Kreeta/Lapset 13v ,7v, 2v ?

Lomalle..

Ollaan lähdössä kesäkuussa Kreetalle Haniaan. Onko teillä kokemuksia paikasta? Lapset ovat 13, 7 ja 2, minkälaista puuhaa lapsille? Onko vesipuistoja/ eläintarhoja?

Lennämme ensimmäistä kertaa Aurinkomatkojen koneella, ( aina ennen finnmatkojen ) niin tulee joku puuhapaketti ym lapsille? Muuten kai nämä lentoyhtiöt ovat samantapaisia. :D

Kiitos jo etukäteen vastauksista =)

5

1633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerran käynyt

      Olimme viime syksynä Kreetan Plataniaksessa, kävimme pari kerta Haniassa. Mielestäni se kohde oli suunnattu enemmän aikuisille. Mutta ehkä sieltä löytyy lapsillekin jotain.

    • korjausta

      Aurinkomatkat ja Finnmatkat ovat matkatoimistoja, eivät lentoyhtiöitä. Et kovin montaa kertaa ole matkustanut jos olet luullut Finnmatkat-lentoyhtiöllä meneväsi... Aurinkomatkat lentää Finnairilla, henkilökunta siis on lentoyhtiön, ei matkatoimiston.

      • Lomalle..

        Oli hieman kiirus viestiä raapustaessa. Kiitos kun korjasit virheeni. =)


      • ei tule
        Lomalle.. kirjoitti:

        Oli hieman kiirus viestiä raapustaessa. Kiitos kun korjasit virheeni. =)

        Lentoyhtiöt eivät tarjoa ilmaisia puuhapaketteja lapsille. Voi toki ostaa sellaisen, mutta muistaakseni maksoi jotain 8 euron luokkaa (en ole aivan varma). Siihen nähden, että siinä tulee vähän paperia ja kyniä, ei hintalaatusuhde ole kohdallaan. Helpompaa on, kun itse hankkii jotain mukavaa lapsille lennon ajaksi.


    • basilikaruukku

      Hei!

      Tekemistä ja katselemista on ihan mukavasti Hanian lähellä sekä lapsille ja aikuisille.
      Esim. Haniassa on hieno merimuseo (ei tarvitse pelästyä museo-sanaa), jossa on oikea sotalaivan komentosilta, jossa saa koskea ja väännellä kaikenlaisia vipuja. Varsinkin pojat ovat tästä innoissaan. Muut voivat ihailla upeita laivojen pienoismalleja eri vuosituhansilta antiikista nykyaikaan.
      Vesipuisto Limnopolis on rattoisa ja leppoisa paikka kaikenikäisille. Ja sinne pääsee "pikku junalla" Plataniaksen alueelta. Pikku junilla voi tehdä monenlaisia muutaman tunnin kierroksia iltojen ratoksi.
      Hanian kauppakujilla on helppo liikuskella lapsien kanssa ja satamassa on jäätelöbaari, jossa on liki 50 eri jäätelölajia!
      Ja rantaa ja hiekkaa riittää ainakin Plataniaksen alueella.
      Et kertonut menettekö Hanian kaupunkiin vai siitä vähän eteenpäin Plataniakseen tai Agia Marinaan,varsinaisiin rantakohteisiin?
      Kaikenkaikkiaan minusta lapsille kiva paikka ja kun lapset viihtyy niin aikuisetkin voi nauttia olostaan!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      212
      23110
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      101
      16672
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      299
      15497
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      152
      10684
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      118
      9620
    6. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      36
      8227
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      32
      8195
    8. 237
      6742
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      201
      6396
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      36
      5973
    Aihe