lohkolämmitin

100Q

miten on, tartteeko -94 2.8L koneessa ottaa ilmastoinnin kompura irti kun lohkolämppäri asennetaan. olen kuullut että tarvis ja jotkut taas sanoo ettei tarvetta ole moiseen juttuun. ja kun vielä näissä lämppäru jutuissa ollaan niin mistä kautta on parasta tuoda sisälämppärin piuhat koppiin sisälle 100 koppasessa vehkeessä?

2

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sauli

      Kompura on irrotettava paikoiltaan, letkuissa on tarpeeksi pelivaraa, että sen saa vedettyä tarvittavan matkan eteenpäin. Kompuran voi vaikka sitoa narulla kiinni, ettei "hyppää" takaisin proppua irrotettaessa. Itse propun irrotus vaatii reiän poraamisen siihen. Sisälohko on heti propun takana. Reikä kuitenkin tarvii saada melko suureksi, sillä se on kammettava pois jollakin pitkähköllä raudalla. Etunivelien purkuun tarkoitettu haarukkarauta toimi ainakin. Haaruran toinen kiilapää reikään ja väännetään proppu pois. Huomaa, että proppu on painettu olakkeen varaan, joten sitä ei saa "kippaamalla" pois vaan se on väännettävä paikoiltaan.

      Sisäpiuhan saa hyvin vedettyä polkimien yläpuolella olevan kumisen läpiviennin kautta. Ja automaatissa voi käyttää kytkinputken läpivientiä.

      • Audi Q 2.8 A

        Sisäpiuhan veto kytkinputken läpiviennistä onkin nerokas vinkki kiitos vaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      103
      6673
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      87
      5037
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      111
      3289
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      31
      3158
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      27
      2338
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1696
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1331
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1282
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1196
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      964
    Aihe