TV-lupa maksukortiksi.

Joissakin medioissa on puhuttu että puuhataan TV-luvan poistamisesta ja se korvattaisi korttipaikkaan laitettavalla maksukortilla. Näin kukaan ei voisi katsella luvatta.
Mites sitten toimittaisiin kun perheessä on useampi telkkari. Kortteja pitäisi ostaa useita ja sehän maksaisi X kertaa telkkareitten määrän.
Ei hyvä.
7443
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Typerien ajatuksia jotka ei osaa ajatella nenäänsä pisemmälle.
Kun riittäisi ne 2 laitetta,ja vanhoihinhan ei saa korttia sisään kuin vasaralla hakaten.Eikä sittenkään toimi.

Äänestä
  • Tässä tulos kun idiootit päättämässä.

    Äänestä

Nämähän on vaan huhuja.
Ei tule koskaan ylen lähetykset maksukortille, se olis loppu koko ylelle. Tarvitaanko ylipäätään koko Yleä, minä en??
Jos valtio haluaa pitää YLEn toiminnassa, voi se rahottaa verrorahoista koko budjetin.
Valtiolla on varaa rahottaa voittoa tuottavia yrityksiäkin, kuten Nokiaa "KTM tuotekehitystukia", samalla summalla kuin ylen budjetti?? Etteikö muka valtiolla olis varaa ylen rahotuksee.

Äänestä
  • kansanedustajan aloite,keskustalaisen varmaan...ei yle ole sellaista ehdottanut ja EI VARMAAN TULE YLEISTYMÄÄN TUOMMOINEN HÖMPÖTYS...hmm... ;D

    Äänestä

voisihan korttipaikattomilla katsoa edelleen salaamattomia kanavia vaikka ylen lähetykset salattaisiin. tuskin mainosrahoitteiset kanavat lähetyksiään koskaan maksukortin taakse laittavat, kun se olisi lähinnä omaan jalkaan ampumista.

ja paremmissa bokseissa yhden kortin voi lähiverkon kautta jakaa muille bokseille.
ainakin dreamboxissa se onnistuu jopa helposti.

Äänestä

-on myös esitetty parempaa vaihtoehtoa, eli Ylen 1 ja 2 kanavat kustannettaisiin valtion budjetista kaikille.. Muut kanavat sitten jokainen ostaisi oman makunsa mukaan.
-Kannatan tätä visiota ehdottomasti. Nykyinen Tv-maksu on ehdottomasti kivikautinen systeemi...

Äänestä

Mites sitten toimittaisiin kun perheessä on useampi telkkari.
-----------
otetaan johto siitä 1. boxista,
hyvä ajatus,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mites sitten.....? kirjoitti:

Joissakin medioissa on puhuttu että puuhataan TV-luvan poistamisesta ja se korvattaisi korttipaikkaan laitettavalla maksukortilla. Näin kukaan ei voisi katsella luvatta.
Mites sitten toimittaisiin kun perheessä on useampi telkkari. Kortteja pitäisi ostaa useita ja sehän maksaisi X kertaa telkkareitten määrän.
Ei hyvä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu