Peugeot 408

Jossain lehdessä sen kuva oli ja näytti aika valmiilta. Ulkomainen autolehti, en muista tarkemmin. Varmaan joku muukin on nähnyt. Kysymys kuuluukin: Olikohan kysymyksessä sittenkin kasvojenkohotuksessa ollut 407?
Oli hätkähdyttävän hyvän näköinen.

5

2798

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hätkähdyttäviä

      Joo, piirroksia ja fantasioita on paljon, erityisesti venäläisillä sivuilla on muka-kuvia paljon. Monenlaisia luomuksia löydät vaikka googlen kuvahaulla, laitat vain hakusanaksi peugeot 408. Mutta jos lamput venyvät vielä kuten 308:ssa ja 608:ssa, ei lamppujen väliin jää enää jäähdytinritilää, vain pösön merkki. Jäähdytin-ilmanotto on vain puskurin alapuolella.

      Siis spekulaatioitahan nämä ovat, mutta nettiä kun selasi pari tuntia, tulin vakuuttuneeksi siitä että Peugeot aikoo viedä 408:n myös USA:han, pitkästä aikaa.

      Mutta, sitä ei myydä peugeotin nimellä vaan Mitsubishi Galanttina, auto valmistetaan myös Mitsun tehtailla Illnoisissa.

      408 suunnitellaan julkistettavan piakkoin, mutta myynti alkaa vasta 2010. Eli tässä vaihdetaan nyt järjestystä, koska 407 ei todellakaan ole ollut sellainen myyntimenestys kuin 406 ja siksi 408 julkaistaan vuotta aiemmin kuin suunniteltiin.

      Sinänsä ei haittaa, kun C5 saatiin jo pois ja 308 tuli myös ulos. mutta odotettu tila-auton julkistus lykkääntyy jonkin verran, myös Citikan aikatauluihin tämä vaikuttaa, halutaan tuoda vain yksi samoja ostajaryhmiä kosiskeleva automalli vuodessa ulos.

    • ei käytännössä

      Kuvassa 407:kin näyttää valmiilta mutta itse auto ei valitettavasti sitä ole vieläkään vaikka kärry on ollut muutaman vuoden tuotannossa.

      Autossa lähes kaikki ehkä turvallisuutta lukuunottamatta on mennyt takapakkia 406:een verrattuna. Varsinkin alusta ja ohjaus on suoranainen askel taaksepäin. Farkun omistajana en voi edes harkita pikkuautoksi muuttunutta 407 SW:tä johon ei saa edes perheelliselle pakollista kuljetusboksia katolle.

      Tältä pohjalta on todella pelottavaa kuulla että 408 on mahdollisesti pakko tuoda markkinoille vuotta suunniteltua aiemmin 407:n heikon menekin takia.

      Ranskalaisista verrokeista uusi laguna tuotiin markkinoille vuotta suunniteltua *myöhemmin* koska tehdas tajusi ettei sillä ole enää varaa samanlaisiin lastentauteihin ja suunnittelu- sekä laatuongelmiin kuin edeltäjän kanssa. Koska lopputulos ei ole lisäajasta huolimatta kuin keskinkertainen auto, pelottaisi ajatellakin millainen se olisi ollut kahta vuotta aiemmin lanseerattuna mitä pösö nyt mahdollisesti yrittää.

      • Jeshjo

        ...Ilmeisesti myös 407 on laadultaan huomattavasti 406:sta parempi. Eli reippaasti vähemmän maanantai-kappaleita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      43
      9708
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      103
      5127
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      59
      4347
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      138
      2907
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      137
      2689
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      178
      2538
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      28
      1932
    8. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1677
    9. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      36
      1550
    10. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      19
      1015
    Aihe