Eli jos minulla on poikkipinnaltaan 50m² kuparikaapeli, mistä ihmeestä tiedän minkäkokoinen sulake sen edessä tulee olla? enkä tahdo vastausta mikä se on vaan mistä noita oikein näkee? menee koulutarkoitukseen.
pääsulake
oppilas4ever
111770
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Eikö opettaja tiedä?
tämä kysyjä onkin itse opettaja, ja kyselee täällä teiltä viisailta, että miten sen pitäisi opettaa?
kaapeli, kupari on kallista ja 50 neliömetrin kaapelissa kuparia on aika paljon
löytyy kuormitettavuustaulukot eri asennustavoilla korjauskertoimineen. Itse käytän normaalisti julkaisun D 1 "Käsikirja rakennusten sähköasennuksista" yksinkertaistettuja taulukoita. Taulukko 52.1 kertoo johtojen kuormitettavuuden asennustavoilla A, C, D ja E (uppoasennus, pinta-asennus, maassa, ilmassa. Vastaus sinun kysymykseesi 50 mm2Cu löytyy kuitenkin taulukosta 52.2. Korjauskertoimella 1 esim. maahan asennettuna (asennustapa D) antaa sulakkeeksi 160 A ja pinta-sennuksena (C)125 A.
Kuparijohtimien normaalit käyttökoot ja -virrat 230/400V verkkovirralla Johdin Virta
1,5mm² 10A
2,5mm² 16A
4mm² 20A
6mm² 25A
10mm² 32/35A
16mm² 63A
25mm² 80/100A
35mm² 125A
50mm² 160A
70mm² 200A
95mm² 250A
120mm² 315A
150mm² 400A
185mm² 500A
240mm² 630A
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sähköjohdin
wikipaskaa.
Johtimen kuormitettavuus riippuu tasan tarkkaan eristeen lämmönkestävyydestä. Silikonikaapelin ja lasikuitueristeisen kaapelin kuormitettavuus on aivan toista luokkaa kuin PVC-eristeisen. F-luokan eristeellä varustettua kaapelia voi kuormittaa aivan normaalisti, kun PVC olisi kaapelin päältä jo sulanut ja palanut pois.
Hätäkuormitettavuudella tarkoitetaan lyhytaikaista ylikuormitusta, joka on pakko sallia hätätilanteissa. Siitä valmistajat antavat omat ohjeensa.
Lisäksi, kun maakaapeli on talvella paljaaksi auratun liikennealueen alla joka on parin metrin syvyydeltä jäässä, eivät mitkään taulukot pidä paikkaansa.
kaapelia voidaan silloin ylikuormittaa hyvinkin paljon. Jään sulattaminen ottaa energiaa ja jäähdyttää kaapelia.
näitä tietoja kysyjä tietysti oli vailla. Seuraavaksi väitetään, että 50 mm2Cu johdinta voi kuormittaa 10 kA kunhan se on F luokan kaapeli ja jäisessä maaperässä. Kyllä Sinssit tietää!
Tietysti kuormituksen kesto riippuu ennen kaikkea olosuhteista. elintarviketehtaan pakastehuoneessa (-22 astetta) kaapelia voi kuormittaa ihan eri tavalla kuin rasvojen sulatussaunassa ( 80 astetta).
Kaapelin toinen pää on keskustilassa normaalissa lämpötilassa ja loput parisataa metriä sitten siellä pakastamossa tai maahan kaivettuna, joten revi siitä huumoria. Mitoituksen määrää se ensimmäinen metri, joka on siellä lämpimässä keskustilassa (niinkuin usemmiten on). Tietysti olisi kiva mitoitus- ja säästömielessä unohtaa se ensimmäinen metri!
kiitos vastauksista, löytyihän se oikea vastaus sieltä rivien välistä, eli taulukoista saa oikean arvon olosuhteiden valossa. Kiitoksia.