heips,millainen mahtaa olla samui?aikasemmin käynyt phuketissa kaksi kertaa ja kerran pattayalla,molemmat tosi hienoja paikkoja!phuketti kyl voiton vei.ihan nais ihminen kyselee.
hmm samui???
seuraava kohde
41327
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Samui on turistipaikka, mukava sellainen. Hiekkarantaa, yöelämää ja shoppailumahdollisuuksia. Luultavasti aika pitkälti Phuketin tai Pattayan kaltainen, tosin en ole itse niissä käynyt.
Tuo mnbbv arvuuttelee ihan oikein. Olen ollut kaikissa niistä. Samuissa ei ole niin paljon yoelämää, eikä tytot tyrkytä itseään niin kuin noissa muissa paikoissa. Eli se on noista paikoista perheystävällisin. Pattayalla on vain kaksi rantaa ja Phuketissa rannat ovat kaukana toisistaan. Samuilla kaikki on samalla saarella ja lavataksi kiertää rantaa. Turistirysiä kaikki.
Olemme olleet phuketissa Patongilla ja Samuilla chawengilla. Molemmat kivoja paikkoja. Samui ehkä rauhallisempi. Paljon hyviä ruokaravintoloita. Ainakaan Chawengilla ei ollut vilkas yöelämä, muista rannoista en tiedä.
Samuilla ei ollut ollenkaan ryysistä edes viime joulun aikaan vaikka pelkäsin monen vuoden Samui-tauon jälkeen, että paikka olisi jo ihan piukassa turistia. Hyvin mahtuu, ei voi verrata Patongin tunnelmaan/hälyyn. Chawengin pohjoispää oli kokenut suurimman muutoksen, nyt täynnä hienoa ja kallista ostoskeskusta toisensa jälkeen. Suosittelen siis Chawengin eteläpäätä, jossa tunnelma hieman rauhallisempi, ei niin keinotekoinen ja rantaolosuhteet NIIN paljon paremmat kuin pohjoispäässä. Kyllä Samui on edelleen oma ehdoton suosikki noista "isoista ja kehittyneistä" turistipaikoista Thaikuissa.