200.000

Manse

Koskahan siellä köyhässä pikkukaupungissa tullaan perässä?

Turun murre on muuten ihan kauheaa.

4

647

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moig

      Pidetäänpä mielessä, että asukastiheydeltään Turku on Tamperetta lähes kaksi kertaa suurempi. Väljän asukastiheyden vuoksi Tampere ei täytä edes EU:n kaupunki määritelmää. Ja onhan siellä laajan pinta-alansa vuoksi maaseudun näköistäkin.. Jos siis Turku olisi Tampereen kokoinen täällä asustaisi nyt noin 400.000 asukasta. Koskas Tampere tulee perässä?

      • Salli

        Kertoisiko joku, miksi on hienoa olla suuri? Puhun siis kaupungeista. Kaupungin tulee olla pieni ja kodikas, kuitenkin sen verran tilava, että jos joskus jalkakäytävän leveys ei riitä kotiinpalatessa, koko kaupunki ei sitä seuraavan päivän tiedä.

        Olen tamperelainen. Syntyjään siis. Kauhea tumppukylä, ahdistavaa. 25-vuotiaana pääsin pakoon sieltä, Helsinki tuntui ihanalta, vapaalta ja avaralta. Sai pukeutua miten halusi eikä kukaan huoritellut perään. Jatkoin vielä kauemmas. Nyt palasin Suomeen, valitsin Turun. Entinen kotikapunkini oli 2,2 miljoonan asukkaan kaupunki.

        Turku on suloinen ja symppis, joku päivitteli "oijoi, se on ihan toisella puolen kaupunkia", hah, se toisella puolen kaupunkia oli 7 min.autolla. Entisessä kotikaupungissani se oli minimi 1,5 tuntia.

        Suuret kaupungit ovat ikäviä. Toisaalta tietysti tarjonta on volyymin vuoksi suurempaa, esim. erilaiset teatterit ja galleriat. Ei se kuitenkaan ole sääntö, esim Porissa (pienempi Turkua) on erinomainen ooppera!

        Se, mikä Turussa on ikävää (tosin en tiedä, onko se koko Suomen ongelma, siitä on kauan kun olen viimeksi Suomessa ollut vapaalla) ettei täällä ole oikein vanhanajan kivoja tanssiravintoloita. Kaljakapakoita hurjasti, hyviä ja huonoja, opiskelijoille kaikennäköistä ja joitain hileyökerhoja.


    • Make

      Tamperelaiset ovat juntteja. Vaikka Treella olisi miljoona asukasta, he olisivat silti juntteja. Tämä johtuu Treen työläistaustasta.

      Tampereen murrekin kuulostaa junttimaiselta, vaikka en yhtään kehu Turunkaan murretta.

      Tampere on Suomen kommunistien pesäpaikka. Siellä elätellään veronmaksajien rahoilla Leninin ja bolshevikkien muistoa vielä pitkään.

      Turussa on sentään tyyliä. Treen ainoa tyyli on "paska haisee ja balalaikka soi". Ei Treesta ole Turun haastajaksi. Not in a million years.

    • guy

      Pidän molemmista kaupungeista,vaikkakin turusta enemmän sen historian ja sijainnin vuoksi (asun myös lähempänä sitä) jotem tunnen sen jotenkin enemmän omakseni,mutta ei tampereessakaan mitään vikaa ole!
      Ai tampereella meni 200 000 rikki!? Cool!!!
      onneksi olkoon! kolmas 2sadantuhannen ylittänyt paikka suomessa! pian se menee turusakin rikki! (=
      Kukapa ei tahtoisi muuttaa turkuun? ...tahi tampereelle?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6033
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4782
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3035
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2833
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2095
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1506
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe