Bangaloreen!?

Boooaa123

Olen lähdössä vaihtoon Bangaloreen ja olis mukava kuulla mielipiteitä ja kokemuksia paikasta? Kannattaako vai eikö? Takoitus olis suomen talvi olla siellä..

8

1852

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannattaa..

      Älä edes mieti, vaan pakkaa tavarasi ja mene, jos vain on mahdollisuus. Bangalore (Bengalooru) on yksi Intin kehityksen vetureista, it-keskus, sinne vaan.

    • mene ihmeessä

      Sijainniltaan ihanteellinen: pääset matkustamaan esim. itään ja länteen muitakin paikkoja katsomaan. Ilmasto myös lempeämpi kuin monissa muissa paikoissa etelä-intiassa (en tiedä miksi). moderni kaupunki, hyvät palvelut, maailmaa nähneitä paikallisia, ei yhtä kammottavan likainen kuin monet muut intialaiset kaupungit.

      muistaakseni jokunen vuosi sitten joku kauppakorkean tyttö oli siellä vaihtarina ja kirjoitti blogia.

      • Anna I

        entinen opiskelukaupunki, jota hän jaksaa aina muistella lämmöllä - mutta eikös niin yleensä tapahdukin, opiskelijaelämähän oli sitä parasta aikaa.

        Bangalore on päällisin puolin hyvinkin moderni kaupunki ja siistimpi kuin muut Intian miljoonakaupungit. Kuitenkin kaupungin vanhemman osan pikkukujilta löytyy sitten se toisenlainen Bangalore...

        Ilmastosta mieheni sanoi ihan samaa kuin ed. kirjoittaja. Viileys johtuu siitä, että Bangalore sijaitsee yli 900 m merenpinnan yläpuolella.

        Mitä lähtemiseen tulee, niin minä ainakin suosittelen. Mutta ihan samalla tavalla suosittelisin lähtöä vaihtariksi mihin muuhunkin paikkaan. Aina tekee hyvää nähdä maailmaa vähän toisenlaisesta vinkkelistä!


    • Indiafan

      Hei

      Ohessa matkakertomukseni viime syksylta

      Lensin Mumbaista Bangaloreen. Suomalaiset ystavani olivat samassa koneessa ja paasimme samalla pre-paid taxilla hotellille Bangaloressa. Liikenneruuhka ja ilmansaaste olivat sanoinkuvaamattomia. Jos jonkin nakoista ja kokoista kulkuvalinetta tai vastaavaa tuli ja meni joka suunnasta tai seisoi ruuhkassa. Matka lentokentalta keskustan hotelliimme Suraksha Park kesti yli 2 tuntia, joka on kuulemma aivan tavallinen aika matkustaa ruuhkassa Bangaloressa.

      Olimme saaneet Intialaiselta matkatoimistolta hotellista vahvistuksen aivan viime tingassa eika Suraksha Park hotellilla ollut tietoa meidan varauksesta. Tama on ns. tyypillinen scam. Mina sitten soittelin matkatoimiston 24 tunnin palveluun eli johtajalle, joka vakuutti etta kaikki on kunnossa, varoitteli ettei missaan nimessa saanut maksaa mitaan hotellille koska meilla oli voucherit. Saatiin huoneet ja lahetettiin hotellipojat ostamaa olutta. Monessa hotellissa henkilokunta ehdottaa, josko he voisivat kayda ostamassa olutta kaupasta koska hotellin hinta oluelle on erittain kallis. Aika hyvaa palvelua sanoisin.

      Seuraavana aamuna aamiaisen jalkeen Suomalaiset matkatoverini olivat sairastuneet ja aamu meni hoidellessa heidan sightseeingia seuraavalle paivalle. Ensin puhuin kuskin ja oppaan kanssa. Sitten matkatoimiston johtajan kanssa ja viela soitin omalle matkatoimistolleni. Saatiin kaikki siirrettya ilman lisakustannuksia.

      Seurani jai hotelliin potemaan vatsatautia ja mina suunnistin taksilla eraan yrityksen konttoriin. Olin saanut toimeksiannon USAlaiselta konsulttitoimistolta kouluttaa yrityken intialaisia Suomen ja Intian tyokulttuurin eroista. Matkaan oli pitanyt varata 3 tuntia yhteen suuntaa vaikka osoite oli Bangalore. Noin 15 min ennen yritysta taxi hajosi. Kuljettaja ei saanut vaihteita paalle. Itse luulin, etta rengas oli puhjennut mutta oli tapahtunut aivan jotakin muuta. Kuljetta ihmetteli, hikoili, yritti erinaisilla autosta loydetyilta tavaroilla tehda jotakin, en tieda mita. Ilmoitti minulle, etta on tilannut minulle toisen taksin. Tein laskutoimistuksia ja tulin siihen tulokseen, etten ehtisi ajoissa perille. Annoin itselleni aikaa, otin rauhallisesti ja paatin etta kun tapaamiseen on enaa 15 minuuttia otan jostakin riksan ja menen silla perille. Kuski kavi valilla paikallisessa baarissa varmaankin rauhoittelemassa hermojaan koska tuoksui palatessaan alkoholille.

      Aika kului, kuumuus kasvoi eika toista taksia kuulunut. Juuri kun olin saanut selitettya kuskille (jollakin ihmeellisella kielella) etta nyt riksa paikalle, sovi hinta ja menoksi, niin paikalle porhalsikin se tilattu toinen taksi. No paasin perille vain 5 minuuttia myohassa.

      Paluumatkalla otin kaksi kolleegaani mukaan, jotka asuivat samalla puolella kaupunkia mutta eivat ihan samalla suunnalla, joten kotimatkaan meni ruuhkassa 3 tuntia. En kylla hevilla tyoskentelisi Bangaloressa ja istuisi joka paiva ruuhkassa useaa tuntia. Soitin taksista hyvissa ajoin Suomalaisille matkatovereilleni, etta nyt tarvitaan kylmaa kaljaa ja paljon. Aivan lopen uupuneena paasin hotellille ja kylma olut oli odottamassa minua.

      Aamulla jalleen yritykseen talla kertaa ilman kulkuneuvon rikkoutumista. Suomalaiset matkakumppanini suunnistivat sightseeingille ja tulisivat hakemaan minut yrityksen konttorista illalla suunnataksemme Mysoren kaupunkiin (3 tuntia Bangaloresta). Ruuhka oli illalla jalleen aivan suunnaton eika maaseutua nakynyt viela 3 ajotunnin jalkeenkaan. Kuski alkoi jo vasya koska oli aloittanut aamulla aikaisin ja hanen piti viela Mysoresta ajaa takaisin Bangaloreen ja seuraavana aamuna aikaisin Madrasiin (5 tuntia Bangaloresta). Olin aivan kuitti, mutta en voinut ummistaa silmiania koska pelkasin etta jos mina nukahdan en ehka huomaa koska kuskin silmat painuvat kiinni.

      Highway (2 kaistaa menosuuntaan ja 2 paluusuntaan) oli hyvassa kunnossa ja nopeudet kasvoivat sen mukaisiksi. Erikuntoiset bussit ja rekat ohittelivat toisiaan ja moneen otteeseen meilla oli todella laheltapiti tilanteita. Intiassa on vasemmanpuoleinen liikenne mutta highwaylla kaikki ohittavat vasemalta koska esim. raskasliikenne ajaa oikeaa kaistaa. Valilla on speed breakereita, eli korokkeita tien yli mutta niista ei varoiteta liikennemerkeilla etukateen eika tiella tietenkaan ole valoja. Kysyin kuskilta miten han tietaa missa naita korokkeita on. Kertoi vain muistavansa. Enta ne autoilijat, jotka ajavat tiella ensimmaista kertaa!!! Lisaksi liikenteen joukossa kulkevat lehmat, karryt, mottoripyorat, polkupyorat, jalankulkijat (puuttuuko jokin kulkuneuvo????)

