Otsikon mukaisesta ongelmasta kyselisin: Onko kellään kokemusta ko tukien murtumisesta tms. Omani ovat ilmeisesti pettäneet ja jouset pääsevät elämään ajaessa kuoppaisella tiellä. Nostin auton etupään ilmaan ja kokeilin heilutella renkaista niin juosisylinterit liikkuivat aika paljon. Ilmeisesti kyse on juuri ylätuista? Miten iso operaatio vaihtaa? Leikkö yleinenkin ongelma XM:ssä?
XM:n jousisylinterin ylätuet
4
531
Vastaukset
- jy.
yleinen vika .Työ ei ole suurensuuri mutta osat kalliita ja vaikeita löytää käytettynä. Vaikeusastetta lisää että ylätukia on kahdella eri keskireijällä.
- wileni
Etujousisylinterien yläpään murtuminen on XM:n tyyppivika. Tunnustele yläpään kumia, jos tuntuu pehmeältä tai "rapealta" kuin kumin alla olisi ruostetta, on yläpää todennäköisesti sökö. Ota pyörä irti ja tutki (käytä reilusti voimaa heiluttaessasi rakenteita) huolellisesti näkyykö alakautta ylätuessä kiinnityslaipan ja kumin välissä tai itse kumissa murtumia. Jos kumi on murtunut, jousisylinterin ylätuki pitää vaihtaa.
Vaihto ei ole hankala remontti tehdä itsekään, mutta käytetty osa maksaa n. 100e ja uusi n. 250e. Käytettyjä osia saa ainakin Sitronen Oy:ltä http://www.sitronen.fi/
Ennen kuin tilaat osan, katso kuljettajan oviaukon etureunaan maalattu nelinumeroinen RP-numero. Tällä numerolla saat asiantuntevasta liikkeestä oikean osan.
Minulta saat tarvittaessa vinkkejä/ohjeita remonttiin.- Chagalle
Pitänee laittaa iso kissa sitten telakalle ja alkaa remonttia vääntämään. Ilmeisesti nuo uudet tuet on aika varteenotettava valinta vai liekkö käytetyistä kellään hyviä/mitään kokemuksia?
Hei onko sinulla tai kenellä on linkki josta noita XM.n jousen ylätukia voisi tilata eli ostaa. Onko esim AutoArtikkeli yksi välittäjä tai Sitronen ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l4363151Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata822413Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1161878Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1951565- 271533
- 771522
- 1091475
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva201398Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411391- 801317