Osto yksityiseltä

Omakotitalo myynnissä yksityisellä. Uskaltaako ostaa ilman välittäjää? Eikös yksityisellä ole samat vastuut myyjänä ilman välittäjän käyttöäkin?
1516
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

myyjä vastaa. Ihan samat paperit joutuu yksityimyyjäkin hankkimaan eli kiinteistörekisteriotteen, lainhuutotodistuksen, rasitustodistuksen, kiinteistörekisterikartan. Ellei käytettävissä ole sopivaa kauppakirjapohjaa, sen voi teettää jollakin asiantuntijalla. Ja kaupanvahvistaja on oltava joka tapauksessa kaupantekotilaisuudessa ja hänkin vielä varmistaa, että toimitaan lain mukaan. Lisäksi omistajalta saatat saada paljon tarkempaa tietoa kaupan kohteesta kuin välittäjältä. Minun mielestä välittäjät ovat pystyneet ikävä kyllä luomaan ihmisille mielikuvan, että vain heidän välityksellään on mahdollisuudet onnistuneeseen kauppaan. Osakehuoneiston kaupassa ei ole mitään ihmeellistä, eikä kiinteistökauppakaan mitään rakettitiedettä ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiinnostaa vaan kirjoitti:

Omakotitalo myynnissä yksityisellä. Uskaltaako ostaa ilman välittäjää? Eikös yksityisellä ole samat vastuut myyjänä ilman välittäjän käyttöäkin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu