Suihkuhuoneeseen lasitiiliseinä

Jukka

Moi,
Olen laittamassa suihkuhuoneeseen väliseinää lasitiilestä. Tämä seinä tulee olemaan noin 60cm pitkä ja suuntautuu kohti kaivoa. Mietin että miten saisi tuon lasitiiliseinän suoraan, koska lattiassa on kaatoa tuolla matkalla noin 2,5cm. Onko kokemuksia? Itse ajattelin että jospa laittaisi lasitiilien alle sokkelin jostakin kiviharkosta. Tämän harkonhan voisi sahata niin että lasitiiliä voidaan alkaa pinoamaan suoraan linjaan. Mietin myös että jos laittaisi joitakin kaakelinpaloja lattiaan kiinni lasitiiliseinän alle, mutta tämä ei tunnu hirveän hyvältä vaihtoehdolta.

Tattista etukäteen.

1

1838

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taas

      Tee vaan harkosta riittävä nosto.
      Jos seinissä ja lattiassa on laatta voit laatoitta
      harkon sivut jolloin siitä tulee kuin tehty.
      Tee harkkonostosta samankorkuinen kuin seinällä olevan alimman laatan yläreuna, tällöin saat laattalinjan pysymään siistinä.
      Alä kuitenkaan käytä lattiassa mekaaniisia kiinnikkeitä ettei lattian vesieriste rikkoudu.
      Harkon voit kiinnittää joko ohutsaumalaastilla tai saneerauslaattalaastilla(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe