Peugeot 408

Jossain lehdessä sen kuva oli ja näytti aika valmiilta. Ulkomainen autolehti, en muista tarkemmin. Varmaan joku muukin on nähnyt. Kysymys kuuluukin: Olikohan kysymyksessä sittenkin kasvojenkohotuksessa ollut 407?
Oli hätkähdyttävän hyvän näköinen.

5

2744

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hätkähdyttäviä

      Joo, piirroksia ja fantasioita on paljon, erityisesti venäläisillä sivuilla on muka-kuvia paljon. Monenlaisia luomuksia löydät vaikka googlen kuvahaulla, laitat vain hakusanaksi peugeot 408. Mutta jos lamput venyvät vielä kuten 308:ssa ja 608:ssa, ei lamppujen väliin jää enää jäähdytinritilää, vain pösön merkki. Jäähdytin-ilmanotto on vain puskurin alapuolella.

      Siis spekulaatioitahan nämä ovat, mutta nettiä kun selasi pari tuntia, tulin vakuuttuneeksi siitä että Peugeot aikoo viedä 408:n myös USA:han, pitkästä aikaa.

      Mutta, sitä ei myydä peugeotin nimellä vaan Mitsubishi Galanttina, auto valmistetaan myös Mitsun tehtailla Illnoisissa.

      408 suunnitellaan julkistettavan piakkoin, mutta myynti alkaa vasta 2010. Eli tässä vaihdetaan nyt järjestystä, koska 407 ei todellakaan ole ollut sellainen myyntimenestys kuin 406 ja siksi 408 julkaistaan vuotta aiemmin kuin suunniteltiin.

      Sinänsä ei haittaa, kun C5 saatiin jo pois ja 308 tuli myös ulos. mutta odotettu tila-auton julkistus lykkääntyy jonkin verran, myös Citikan aikatauluihin tämä vaikuttaa, halutaan tuoda vain yksi samoja ostajaryhmiä kosiskeleva automalli vuodessa ulos.

    • ei käytännössä

      Kuvassa 407:kin näyttää valmiilta mutta itse auto ei valitettavasti sitä ole vieläkään vaikka kärry on ollut muutaman vuoden tuotannossa.

      Autossa lähes kaikki ehkä turvallisuutta lukuunottamatta on mennyt takapakkia 406:een verrattuna. Varsinkin alusta ja ohjaus on suoranainen askel taaksepäin. Farkun omistajana en voi edes harkita pikkuautoksi muuttunutta 407 SW:tä johon ei saa edes perheelliselle pakollista kuljetusboksia katolle.

      Tältä pohjalta on todella pelottavaa kuulla että 408 on mahdollisesti pakko tuoda markkinoille vuotta suunniteltua aiemmin 407:n heikon menekin takia.

      Ranskalaisista verrokeista uusi laguna tuotiin markkinoille vuotta suunniteltua *myöhemmin* koska tehdas tajusi ettei sillä ole enää varaa samanlaisiin lastentauteihin ja suunnittelu- sekä laatuongelmiin kuin edeltäjän kanssa. Koska lopputulos ei ole lisäajasta huolimatta kuin keskinkertainen auto, pelottaisi ajatellakin millainen se olisi ollut kahta vuotta aiemmin lanseerattuna mitä pösö nyt mahdollisesti yrittää.

      • Jeshjo

        ...Ilmeisesti myös 407 on laadultaan huomattavasti 406:sta parempi. Eli reippaasti vähemmän maanantai-kappaleita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      277
      2498
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1344
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1231
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1221
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1175
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      82
      1120
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      1022
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      917
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      870
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      787
    Aihe