      Ehdotin stoppia, jotta kuski saisi venytella jalkojaan. Soimme pienet iltapalat ja hullu meno vain jatkui. Kylla oli ikava oman ystavani ja kuskin turvallista ja varmaa ajamista. Lopulta saavuimme Mysoreen, hotellille (Nalapad Residency, puh 0821-2491117, email: [email protected]) ja saimme hotellipoikien kaupasta ostamat kylmat oluet eteemme. Elama voitti jalleen.

      Mysore on aivan ihana kaupunki. Ilma tuntui todella puhtaalta Bangaloren saasteiden jalkeen ja vaikka asukasluku on 1,5 miljoonaa, tuntuu se pienelta kaupungilta. Seuraavan paivan sightseeing koostui seuraavista kohteista

      Devaraja hedelma ja vihannesmarkkinat. Markkinat olivat todella puhtaat ja hedelmia, vihanneksia ja kukkia oli suunnaton maara. Lisaksi koska oli Diwali juhla, torilla oli erikoisesti juhlaan tarkoitettuja kukkia. Oppaamme juoksi torin lapi pikavauhtia ja yritimme pysya perassa, ottaa kuvia ja tunnistaa tuotteita.

      Mysoren palatsi vuodelta 1630 on todella upea paikka. Mielenkiintoisimmat huoneet olivat haapaviljooni ja Durbar sali.

      Nousimme autolla Chamundi vuorella ja vierailimme Sri Chamundeswari temppelissa. Koska oli Diwali oli temppelissa paljon ihmisia. Alastullessa oli Nandi haran vuoro.

      Lounastimme hotellissa, joka tarjoili olutta ja soimme Mangaloresta sina aamuna tuotua kalaa Fish Amritsar. Se olikin todella hyvaa.
      Lounaan jalkeen ajoimme Srirangapatnamin kaupunkiin (noin 30 min.) ja vierailimme Tipu Sultaanin kesapalatsissa Daria Daulat Bagh seka hautamuistomerkissa Gumbar, joka muistuttaa arkkitehtuurisesti Taj Mahalia. Paivan lopuksi ajoimme lapi linnoituksen seka kavimme Sriranganatha Swamy temppelissa. Oppaamme jai Srirangapatnamiin koska asui siella ja meidan matkanne jatkui takaisin Mysoreen. Kuskimme oli lupautunut viemaan meidat katsomaan palatsin iltavalaistusta. Mysoren palatsi valaistaan yleensa vain sunnuntaisin mutta Diwalin kunniaksi klo 19-20 valilla se oli valaistu. Palatsi oli erittain vakuuttava ja kun kaikkien rakennusten valot syttyivat paloivat tietenkin sulakkeet ja vahaksi aikaa kaikki pimeni. Palatsin valaistukseen tarvitaan li 90.000 lamppua. Hetken kuluttua palatsi kylpi jalleen valossa ja saimme ihailla sita.

      Aamulla lahdimme junalla takaisin Bangaloreen. Juna-asemalta taksilla lentokentalle. Matka kesti ainoastaan 1 tunnin. Kuskimme kertoi sen yleensa kestavan 3 tuntia. Iltapaivalla saavuimme takaisin kotiin Goalle. Matka oli ollut aivan upea. Mysore on pitkaan ollut listallani paikoista, joissa haluan kayda ja nyt olin nahnyt sen.

      • tosiaankaan

        Etkö tosiaankaan nähnyt Bangaloressa muuta kuin ruuhkia?

        Ruuhkista huolimatta lähtisin oitis Bangaloreen vaihtoon, jos olisi tilaisuus.


      • Anna I
        tosiaankaan kirjoitti:

        Etkö tosiaankaan nähnyt Bangaloressa muuta kuin ruuhkia?

        Ruuhkista huolimatta lähtisin oitis Bangaloreen vaihtoon, jos olisi tilaisuus.

        ihan hyvä, että ihmiset näkevät ja kokevat paikat eri tavalla? Kenenkään kirjoituksessa ei ole kysymys absoluuttisesta totuudesta, vaan siitä miltä juuri ko henkilöstä tuntui.

