Onko jollakulla tietoa minkäkokoisia ovat postimyynnissä olevat jumbotaimet? Eli siis riittääkö esim. yksi taimi per tavallinen amppeli?
Vaikea arvioida tilausmäärää kun ei käsitystä eikä tietoa taimien koosta...
Postimyyntitaimista
6
821
Vastaukset
- amppelin koosta
ja kuinka rehevää haluat, paljonko tilaat.
Mikä on "tavallinen amppeli" ? sinun mielestäsi ?
Minulla "normaalikoko" on sellainen, johon istutan esimerkiksi petunioita 3, väliin lobelioita tms.- Pelakan ystävä
Mulla tavalliseen amppeliin menee kolme riippupelargoniaa.
Amppelikokoja on ainakin 3-5, mikä on tavallinen ?? - Meiju, muttei keiju
Pelakan ystävä kirjoitti:
Mulla tavalliseen amppeliin menee kolme riippupelargoniaa.
Amppelikokoja on ainakin 3-5, mikä on tavallinen ??Kolmen taimen amppeli on jo jonkun näköinen.
Eli tilaa vaikka 3/per amppeli, jos haluat kukkarunsautta.
Toisaalta ei kannata ahtaa liikaa liian pieneen amppeliin, kukat eivät saa tarpeeksi kasvualustaa loistaakseen kesän.
Yhteen pieneen amppeliin ei kannata kuin yksi laittaa, vähän vaisua...riiippuu tietysti miten aiot sijoittaa amppelit muitten kukkien lomaan/sekaan. - tilaaminen
Meiju, muttei keiju kirjoitti:
Kolmen taimen amppeli on jo jonkun näköinen.
Eli tilaa vaikka 3/per amppeli, jos haluat kukkarunsautta.
Toisaalta ei kannata ahtaa liikaa liian pieneen amppeliin, kukat eivät saa tarpeeksi kasvualustaa loistaakseen kesän.
Yhteen pieneen amppeliin ei kannata kuin yksi laittaa, vähän vaisua...riiippuu tietysti miten aiot sijoittaa amppelit muitten kukkien lomaan/sekaan.Miksi et mene taimimyymälään,siellä näet ITSE, minkäkokoisia ja näköisiä taimet ovat.
- tavallinen ja tavallinen
tilaaminen kirjoitti:
Miksi et mene taimimyymälään,siellä näet ITSE, minkäkokoisia ja näköisiä taimet ovat.
Tarkoitan sellasia mitä saa valmiiksi istutettuinakin, eli niisä on usempi taimi. Oisko se pötön koko sitten joku 2-3 litraa?
Ajan takaa sitä, että jos tavallisia taimia istutetaan amppeliin esim. 3, niin riittääkö siihen sitten yksi jumbotaimi?
Hinnasta senverran että eipä tuo postimyynti kalliimmaksi tule, täälä ainakin, jos valmiin ostat, hinta viimekeväänä 20,- ylöspäin.
- ja mieti
on muitakin paikkoja ja 10 X halvempia kuin nettikaupat !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 377252
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533642Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu463514- 603241
- 422859
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342779Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/482546Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint272445IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1811745- 471521