Kemiallinen WC ?

JJL

Moro,

Kuinkas nuo kemialliset WC:t toimivat, ja onkos niistä yhtikäs mihinkään. Harvoin ainakin itse WC:tä veneessä käytän (itse asiassa en ole kertaakaan käyttänyt veneen WC:tä, vaikka on tullut veneiltyä jo monta vuotta).

Mutta siis mitenkäs tällainen WC tyhjennetään, mitäs kemikaaleja siihen laitetaan, haiseeko nuo WC:t helposti.

6

1751

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joakim

      Olin itse varsin skeptinen kemiallisiin vessoihin, kunnes hankin veneen, johon ei vesivessaa saanut. Nyt on käytetty vessaa pari kesää ilman ongelmia. Käyttö on tosin jäänyt lähinnä lasten harteille, jotka ovat tehneet isojakin "asioita" vessaan. Esimerkiksi tämän kesän pahimmilla helteillä tavarat olivat vessassa hajutta useamman päivän.

      Kemiallisen toiminta on äärimmäisen yksinkertainen. Siinä on huuhteluvesisäiliö, johon laitetaan vettä ja veden "raikastinta", joka estää puhtaan veden pilaantumisen. Kulhon pohjalla on luukku, josta huuhteluvedet ja "asiat" menevät "vedettäessä" vähemmän raikkaaseen säiliöön, johon on tyhjennyksen jälkeen lisätty vettä ja hajua estävää kemikalia.

      Itse olen käyttänyt Porta-Potin biokemikaleja, jotka ovat kyllä aika kalliita (~15 e/2 l), mutta riittävät pitkään ja toimivat. Kemikalit haisevat ikävästi, joten niitä ei kannata lotrata veneessä, ainakaan sisällä. Ulkona täytettynä kemikalitkaan eivät ole veneessämmä haisseet, ellei ole nuuhkinut avonaista vessaa.

      Tyhjennyksen voi tehdä monella tapaa. Homma kuulostaa varsin etovalta, mutta tavara ei ole haissut lainkaan ja vain tuore tavara edes näyttää pahalta. Helpoimmin homma hoitui Kasnäsissä, jossa oli oikein tyhjennyshuone, jossa oli vekotin, johon tavara kaadetaan tyhjennys putkesta ja jolla koko vehkeen sai siististi pestyä.

      Kotisatamassa hoidan homman septitankin imutyhjentimellä. Ensin tankki tyhjäksi kulhon aukosta imemällä, sitten vielä vettä täyteen ja vähän ravistelua, uusi tyhjennys ja uudet kemikalit sisään.

      Yksi vaihtoehto on kaataa sisältö sataman vesivessaan tai viedä vessa kotiin ja kaataa sinne. Kannattaa kuitenkin varmistua vessan tiiveydestä, ennen kuljetusta. Meidän 80-luvun vekotin ei ole niin tiivis, että sen voisi täytenä laittaa kyljelleen. Ilmausreikään ei saanut enää tiivistettä, joten se vuotaa hiukan. Ei onneksi alle 60 asteen kallistumilla.

    • hydratech

      Joakimilla tuntuu olevan hyviä kokemuksia ja ohjeet kuulostavat asiallisilta.

      Itse olen ollut aina vierailevana tähtenä kun olen kemialliseen törmännyt. Aina se haju on tuntunut - ei ole tarvinnut vessaan kurkata tietääkseen että kemiallinenhan siellä on.

      Yksi tuttava veneen omistaja kantoi kerran täyttynyttä säiliötä ulos. En muista vessan merkkiä, mutta siinä oli samanlainen rautalankakahva kuin mitä sangoissa näkee. Rautalanka tietysti irtosi kiinnikkeistään ja korkki kierteiltään juuri kun kaveri oli veneen portaissa. Kolmannes tavarasta oli siis sylissä ja loput pilssissä. Ja pilssiin siivoaminen ei tainnut onnistua koskaan täysin.

      Em. tarina on monen onnettoman sattuman summa, mutta syytä pitää mielessä kemiallista WC:tä hankittaessa.

      • HOj

        Moi

        Tuntuu tuo täysinäisen portapotin leviäminen veneen portaisiin olevan näitä kaupunkitaruja, ei siinä mitään ihmeellistä ole kun vain muistaa tuplavarmistaa kaikki lukitukset ja kantelee astiaa sen mukaan mitä siellä sisällä lilluu.

        Itsellä ei ole hajun suhteen ollut mitään ongelmia, tiivisteet on kai viisivuotiaassa vielä kunnossa.


      • Tärsky
        HOj kirjoitti:

        Moi

        Tuntuu tuo täysinäisen portapotin leviäminen veneen portaisiin olevan näitä kaupunkitaruja, ei siinä mitään ihmeellistä ole kun vain muistaa tuplavarmistaa kaikki lukitukset ja kantelee astiaa sen mukaan mitä siellä sisällä lilluu.

        Itsellä ei ole hajun suhteen ollut mitään ongelmia, tiivisteet on kai viisivuotiaassa vielä kunnossa.

        Kuka tietää mistä Portapotteja saa ostaa Helsingin suunnalta? En ole netistä löytänyt muuta kuin Heinolassa sijaitsevan liikkeen. Ihan heti en taida ajaa sinne asti, yhden huussin takia... =)


      • Arc
        Tärsky kirjoitti:

        Kuka tietää mistä Portapotteja saa ostaa Helsingin suunnalta? En ole netistä löytänyt muuta kuin Heinolassa sijaitsevan liikkeen. Ihan heti en taida ajaa sinne asti, yhden huussin takia... =)

        Heinola lähettää matkahuollon kautta. Tuli aikanaan nopeasti ja kem. ainenäytteitä mukana.


      • Ladys & Gentlemen
        Tärsky kirjoitti:

        Kuka tietää mistä Portapotteja saa ostaa Helsingin suunnalta? En ole netistä löytänyt muuta kuin Heinolassa sijaitsevan liikkeen. Ihan heti en taida ajaa sinne asti, yhden huussin takia... =)

        Mulla olisi ylimääräinen, siistikuntoinen peli
        kaupan Helsingissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7981
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2267
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2183
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1756
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1246
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1233
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      1146
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      842
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      795
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      746
    Aihe