Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu343670Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e623262Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty712876Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj412010- 471735