Viikkoja on 36 ja tähän asti on ollut kivuttomia supistuksia paljon. Nyt supistukset on muuttuneet kipeiksi vähän niin kuin kouristaisi oikein kunnolla ja on pakko pidättää hengitystä ja vähän voivotella (ja samalla vatsa kovettuu). Tulevat hyvin epäsäännöllisesti ja kestää ehkä 30sec. Esikoisen kanssa ei ollut tälläistä. Eikä näitä voi verrata synnytyskipuihin, ne oli omaa luokkaansa ja tuntuivat eritavalla. Mitähän nämä nyt oikein ovat?? Kuitenkin niitä harjoitussupistuksia?
Supistaa
rv36+
4401
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ne supistukset on tavallaan harjoitusupistuksia mutta silloin kun ovat kipeitä niin todennäköisesti avaavat kohtua. Kuinka kauan olet supistellut kivuliaasti ja kuinka paljon supistelet? Nyt kun viikkoja sulla on kasassa jo tuo 36 niin lapsi on valmis syntymään mutta jos supistukset jatkuvat kipeinä mutta epäsäännöllisinä niin kannattaa mainita neuvolassa tai soittaa sairaalaan. Esim. tulehdus tarvitsee sulkea pois ja raskausmyrkytys varmuuden vuoksi, mutta älä huoli, ne oireilevat useimmiten muillakin tavoilla.Itselläni alkoivat kipeät supistukset rv 33 3, 33 5 varasin ajan neuvolalääkärille joka laittoi suoraan sairaalaan missä todettin kohdunkaulan auenneen ja ottivat sairaalaan sisään vuodelepoon. Sain supistuksia estävää lääkettä ja kortisonipiikin ja nyt olen kotona rv 35 0. Supistukset helpottivat.
Tsemppiä ja jos supistukset tulevat säännöllisiksi niin synnytys on todennäköisesti käynnistynyt eli sitten vaan sairaalaan. Mutta kannattaa soitella sairaalaan ja kysyä neuvoa jos jokin askarruttaa, auttavat sielä mielellään.
Alkoi vasta edellispäivänä. Viime yökin oli kipeää.. Mutta nyt on rauhoittunut :) Sain ajan ensi tiistaiksi. Menen toki aikaisemmin päivystykseen jos jatkuu samanlaisena... Kiitos viestistäsi!
Itse olen rv 39 ja noita hetkellisiä kipeitä supistuksia on mm. kävellessä, mutta ne menevät ohi. Ei tässä muuta voi kun odotella synnytystä, mutta siihen voi mennä vielä viikkojakin. Ne ohi menevät supparit valmistavat paikkoja tulevaa varten. Yritän itse kuitenkin liikkua, jos se nopeuttaisi synnytyksen käynnistymistä.
Kipuilua on tuntunut jo ainakin 5 viikon ajan ja etenkin illalla ennen nukahtamista. Ei ole kuitenkaan säännöllistä ja vauva on laskeutunutkin jo aikoja sitten, joten ihmekös tuo, jos vähän alamasua nippaa. En ole asiasta maininnut neuvolassa, kun ovat joka asiaan sitä mieltä, että kuuluu kuvioon...
En myöskään haluaisi mitään ylimääräisiä pistoksia ym. koska olen sitä mieltä, että vauva tulee, kun on luonnollisesti tullakseen. Tulehdukset, vuodot ym. on tietenkin asia erikseen!!!
Itsekin synnyin kuulemma aikoinani
6 vk ennen laskettua ja pienikokoisena, mutta muuten normaalina.