Peugeot 408

Jossain lehdessä sen kuva oli ja näytti aika valmiilta. Ulkomainen autolehti, en muista tarkemmin. Varmaan joku muukin on nähnyt. Kysymys kuuluukin: Olikohan kysymyksessä sittenkin kasvojenkohotuksessa ollut 407?
Oli hätkähdyttävän hyvän näköinen.

5

2753

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hätkähdyttäviä

      Joo, piirroksia ja fantasioita on paljon, erityisesti venäläisillä sivuilla on muka-kuvia paljon. Monenlaisia luomuksia löydät vaikka googlen kuvahaulla, laitat vain hakusanaksi peugeot 408. Mutta jos lamput venyvät vielä kuten 308:ssa ja 608:ssa, ei lamppujen väliin jää enää jäähdytinritilää, vain pösön merkki. Jäähdytin-ilmanotto on vain puskurin alapuolella.

      Siis spekulaatioitahan nämä ovat, mutta nettiä kun selasi pari tuntia, tulin vakuuttuneeksi siitä että Peugeot aikoo viedä 408:n myös USA:han, pitkästä aikaa.

      Mutta, sitä ei myydä peugeotin nimellä vaan Mitsubishi Galanttina, auto valmistetaan myös Mitsun tehtailla Illnoisissa.

      408 suunnitellaan julkistettavan piakkoin, mutta myynti alkaa vasta 2010. Eli tässä vaihdetaan nyt järjestystä, koska 407 ei todellakaan ole ollut sellainen myyntimenestys kuin 406 ja siksi 408 julkaistaan vuotta aiemmin kuin suunniteltiin.

      Sinänsä ei haittaa, kun C5 saatiin jo pois ja 308 tuli myös ulos. mutta odotettu tila-auton julkistus lykkääntyy jonkin verran, myös Citikan aikatauluihin tämä vaikuttaa, halutaan tuoda vain yksi samoja ostajaryhmiä kosiskeleva automalli vuodessa ulos.

    • ei käytännössä

      Kuvassa 407:kin näyttää valmiilta mutta itse auto ei valitettavasti sitä ole vieläkään vaikka kärry on ollut muutaman vuoden tuotannossa.

      Autossa lähes kaikki ehkä turvallisuutta lukuunottamatta on mennyt takapakkia 406:een verrattuna. Varsinkin alusta ja ohjaus on suoranainen askel taaksepäin. Farkun omistajana en voi edes harkita pikkuautoksi muuttunutta 407 SW:tä johon ei saa edes perheelliselle pakollista kuljetusboksia katolle.

      Tältä pohjalta on todella pelottavaa kuulla että 408 on mahdollisesti pakko tuoda markkinoille vuotta suunniteltua aiemmin 407:n heikon menekin takia.

      Ranskalaisista verrokeista uusi laguna tuotiin markkinoille vuotta suunniteltua *myöhemmin* koska tehdas tajusi ettei sillä ole enää varaa samanlaisiin lastentauteihin ja suunnittelu- sekä laatuongelmiin kuin edeltäjän kanssa. Koska lopputulos ei ole lisäajasta huolimatta kuin keskinkertainen auto, pelottaisi ajatellakin millainen se olisi ollut kahta vuotta aiemmin lanseerattuna mitä pösö nyt mahdollisesti yrittää.

      • Jeshjo

        ...Ilmeisesti myös 407 on laadultaan huomattavasti 406:sta parempi. Eli reippaasti vähemmän maanantai-kappaleita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      166
      2149
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2102
    3. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1562
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      123
      1493
    5. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      467
      1303
    6. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      77
      1076
    7. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      53
      929
    8. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      891
    9. En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita

      Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä
      Maailman menoa
      232
      819
    10. Syntymän ja kuoleman aallot

      Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa
      Hindulaisuus
      356
      798
    Aihe