        Usein myös vertaamme paikkoja muihin käymiimme paikkoihin, ja jos saapuu Bangaloreen vaikka maaseudun hiljaisuudesta, niin taatusti kaupunki tuntuu ruuhkaiselta. Ja toisaalta vasta asuttuaan siellä jonkin aikaa, pystyy paremmin erittelemään plussia ja miinuksia.


      • vuoden verran Bengalurussa ...
        Anna I kirjoitti:

        ihan hyvä, että ihmiset näkevät ja kokevat paikat eri tavalla? Kenenkään kirjoituksessa ei ole kysymys absoluuttisesta totuudesta, vaan siitä miltä juuri ko henkilöstä tuntui.

        Usein myös vertaamme paikkoja muihin käymiimme paikkoihin, ja jos saapuu Bangaloreen vaikka maaseudun hiljaisuudesta, niin taatusti kaupunki tuntuu ruuhkaiselta. Ja toisaalta vasta asuttuaan siellä jonkin aikaa, pystyy paremmin erittelemään plussia ja miinuksia.

        Nyt vajaan vuoden verran Bangaloressa asuneena voisin jotain /- laittaa(nama siis vain omia mielipiteitani):

        ilmasto ja saat yleensa
        elaminen ja asuminen halpaa Suomeen verrattuna
        - saasteet (vaikka saasteita vahemman kuin muissa Intian suurkaupungeissa, raikasta ilmaa taatusti kaipaa)
        - ihmiset eivat ole kovin ystavallisia juuri tassa kaupungissa ja lahes kaikki yrittavat huijata jollain tapaa lansimaalaisia (toki poikkeuksia loytyy ainakin naissa ystavallisissa)
        - ruokavalikoima rajoittunutta, tosin paranemaan pain koko ajan (jos et tykkaa kanasta ja riisista, turha lahtea tanne :)

        Siinapa jotain.. taatusti vaihtovuosi taalla on erilainen ja mieleenpainuva kokemus! Mutta jos on tottunut elamaan vain "hyvissa olosuhteissa" ei ehka ole kovin helppoa sopeutua tanne.


      • vuoden verran Bengalurussa ...
        vuoden verran Bengalurussa ... kirjoitti:

        Nyt vajaan vuoden verran Bangaloressa asuneena voisin jotain /- laittaa(nama siis vain omia mielipiteitani):

        ilmasto ja saat yleensa
        elaminen ja asuminen halpaa Suomeen verrattuna
        - saasteet (vaikka saasteita vahemman kuin muissa Intian suurkaupungeissa, raikasta ilmaa taatusti kaipaa)
        - ihmiset eivat ole kovin ystavallisia juuri tassa kaupungissa ja lahes kaikki yrittavat huijata jollain tapaa lansimaalaisia (toki poikkeuksia loytyy ainakin naissa ystavallisissa)
        - ruokavalikoima rajoittunutta, tosin paranemaan pain koko ajan (jos et tykkaa kanasta ja riisista, turha lahtea tanne :)

        Siinapa jotain.. taatusti vaihtovuosi taalla on erilainen ja mieleenpainuva kokemus! Mutta jos on tottunut elamaan vain "hyvissa olosuhteissa" ei ehka ole kovin helppoa sopeutua tanne.

        Kyllahan taalla ruuhkia on, mutta suurkaupungeissa se on melkein saanto kuin poikkeus :) Toki liikenne on aika kaaosmaista ja kovaaanista, kun kukaan ei noudata liikennesaantoja (paitsi sita yhta, jossa kasketaan antamaan aanimerkki ohitettaessa)

        Julkinen liikenne on kohtuu hyvin jarjestetty (ainakin naihin IT-alan keskittymiin). Ja uusilla ilmastoiduilla Volvo-busseilla matka sujuu ihan mukavasti. Vastapainona toki on paljon naita "kukkaisbusseja", joissa monesti on aika tiivis (ja lammin) tunnelma.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3607
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2647
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2418
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      92
      2363
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      262
      2205
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      45
      1943
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1769
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1501
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1418
    Aihe