Jossain lehdessä sen kuva oli ja näytti aika valmiilta. Ulkomainen autolehti, en muista tarkemmin. Varmaan joku muukin on nähnyt. Kysymys kuuluukin: Olikohan kysymyksessä sittenkin kasvojenkohotuksessa ollut 407?
Oli hätkähdyttävän hyvän näköinen.
Peugeot 408
5
2742
Vastaukset
- hätkähdyttäviä
Joo, piirroksia ja fantasioita on paljon, erityisesti venäläisillä sivuilla on muka-kuvia paljon. Monenlaisia luomuksia löydät vaikka googlen kuvahaulla, laitat vain hakusanaksi peugeot 408. Mutta jos lamput venyvät vielä kuten 308:ssa ja 608:ssa, ei lamppujen väliin jää enää jäähdytinritilää, vain pösön merkki. Jäähdytin-ilmanotto on vain puskurin alapuolella.
Siis spekulaatioitahan nämä ovat, mutta nettiä kun selasi pari tuntia, tulin vakuuttuneeksi siitä että Peugeot aikoo viedä 408:n myös USA:han, pitkästä aikaa.
Mutta, sitä ei myydä peugeotin nimellä vaan Mitsubishi Galanttina, auto valmistetaan myös Mitsun tehtailla Illnoisissa.
408 suunnitellaan julkistettavan piakkoin, mutta myynti alkaa vasta 2010. Eli tässä vaihdetaan nyt järjestystä, koska 407 ei todellakaan ole ollut sellainen myyntimenestys kuin 406 ja siksi 408 julkaistaan vuotta aiemmin kuin suunniteltiin.
Sinänsä ei haittaa, kun C5 saatiin jo pois ja 308 tuli myös ulos. mutta odotettu tila-auton julkistus lykkääntyy jonkin verran, myös Citikan aikatauluihin tämä vaikuttaa, halutaan tuoda vain yksi samoja ostajaryhmiä kosiskeleva automalli vuodessa ulos. - ei käytännössä
Kuvassa 407:kin näyttää valmiilta mutta itse auto ei valitettavasti sitä ole vieläkään vaikka kärry on ollut muutaman vuoden tuotannossa.
Autossa lähes kaikki ehkä turvallisuutta lukuunottamatta on mennyt takapakkia 406:een verrattuna. Varsinkin alusta ja ohjaus on suoranainen askel taaksepäin. Farkun omistajana en voi edes harkita pikkuautoksi muuttunutta 407 SW:tä johon ei saa edes perheelliselle pakollista kuljetusboksia katolle.
Tältä pohjalta on todella pelottavaa kuulla että 408 on mahdollisesti pakko tuoda markkinoille vuotta suunniteltua aiemmin 407:n heikon menekin takia.
Ranskalaisista verrokeista uusi laguna tuotiin markkinoille vuotta suunniteltua *myöhemmin* koska tehdas tajusi ettei sillä ole enää varaa samanlaisiin lastentauteihin ja suunnittelu- sekä laatuongelmiin kuin edeltäjän kanssa. Koska lopputulos ei ole lisäajasta huolimatta kuin keskinkertainen auto, pelottaisi ajatellakin millainen se olisi ollut kahta vuotta aiemmin lanseerattuna mitä pösö nyt mahdollisesti yrittää.- Jeshjo
...Ilmeisesti myös 407 on laadultaan huomattavasti 406:sta parempi. Eli reippaasti vähemmän maanantai-kappaleita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482503
- 1801748
- 921598
- 691583
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k61005- 80958
- 68881
- 61856
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes188844- 61818