Etunivelien vaihto

Combi Coupé

Täristäminen kovissa kiihdytyksissä sekä joustoissa antaa ymmärtää, että vetonivelet (sisemmät/uloimmat) pitäisi vaihtaa. Uusien hinnat ovat kovat, eli olen ajatellut vaihtaa ne päittäin; onko tässä järkeä (eli ostaako samantien uudet) ja kuinka vaikea & suuritöinen ko. vaihto-operaatio on? Ehkäpä ne jarrusatulatkin voisi vaihtaa eteen samalla..

Ajokki on 900T8A(utomaatti) -84 (ajettu 230tkm), eli onko jotain erityistä huomioitavaa manuaaleihin verrattuna? Lisäksi, tallissa on (edelleen..) 900T8 vm. -83 (ajettu 211tkm), joka tulee luovuttamaan ainakin em. jarrusatulat, mutta olisiko tässä mahdollisesti parempikuntoiset nivelet (sisemmät ja ulommat)? Miten nivelen kunnon voisi parhaiten todeta käsin, ei viitsisi lähteä hurjastelemaan rekisteröimättömällä & punaisella Saabilla vain testimielessä..:)

6

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saab-mies

      Voit kokeilla vaihtaa vaihdelaatikossa kiinni olevat nivelkupit puolelta toiselle niin silloin vetopinta on mahdollisesti paljon parempi. Täristäminen pitäisi vaimeta lähes kokonaan tällä toimenpiteellä.

      • saab

        Kokemuksesta voin sanoa ettei kannata vaihtaa nivelien puolia koska sama homma edessä vuoden sisällä. Testaa vanha auto pihalla kääntämällä auto ääriasentoon ja aja ympyrää molempiin suuntiin kuulet ja tunnet. Vetonivel lonksahtelee tai jurisee mikäli väljä. Ellei mitään ylimääräistä tunnu eikä kuulu vaihda koko hoito uudempaan. osat samanlaiset. Varaosaliikkeestä saa vaihto osia ja vaihda aina suojakumi sekä rasvat.
        Ulomman nivelen vaihto jarrusatula irti ylä ja alapallonivelet irti ja suojakumi pois sisällä lukkosokka se irti, älä vedä sisempää niveltä ulos. Jos epävarmuutta niin käy ostamassa saabin korjausopas jostain tavaratalosta ne on aika hyviä.


      • Mertmi
        saab kirjoitti:

        Kokemuksesta voin sanoa ettei kannata vaihtaa nivelien puolia koska sama homma edessä vuoden sisällä. Testaa vanha auto pihalla kääntämällä auto ääriasentoon ja aja ympyrää molempiin suuntiin kuulet ja tunnet. Vetonivel lonksahtelee tai jurisee mikäli väljä. Ellei mitään ylimääräistä tunnu eikä kuulu vaihda koko hoito uudempaan. osat samanlaiset. Varaosaliikkeestä saa vaihto osia ja vaihda aina suojakumi sekä rasvat.
        Ulomman nivelen vaihto jarrusatula irti ylä ja alapallonivelet irti ja suojakumi pois sisällä lukkosokka se irti, älä vedä sisempää niveltä ulos. Jos epävarmuutta niin käy ostamassa saabin korjausopas jostain tavaratalosta ne on aika hyviä.

        Alapalloa ei välttämättä tartte ottaa irti. Niin, ja ihan vihjeenä, että kannattaa irroittaa pallonivet tukivarresta, eikä kartiosta. :) Niin, ja jos ylä/alapallot on yhtään väljät, niin samallahan ne voisi jo vaihtaa uusiin. TRW:t kestää 3vuotta, Scantechit vuoden. Saabin orggikset on TRW:n tekemiä ja niillä on 2vuoden takuu. Scantechissä menee suojakumi puolessa vuodessa rikki(näin kävi mun autossa)!

        PS. lisäsin palloniveliin rasvanipat, jotta niitä voi voidella kesä/talvirenkaiden vaihdon yhteydessä


    • 1111

      Harvoinpa nuo sisemmät nivelet ovat kuluneet, ainaankaan noilla km-määrillä ei pitäsi olla.
      Itse en kyllä laittaisi vanhoja jarrusatuloita, vaan ostaisin vaihtosatulat tarvikeliikkestä, niin peltittää taas pitkään, eikä tarvitse heti kuunneella peruuttaessa/jarruttaessa pamahduksia.

      • Juntti

        Ostin vuonna 1995 900i:n vm.-87, jolla oli ajettu silloin 135tkm. Autoliikkeen myyjän mukaan edelliset omistajat olivat järjestyksessä naispuolinen opettaja ja vain kesällä ajanut merimies. (Suomessa on todella paljon autoilevia naisopettajia) No, ihmettelin ääneen, että kuinka noin vähän ajetussa autossa voi olla perä maassa ja nokka kohden taivasta. Kyselin myös, ettei vaan ole vedetty koppia perässä, mutta sen myyjä kiisti päätään pudistellen.
        Jonkun aikaa ajettuani aloin ihmetellä miksi ohjauksessa tuntui pientä kummaa nykimistä loivassa kurvissa molempiin suuntiin. Mistään ei tuntunut löytyvän mitään vikaa, mutta lopulta otetiin sisemmät vetonivelet auki. Siellä oli vetopuolelle kuluneet kuopat keskellä maljaa kummallakin puolella. Maljat vaihdettiin päikseen ja tripoidit uusittiin. Siihen loppui vapinat ja hyvin kesti ainakin 150 tkm, liekö vieläkin liikkeellä. Elikkä kyllä ne nivelet voi olla kuluneet vähänkin ajettussa autossa.


    • ....

      ....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7981
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2267
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2183
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1756
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1246
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1233
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      1146
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      842
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      795
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      746
    Aihe