Pitkä merimatka

Olisi mukava "kuulla" miten pitkiä merimatkoja on seilattu. Olin 1953 - 1954 M/s Boore Vlll Matka Bprasian Santoksesta - Japanin Osakaan. Matkavauhti n 9 solmua/tunti.
112551
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

menee solmuja tunnissa, ikäänkuin ei pelkät solmut riittäisi.
Itse en ole pitkiä matkoja tehnyt, pelkkä lammikkolaivuri vaan. Yksi kaverini kertoo matkasta öljytankkerilla hyväntoivonniemen kautta Meksikon lahdelle. Varustamon määräys oli, että vauhti 2 solmua. Mutta ei se astia niin hiljaa kulkenut. Liittyykö samaan reissuun kun toteaa 180 päivää raudan päällä.

Äänestä
  • Miten noita matkoja nyt sitten lasketaan. Matka lastaussatamasta purkaussatamaan, lastaussatamasta seuraavaan bunkrauspaikkaan jne. Jos tankkeri ajoi PG:lta Capen kautta bunkraamatta (ajoiko?) kontinentille tai Karibialle, long trip. Itselläni pisimmät reissut olivat Gove/Australia - Islanti (bunkraus CTown) ja Italia - Valparaiso/Chile via Panama jossa kai bunkrattiin - ma en muista mittaan. hmm-hmm.

    Äänestä

yöbunkkeri putken päässä, yksi kerta. Mainio matka....Jaappanista panaman kautta palautus.
koko reissu 4kk.

Äänestä
  • Etkö huomannut että olen lämminmies , eli konemies siksi solmut on niin kuin on .Perämereltä matka Jaappaniin , menittekö Suetsin läpi . Kyllä olen ollut mukana kun kierettiin Keippi ja niin hijaa kun vaan potkuriakseli antoi myöden .Kyllä tarkoitus oli seilata eikä kellua.

    Äänestä

-64vuoden loppukesällä Romaniasta Afrikka kiertäen Ceyloniin ja takaisin Saudi-Arabiasta Italiaan, n.50vrk:ta per suunta.Laiva oli Lunkun mt Sword.

Äänestä
  • Vuonna 72 Erksonin potskilla ranskasta australiaan bunkkeri Durban lähtösatamasta päätesatamaan 39 vrk ja päälle viikko redillä ,kyllä svan lager maistui .
    Ja oli kerran pitkää merellä lojumista yhes pöntös nappi kaks kuukautta ventattiin oorderia sardinian edustalla kelluen meinas aika käydä pitkäksi

    Äänestä

  • Villenä kirjoitti:

    Vuonna 72 Erksonin potskilla ranskasta australiaan bunkkeri Durban lähtösatamasta päätesatamaan 39 vrk ja päälle viikko redillä ,kyllä svan lager maistui .
    Ja oli kerran pitkää merellä lojumista yhes pöntös nappi kaks kuukautta ventattiin oorderia sardinian edustalla kelluen meinas aika käydä pitkäksi

    6 kk. Maissa kävin roskat tyhjentämässä. Satamat onnettomia, lampaita niityllä ja sitä tuulta ja räntää koko ajan, kun oli nääs talvi. Kyllä sekin merimatkasta kävi, vaikka oltiinkin joka päivä jossain kaijassa luojan selän takana.

    Äänestä

Mukakava matka oli, Bremenistä Callaoon,ms Finnroverilla, oli Panamaklassaukset ja linjakasteet, sekä torvi kippari.

Äänestä

via Cape Alandia Force 1996. Lasti tuli Indonesiasta, paitsi syväyden vuoksi viimeinen 12000 tonnia coasterilla Singaporen redillä kuten bunkkerikin. 152000 metristä tonnia. Indonesia-Singapore 1,5 vrk, bunkkeri loppulasti 1 vrk, Singapore-Philadelphia 42 vrk (keskinop. 12 kts; ei huonoa keliä) ja kevennys proomuihin 15,5 vrk ennen kaijaan pääsyä eli miten ton laskee; koko reissu 60 vrk. Oli muuten loppuun asti (kupruun asti) ATC:n suurin lasti.

Äänestä

aikapitkiä on seilattu. kannattaa varmaan lukea jostain historiankirjoista ja muista.

Äänestä

Brisbane - Baltimore ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lämminmies kirjoitti:

Olisi mukava "kuulla" miten pitkiä merimatkoja on seilattu. Olin 1953 - 1954 M/s Boore Vlll Matka Bprasian Santoksesta - Japanin Osakaan. Matkavauhti n 9 solmua/tunti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu